لپ تاپ یا دسکتاپ! کدام را بخرم؟
اکتبر 7, 2018
آموزش افزایش محدوده شبکه وایرلس لپ تاپ
اکتبر 7, 2018
نمایش همه

آموزش استفاده از لپ تاپ

امروزه لپ تاپ ها به دلیل قابل حمل بودن و در دسترس بودن بسیار پر طرفدار تر از کامپیوتر های خانگی شده اند و تقریبا در تمامی خانه ها میتوان یک لپ تاپ پیدا کرد. شاید شما هم بخواهید یک لپ تاپ بخرید یا به تازگی یک لپ تاپ خریداری کرده باشید.

نگهداری لپ تاپ کمی حساس است و شما باید در استفاده از این وسیله ظریف، کمی دقت داشته باشید.

نحوه استفاده بهینه از لپ تاپ

– وارد آوردن ضربه به لپ تاپ، میتواند باعث بروز اشکال در دستگاه شود. لذا مراقب باشید که به هیچ عنوان به طرفین دستگاه و مخصوصا پشت LCD و زیر دستگاه، ضربه وارد نشود.

– دستگاه به شدت در برابر ریختن مایعات مانند آب، چای، قهوه و… حساس و آسیب پذیر است.

– توجه داشته باشید که اگر پریزهای تلفن منزل یا محل کارتان به صورت سوکتی نباشد، احتمال اتصال دو شاخه مودم دستگاه، به پریز برق بسیار زیاد است. باید بدانید که چه دستگاه خاموش باشد چه روشن، بلافاصله مودم دستگاه خواهد سوخت. برای جلوگیری از این حادثه، میتوانید از دوشاخه های آنتی شوک برق، استفاده نمایید که در دسترس و بسیار ارزان هستند.

– سی دی رام و دی وی دی رام لپ تاپ، بسیار آسیب پذیر است. پس با ملایمت با آن برخورد کنید و ضمنا توجه داشته باشید که پس از استفاده، بلافاصله آن را ببندید.

– در موقع بستن در لپ تاپ، دقت داشته باشید که هیچ گونه وسیله ای بین LCD و صفحه کلید قرار نداشته باشد، زیرا باعث شکستن LCD میشود.

– صفحه نمایشگر لپ تاپ بسیار حساس است، بنابراین هرگز و تحت هیچ شرایطی، به منظور تمیز کردن آن، به طور مستقیم هیچگونه مایعی را (از جمله الکل، استون، ادکلن و …) به روی صفحه آن نپاشید.

– هرگز دستگاه را در برابر حرارت مستقیم یا تابش مستقیم نور خورشید (مخصوصا درون اتومبیل یا مکان های بسته) قرار ندهید.

محل استقرار دستگاه

– دستگاه را بر روی سطوح پرز دار، مانند فرش و موکت قرار ندهید و از گرد و غبار و رطوبت، به طور جدی دور نگه دارید.

بهتر است دستگاه را بر روی سطح صاف و خشک و بدون لرزش قرار دهید. دستگاه به هنگام کار بسیار گرم میشود (که البته مشکلی برای دستگاه ایجاد نمیکند)، لذا سطوحی که نسبت به حرارت آسیب پذیر هستند و یا بعضی از میزهایی که سطوح رنگی حساس دارند، ممکن است آسیب ببینند.

– هرگز دستگاه را روشن درون کیف نگذارید. همچنین دقت نمایید که دریچه های عبور هوا در لپ تاپ، پوشانده نشوند.

شارژ و نگهداری از باتری لپ تاپ

– در صورت خراب شدن باطری لپ تاپ (سقوط یا ضربه)، تهیه یدکی اصل و استاندارد آن مشکل بوده و ضمنا قیمت بالایی دارد. لذا در مراقبت از آن باید بسیار کوشا باشید.

– توصیه میشود پس از خرید لپ تاپ، قبل از هر چیز دستگاه را به صورت خاموش، بیش از ۱۰ ساعت به برق متصل کنید تا باطری آن کاملا شارژ شود. نگران نباشید، زیرا در صورت شارژ کامل به صورت اتوماتیک، عمل شارژ متوقف خواهد شد. اما رعایت این موضوع در افزایش طول عمر باطری لپ تاپ، موثر است.

– پس از شارژ اولیه، میتوانید هر زمان که خواستید دستگاه را به برق متصل کنید تا عمل شارژ انجام شود. توجه داشته باشید که هرگز نگذارید که میزان شارژ باطری به زیر ۱۰% برسد و قبل از رسیدن به این مرحله، حتما آن را به برق متصل نمایید تا شارژ شود.

– اگر مدت زمان زیادی قرار است که لپ تاپ، در جایی ثابت بماند و دائم به برق متصل باشد، توصیه میشود که باطری آن در حالتی که به میزان حداقل یک سوم شارژ داشته باشد، از دستگاه خارج شود.

صفحه نمایش و صفحه کلید

– برای تمیز کردن صفحه نمایش، تنها از مایعات مخصوص و یک دستمال بدون پرز که کمی مرطوب باشد، استفاده کنید. سپس آن را با دستمال تمیز و نرم دیگری خشک کنید.

– برای پاک کردن صفحه کلید، از هیچ گونه اسپری (حتی خشک) استفاده نکنید.

– دقت کنید نفوذ مایعات و گرد و غبار به داخل صفحه کلید، به سرعت موجب خراب شدن و یا حداقل، کاهش کارایی صفحه کلید میشود.

– در صورتی که تصادفا مایعی روی دستگاه شما ریخت، سریعا آن را خاموش و باتری را جدا کنید. سپس، آن را با دمیدن باد سرد، خشک کرده، و در اولین فرصت به مرکز خدمات مراجعه کنید. (روشن کردن دستگاه در این وضعیت و حتی به بهانه آزمایش کارکرد آن، ممکن است سبب بروز خسارات جدی و جبران ناپذیر شود.)

چند نکته درباره نگهداری از آداپتور

– تحت هیچ شرایطی، آداپتور لپ تاپ را به هیچ دستگاه دیگری متصل نکنید.

– بر روی سیم آداپتور، هیچ جسم سنگینی قرار ندهید. همچنین سیم آداپتور را در مسیر رفت و آمد قرار ندهید.

– برای جدا کردن آداپتور از برق، سیم آداپتور را نکشید و فقط از دو شاخه بکشید.

– توجه داشته باشید برای ارتباط برق با آداپتور، از سیم بلند استفاده نشود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید