چگونه یک لپ تاپ خیس را نجات دهیم؟
اکتبر 8, 2018
فرایند محاسبه ی باتری در سیستم عامل اندروید
اکتبر 8, 2018
نمایش همه

آشنایی با انواع موس و کیبرد

بسیار مهم است که قبل از اقدام به خرید کیبرد و موس مواردی را در نظر بگیرید و دستگاهی را تهیه کنید که تمام ویژگی های مورد نظر شما را داشته باشد، بسیار راحت باشد و سالیان زیادی برای شما کارایی داشته باشد. مطالبی که در اینجا آورده شده اند، مواردی هستند که می بایست پیش از خرید مورد توجه قرار دهید:

۱-   با سیم  یا بی سیم!؟

آیا شما کیبورد خود را زیاد جابجا می کنید؟ شاید دوست دارید بعضی اوقات به صندلی خود تکیه دهید و کیبورد را کمی عقب تر ببرید. یا شاید کابل متصل به موس ، وسط بازی به لبه ی میز گیر کرده و بازیتان را خراب کند. امروزه وسایل بی سیم در حال جایگزینی با وسایل سیم دار هستند. بطور کلی برای استفاده های روی میزی کیبورد ها و موس های سیم دار پیشنهاد می شود، اما اگر کامپیوتری از نوع سینمای خانگی دارید که نیاز به کنترل از راه دور دارد، به یک موس و کیبرد بیسیم نیاز خواهید داشت.

۲-   ویژگی های پیشرفته ی بازی و مدیا پلیر

به گفته کارشناسان گارانتی گرین (GREEN) امروزه بازار کیبورد و موس به دو قسمت تقسیم شده است: موس و کیبوردهای بازی و مدیا پلیر. هر دو گروه تعدادی دکمه ی اضافه جهت ارسال برنامه ­ها، تنظیم صدا و دیگر امکانات جانبی دارند. واضح است شما باید محصولی را انتخاب نمایید که ابزار مورد نیازتان را داشته باشد.

۳-   موس مخصوص بازی یا موس معمولی؟

گفته می شود که کیبوردهای مخصوص بازی بسیار شبیه به کیبورد­های معمولی هستند؛ تنها تفاوت بین آنها در کلیدهای اضافی است. اما در مورد موس­های بازی که دارای ویژگی های متفاوتی نسبت به موس های قدیمی هستند، نمی توان چنین گفت. مهمترین ویژگی موس های بازی حساسیت آنهاست که دقت عمل موس را تعیین می نماید. بطور کلی هرچه حساسیت بالاتر باشد، دقت موس نیز بیشتر است. یک موس استاندارد ممکن است حساسیت نسبتاٌ کم ۸۰۰dpi (۸۰۰ نقطه در هر اینچ) داشته باشد، در حالی که این مقدار در اکثر موس های بازی به ۲۰۰۰dpi می رسد.

شما نمی توانید این ویژگی ها را در موسهای عادی بیابید، یا اگر چنین باشد قدرت آنها کاهش می یابد و همانند مدلهای بازی نمی شوند. اگر خیلی بازی می کنید یا به بالاترین دقت موس نیاز دارید، موسهای مخصوص بازی پیشنهاد می شود و اگر دنبال بازی نیستید، نیازی نیست برای ویژگی های بالایی که به آن نیاز ندارید، هزینه ی زیادی بپردازید.

۴-  لیزری در برابر نوری!

در گذشته حرکت موس از طریق یک توپ کوچک درون آن (در موسهای غلتکی) ردیابی می شد و ممکن بود پرز و مواد زائد بطور ناخواسته به این توپی بچسبد و دقت موس را پایین بیاورد. بنابراین موسهای نوری از راه رسیدند که از یک لامپLED و یک سنسور کوچک برای گرفتن تصاویر از سطحی که موس بر آن حرکت می کند، استفاده می کردند،اما موسهای نوری روی هر سطحی کار نمی کردند، بنابراین موسهای لیزری روی کار آمدند، که بجای LED برای منعکس کردن تصاویر برای سنسور، از لیزر استفاده می کردند. لیزر قادر بود جزئیات بیشتری از میدان حرکت موس بگیرد، و از اینرو با انواع بیشتری از سطوح سازگار بود . بطور کلی این موس نسبت به موسهای نوری دقیق تر می باشد. موسهای نوری برای استفاده های روزمره مناسب اند، ولی همه ی موسهای پیشرفته­ی امروزی که برای بازی به فروش می رسند، از تکنولوژی لیزری بهره می برند.

۵-   انحنا دار یا استاندارد؟

همه­ ما با کیبوردهای “قدیمی” استاندارد آشنا هستیم که روی میز قرار می گیرند و نبستاً غیر جذاب و خسته کننده به نظر می رسند.

اگر دنبال کیبرد بهتری برای تناسب حالت طبیعی دستها یا مچ­هایتان باشید، باید بدانید که دامنه ی وسیعی از کیبوردهای ارگونومیک وجود دارد که در آنها راحتی و کاهش فشار رعایت شده است .

 

دیدگاهتان را بنویسید