آیا واقعاً کامپیوترهای قدیمی سریع‌تر بودند؟

۶ نکته کلیدی که پیش از خرید یک لپ تاپ مقرون به صرفه باید بدانید
اکتبر 8, 2018
AOC جدیدترین مانیتور گیمینگ از سری AGON را معرفی کرد
اکتبر 13, 2018
نمایش همه

آیا واقعاً کامپیوترهای قدیمی سریع‌تر بودند؟

 

لپ‌تاپ جدید شما تقریباً در همه‎ی زمینه‌ها از لپ‌تاپی که پنج سال پیش داشتید بهتر است. اما برنامه نویسی به نام آقای دن لوو معتقد است که لپ‌تاپ‌های قدیمی در یک زمینه از لپ‌تاپ‌های جدید بهتر عمل می‌کند و آن تاخیر است.
تاخیر به معنی حد فاصل بین زمانی است که ما چیزی را روی صفحه کلید تایپ می‌کنیم و آن را روی صفحه نمایش می‌بینیم. لوو ثابت کرده که لپ‌تاپ  Apple IIe که در سال ۱۹۸۳ ساخته شده با تاخیر ۳۰ میلی ثانیه از بسیاری از لپ‌تاپ‌های مدرن سریع‌تر است. این در حالی است که تاخیر در لپ‌تاپ مک بوک پرو ۱۰۰ میلی ثانیه و یک دستگاه ویندوز با پردازنده‎ی  Intel i7، ۲۰۰ میلی ثانیه است.
برای اثبات این موضوع لوو یک دوربین را در حالت اسلو موشن روی صفحه کلید و صفحه‌ نمایش قرار داد و این آزمایش را بارها انجام داد تا به یک نتیجه‌ی دقیق‌تر برسد.
مشکل در پیچیدگی است
چرا کامپیوترهای قدیمی سریع‌تر از کامپیوترهای جدید عمل می‌کنند؟ به خاطر پیچیدگی سیستم‌های جدید. درحالی که کامپیوترهای جدید بسیار قوی‎تر از کامپیوترهای قدیمی هستند اما باید چیزهای بیشتری مانند ورودی، خروجی و پردازش‎های پیشرفته را کنترل کنند.
به گفته‌ی لوو راه حل مشکل عملکرد که به خاطر پیچیدگی ایجاد شده پیچیدگی بسیار بیشتری را ایجاد می‌کند. چرا که ما برای دستیابی به سرعت بالاتر مشابه کامپیوترهای سی سال پیش نمی‌توانیم پیچیدگی را کم‌تر کنیم بلکه باید آن را افزایش دهیم.
به بیان دیگر برای این که سرعت کامپیوترهای ویندوز۱۰ و مک به سرعت تاخیر کامپیوترهای قدیمی باید همه‌ی کدها را از نو بنویسیم البته لوو معتقد است که به زودی از این دوران سیاه عبور خواهیم کرد و کامپیوترهای جدیدتر تاخیر کمتری خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید