تفاوت بین هارد اکسترنال و اینترنال
سپتامبر 2, 2018
افزودن رم بیشتر به لپ تاپ
سپتامبر 2, 2018
نمایش همه

ارتقای لپ تاپ چگونه است؟

لپ تاپ ها را به راحتی می توان ارتقاء جزئی داد، اما تغییرات عمده سخت افزاری مانند پردازنده و جایگزینی مادربرد به طور کلی غیرقابل اجتناب است؛ چنین قطعاتی بسیار گران است و نصب و راه اندازی آن ها یک روند پیچیده و خسته کننده است. شما می توانید رم و هارد دیسک را در اکثر لپ تاپ ها ارتقا دهید.

ارتقای سی پی یو (CPU)

ارتقا پردازنده شما گاهی اوقات ممکن است، اما تقریبا هرگز توصیه نمی شود. چنین ارتقایی همیشه گران است و نیاز به کار بسیار دقیق دارد. تقریبا همیشه خرید یک سیستم جدید بهتر از ارتقای CPU است.

ارتقای رم (RAM) 

رم احتمالا ساده ترین بخش برای ارتقا است، چون ارزان و نصب آن آسان است و یک راه موثر برای افزایش عملکرد در بیشتر لپ تاپ هاست. تنها با باز کردن چند پیچ می توانید رم را نصب کنید. امروزه ۴ گیگابایت حافظه می تواند حدود ۱۰۰ هزار تومان قیمت داشته باشد. بیشتر لپ تاپ های مدرن می توانند دو رم ۴ گیگابایی را ساپورت کنند که برای اغلب کارها جواب می دهد. برای کارهای سنگین تر می توان دو عدد رم ۸ گیگابایتی را استفاده کرد. اما اگر کار بسیار حرفه ای باشد باید از لپ تاپ Workstation بهره برد که با دارا بودن ۴ اسلات رم قابلیت ارتقا تا ۶۴ گیگابایت را دارا می باشند.

ارتقای هارد (HDD & SSD)

نصب هارد درایوها مثل نصب رم آسان است. ارتقاء هارد دیسک کارایی سیستم را زیاد افزایش نخواهد داد (مگر اینکه شما هارد خود را به SSD تغییر دهید که سرعت بیشتری دارد) اما می تواند حجم فضای ذخیره سازی را که در دسترس است افزایش دهد.

مهمترین قسمت ارتقاء هارد دیسک، اطمینان از این است که فایلهای شما پشتیبان گیری شده یا پس از جایگزینی به آنها دسترسی پیدا کنید. یک روش معمول برای انجام این کار این است که فایل ها را به هارد دیسک اکسترنال کپی کنید یا هارد دیسک قدیمی خود را در یک قاب هارد قرار دهید و آن را تبدیل به هارد اکسترنال کنید.

ارتقای کارت گرافیک (Video Card)

ارتقای کارت گرافیک اغلب گزینه مناسبی نیست، چون این قطعه گران است، پیدا کردنش سخت است و به آسانی عوض نمی شود. در سال های اخیر شرکت های سازنده کارت گرافیک اقدام به ساخت کارت گرافیک خارجی کرده اند که بدون باز کردن دستگاه استفاده می شود اما مدل هایی که این قابلیت را دارند کم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید