اخطار وبکم لپ تاپ شناسایی نمی شود و راه حل آن

منبع تغذیه لپ تاپ و روشن نشدن لپ تاپ
سپتامبر 6, 2021
مشکلات کارت وایرلس لپ تاپ و روش رفع آن در الکتروتاپ
سپتامبر 12, 2021
نمایش همه

اخطار وبکم لپ تاپ شناسایی نمی شود و راه حل آن

وبکم لپ تاپ چیست ؟

وبکم که ابتدا در کامپیوتر ها وجود داشت قطعه و یا وسیله ای بود برای ضبط ویدیو و یا برای برقراری تماس های تصویری که امروزه در لپ تاپ ها نیز استفاده می شود اما در  لپ تاپ ها استفاده هایی نظیر ضبط ویدیو و یا اسریم کردن بسیارکم رنگ تر شده است زیرا بیشتر وبکم های لپ تاپ ها کیفیتی مناسب ندارند و مناسب ضبط ویدیو و یا استریم کردن نیستند.

اما به دلیل اینکه حمل آن بسیار آسان تر است و وزن لپ تاپ را نیز به صورت چشم گیری افزایش نمی دهد شرکت ها اقدام به استفاده از آن می کنند و حداقل از آن می توان در تماس های تصویری و یا کلاس های آنلاین استفاده کرد.

خرابی وبکم و راه حل های آن

وبکم لپ تاپ نیز مانند سایر قطعات لپ تاپ احتمال خراب شدن و بوجود آمدن اختلال در آن وجود دارد و می توان به سادگی آن را درست کرد البته در صورتی که مشکل و یا اختلال نرم افزاری باشد اگر کد ارور ۰xA00F4244 یا ۰x200F4244 باشد خطا نرم افزاری است اما اگر با بازکردن وبکم دوربین روشن نمی شود به احتمال بسیار زیادی مشکل سخت افزاری است .

مشکل سخت افزاری می تواند شامل آب خوردگی  ، ضربه دیدن وبکم و یا صفحه نمایش  لپ تاپ باشد زیرا سیم های مربوط به وبکم از کنار صفحه نمایش رد شده و به مادر برد متصل می شود .

مشکلات نرم افزاری نیز بیشتر در صورت آپدیت ویندوز ها و یا عوض کردن ویندوز به ورژن های بالاتر رخ می دهد بنابراین اگر لپ تاپ وبکم را نمی تواند شناسایی بکند بهتر است بررسی کنید که تمامی درایور ها روی دستگاه نصب شده اند یا نه و اگر نصب شده اند اقدام به آپدیت آن ها بکنید.

 

راه حل کار نکردن وبکم در ویندوز ۱۰

اگر به تازگی ویندوز خود را به ویندوز ۱۰ تغییر داده اید و وبکم تان دچار مشکل شده ممکن است غیر فعال شده باشد و یا اختلالی با ویندوز دیفندر یا آنتی ویروس داشته باشد . برای بررسی مورد دوم کافیست آنتی ویروس خود را غیر فعال کنید واقدام به باز کردن دوربین لپ تاپ خود بکنید .

اما برای مورد اول باید وارد تنظیمات لپ تاپ شویم و چند مورد را چک کنیم برای اینکار کافیست مراحل زیر را طی کنیم تا این مشکل احتمالی را بررسی کنیم.

قدم اول – با راست کلیک کردن بر روی منوی استارت که در گوشه چپ و در پایین صفحه منوی جدیدی باز می شود از این منو به دنبال کلمه Settings می گردیم و با کلیک بر روی آن به بخش تنظیمات وارد می شویم .

قدم دوم – در این پنجره جدیدی که باز شد گزینه های زیادی وجود دارد مانند : Network & internet ، Apps  ، system  ، privacy و … که ما وارد گزینه ای به نام privacy  می شویم تا به قسمت مورد نظر خود برسیم .

