آشنایی با اجزای داخلی منبع تغذیه

شیوه استفاده صحیح از NOTEBOOK
سپتامبر 15, 2018
روش های تعمیرات مادربورد کامپیوتر
سپتامبر 15, 2018
نمایش همه

آشنایی با اجزای داخلی منبع تغذیه

بدیهی است که این ساختار، همگانی و عمومی نبوده و در حدود ۷۵% ساختار داخلی منابع تغذیه استاندارد کنونی را در بر می گیرد. هر وسیله الکترونیکی بنا به طراحی خاص خود، به ولتاژ و آمپراژ مشخصی جهت راه اندازی و کارکرد نیاز دارد. منبع تغذیه دستگاهی است که قادر است از یک ورودی با ولتاژ و آمپراژ ثابت (بنا به طراحی داخلی خود)، ولتاژ و آمپراژ مختلفی را تولید نماید.

آموزش تعمیر منبع تغذیه سوییچینگ

اگر اطلاعات خوبی درباره کارایی پاور داشته باشیم میتوانیم با خیال راحت آنرا برای یک سیستم خوب بخریم و یا آنرا تعمیر کنیم. فروشندگان منبع تغذیه و تعمیرکارارن پاور لازم است که دانش خود را در بهبود کیفیت پاسخگویی به مشتریان در یک مرکز کامپیوتری بیشتر کنند.

بخش های منبع تغذیه سوییچینگ

Filter Line) EMI): این بخش از دو عنصر القاگر و خازن تشکیل شده است که وظیفه ممانعت از خروج فرکانس های اضافی محدوده کاری (NOISE) منبع تغذیه به بیرون حاصل از سیستم سوئیچینگ و همچنین ممانعت از ورود فرکانس های اضافی حاصل ازدوران موتور های الکتریکی و یا سیستم های تولید کننده حرارت به داخل منبع تغذیه را برعهده دارد.

Capacitor Input:  این قسمت از دو خازن الکترولیت با ظرفیت متناسب توان منبع تغذیه تشکیل شده است که وظیفه کنترل سطح ولتاژ ورودی در هنگام کارکرد و همچنین ذخیره انرژی مورد نیاز مدار سونیچینگ به هنگام وقفه های کوتاه انرژی را بر عهده دارد.

آموزش Power Switching: این بخش از دو ترانزیستور قدرت (MOSFET) تشکیل شده است که وظیفه کنترل سطح ولتاژ خروجی از طریق زمان روشن و خاموش شدن (سوئیچ) را بر عهده دارد.

Transformer: این بخش بنا به نوع طراحی، از دو تا سه ترانس (TR Switching Stand, TR Drive TR By) تشکیل شده است، که علاوه بر ایزولاسیون DC وظیفه تغییر سطح ولتاژ را بر عهده دارد. طراحی در این قسمت بسیار حساس می باشد زیرا اگر تعداد دور های اولیه و ثانویه متناسب با طراحی مدار PWM نباشد، پایداری مدار و ضریب اطمینان نیمه هادی و در نهایت کارکرد منبع تغذیه با مشکل اساسی مواجه خواهد شد.

Diodes Output: این قسمت از دیودهای SHUTKEY, ZENER, FAST تشکیل شده است که وظیفه یکسو سازی ولتاژ خروجی را در حالات عادی و قطع کامل جریان خروجی در حالات خاص را بر عهده دارد.

Filter Output: این قسمت از چند خازن الکترولیت و سلف های چند لایه تشکیل شده است، که وظیفه ذخیره انرژی در زمان روشن و ارائه آن در زمان خاموشی ترانزیستور را بر عهده دارد.

Sink Heat: این قسمت از آلیاژهای مختلف آلومینیوم و مس ساخته می شود و به واسطه تعبیه شیارهایی برروی آن جهت عبور جریان هوا، وظیفه انتقال دما از ترانزیستورهای سونیچینگ و همچنین دیودهای FAST, SHUTKEY به محیط اطراف را بر عهده دارد.

FAN: این قسمت علی رقم اینکه معمولا اهمیتی برای آن ازطرف مصرف کنندگان قائل نمی شوند، بسیار مهم و حیاتی می باشد، چرا که رابطه مستقیمی با راندمان و طول عمر منبع تغذیه دارد. هر چقدر تهویه هوای گرم ازمحیط داخلی منبع تغذیه به فضای بیرونی بهترانجام گیرد کارکرد منبع تغذیه افزایش می یابد. جدیدا تولید کنندگان از فن های ۱۲۱۲ * cm در محصولات خود استفاده می نمایند که این مورد باعث تهویه هوای گرما طراف پردازشگر و همچنین بی صدا شدن منبع تغذیه گردیده است.

PCB:  برد اصلی منبع تغذیه می باشد که کلیه قطعات بر روی آن نصب می شوند. رعایت استانداردهای مختلف از جمله آتش سوزی درساخت برد، باعث افزایش ضریب ایمنی کاربر در موارد خاص می گردد. البته بیشترین خرابی مربوط به ولتاژگیری و عیب یابی همین قسمت برد است که عملی توضیح داده میشود.

Controler IC: این قسمت پیچیده ترین بخش مدار PWM می باشد و درسال های اخیر تغییرات چشمگیری در طراحی این قسمت به وجود آمده است بطوری که امروزه آی سی های جدید چند نوع وظیفه مختلف را برعهده دارند که درنهایت باعث افزایش دقت درکارکرد منبع تغذیه گردیده است.

وظایف آی سی ها در منبع تغذیه

  • کنترل خروجی؛ که با تولید پالس های Puls Modulation Whidh، فرآیند تغییر پنهانی یک رشته پالس بر اساس تغییرات سیگنال های دیگر و اعمال بازخورد ولتاژ و جریان و راه اندازی نرم در کلیه خروجی ها را بر عهده دارد.
  • شبیه سازی؛ ازطریق یک شبکه تقسیم مقاومتی، کسری از ولتاژ خروجی به آی سی جهت مقایسه با یک ولتاژ مبنا، منتقل می شود و در صورت بروز هرگونه تغییر در خروجی دستور DOWN از طریق آی سی صادر می شود.
  • نوسان ساز؛ که در فرکانس پایه کار می کند و موج مثلثی جهت استفاده در PWM را تولید می کند.
  • راه اندازخروجی؛ که توان کافی را جهت به کارگیری در مقاصد کم و میانه، تولید می کند.
  • ولتاژ مبنا؛ که ولتاژ پایه را جهت مقایسه خروجی ها و همچنین یک ولتاژ پایدار برای سایر بخش ها تولید می کند.
  • مبدل خطا؛ که عرض پالس DC خروجی را متناسب با سطح ولتاژ، تنظیم می نماید.
  • Correction Factor Power: که وظیفه تصحیح هارمونیک های فرکانس خروجی و هدایت و کنترل آنها به مدار PWM رابر عهده دارد.

هریک از قطعات سخت افزاری با چه ولتاژی تغذیه می شوند؟

همین جهش و تغییر نوع توان مصرفی، اکنون نیز به نوعی در پردازشگرهای Prescott Intel و ۶۴ Athlon AMD و نیز سایر قطعات سخت افزای به وجود آمده است. در سخت افزارهای جدیدی که امروزه به کار گرفته می شود توان مصرفی اصلی به شاخه ۱۲+ منتقل گردیده است و شرکت آینده سیما همسو با تغییر تکنولوژی در ساختار مصرفی سخت افزارهای جدید، اقدام به واردات و تولید پاور های متناسب با این تکنولوژی نموده است. پاورهای جدید این شرکت، در بالانس شاخه های خروجی خود، توان اصلی را به ۱۲+ ولت هدایت و در دو شاخه خروجی مجزا (۱۲V LINE DUAL+) ارائه داده است.

تعمیرات پاور

همانطور که گفته شد برای یک تعمیرکار پاور لازم است که اطلاعات اولیه خود را برای تعمیر صحیح یک پاور بروز کند. طریقه نقشه خوانی مدار پاور، آنالیز برد پاور، بررسی مسیریابی ولتاژ از ورودی تا خروجی و نحوه ولتاژ گیری صحیح از اصلی ترین کارهایی است که یک تعمیرکار منبع تغذیه باید بداند.

 

دیدگاهتان را بنویسید