قدم سوم – در این قسمت جدیدی که وارد شدیم اطلاعاتی در سمت راست وجود دارد و  گزینه هایی نیز در سمت چپ هستند ما از قسمت چپ به دنبال کلمه Camera  یا دوربین می گردیم که کمی پایین تر باید باشد .

قدم چهارم – زمانی که بر روی camera  کلیک کنید اطلاعات جدید در سمت راست ظاهر می شود که شما بایستی دو مورد را بررسسی کنید که روشن باشند یعنی به صورت رنگی در آمده و اجازه و دسترسی آن ها مسدود نشده باشد.

اولین موردAllow apps to access you camera   و مورد دیگر نیز Camera access for this device است مطمعن شوید که این دو مورد فعال باشند .

قدم پنجم –  به بخش پایینی صفحه سمت راست بروید تا به قسمت Choose which apps can access your camera  برسید زمانی که این بخش را پیدا کردید از برنامه هایی که برای تان نشان داده تیک برنامه هایی که می خواهید به وبکم لپ تاپ یا دوربین لپ تاپ تان دسترسی داشته باشند را فعال کنید برای مثال خود برنامه دوربین یا camera و یا برنامه Microsoft Edge که ما به آن دسترسی داده ایم .

کار ما در این قسمت تمام شده است و باید بررسی کینم که مشکل رفع شده یا خیر پس از انجام بررسی های لازم مثل باز کردن برنامه camera  و یا هر برنامه ای اگر مشکل رفع نشده بود باید از روش زیر اقدام کنید .

مرحله اول –  این قسمت مانند قسمت قبل است و با کلیک راست روی دکمه استارت ویندوز از لیست باز شده وارد قسمت Device manager  می شویم اگر نمی توانید این بخش را پیدا کنید می توانید با فشردن دکمه Win + s کلمه Device manager را در قسمت باز شده تایپ کنید.

مرحله دوم –  وقتی وارد این قسمت شدید باید از لیست سمت چپ کلمه camera را بیابید و روی آن دو بار کلیک کنید تا فهرست دستگاه ها را برای شما نشان دهد . از این فهرست وارد مشخصات دستگاه یا وبکم خود شوید.

 

مرحله سوم –  در این قسمت وارد بخش General  شده و اطمینان حاصل کنید که وبکم فعال است . می توانید از قسمت Device Statuse  در همان بخش General  این را بررسی کنید.

 

مرحله چهارم – اگر دستگاه یا وبکم لپ تاپ فعال بود کار تمام شده اما اگر اینگئنه نبود بخش باز شده یا همان Properties را بسته و از قسمت camera  روی وبکم راست کلیک کنید و بعد از آن بر روی Enable Device  کلیک کنید .

مرحله پنجم – با انجام اینکار ها باید وبکم شما کار کند اما اگر اینگونه نبود راه آخری که باقی می ماند آپدیت یا بروزرسانی درایور های مربوط به وبکم یا دوربین لپ تاپ یا pc شما است که باید به اینترنت وصل شده و در قسمت بروزرسانی گزینه اتوماتیک را انتخاب کنید.

بروز کردن و آپدیت درایو های وبکم لپ تاپ

۱ –  همان طور که در قسمت قبل توضیح دادیم به قسمت Device manager  بروید و camera  را پیدا کرده و از لیست نشان داده شده وبکم مورد نظر تان را انتخاب کنید سپس روی آن کلیک راست کرده و  بر روی گزینه Update driver  کلیک کنید .

۲ –  اگر نتوانستید گزینه Update driver  را انتخاب کنید یکبار روی camera  دابل کلیک کنید و به بخش driver بروید و گزینه roll back driver  را انتخاب کنید . اگر با انجام تمامی موارد ویندوز تنوانست درایور را پیدا و یا اپدیت بکند باید به سایت تولید کننده وبکم مراجعه کنید تا شما را راهنمایی کنند .

امیدواریم روش های گفته شده باعث برطرف شدن مشکل وبکم لپ تاپ شما شده باشد .

دیدگاهتان را بنویسید