عواملی که ویندوز۱۰ را به ویندوز امن تبدیل کرده
سپتامبر 17, 2018
معنی بوق های بایوس
آشنایی با انواع بوق های بایوس و معنی آنها
سپتامبر 17, 2018
نمایش همه

اسمبل کردن کامپیوتر

کامپیوترها از قطعاتی تشکیل شده اند که هر یک ساخت یک کمپانی می باشند. قطعات در آمریکا اختراع و در سراسر جهان تولید می شوند کشورهای مختلف هر کدام یکسری قطعات خاص را تولید می کنند .به عنوان مثال شرکت های آمریکایی قطعات همچون CPU، شرکت ها در سنگاپور و یا هندوستان  هارددیسک، شرکت های کره ای حافظه های RAM ، و بسیاری شرکت در چین مشغول تولید کیس می باشند.

شما مسلما از کسی که به طور حرفه ای کامپیوتر را اسمبل می کند سرعت کمتری دارید ولی در این مسیر شما فقط به یک پیچ گوشتی و دفترچه راهنما احتیاج خواهید داشت. در ادامه مراحل نصب و مونتاژ یک سیستم را بررسی خواهیم کرد.

یک سیستم ، متشکل از قطعاتی چون کیس ( Case ) ، مادربرد ( Motherboard ) ، پردازنده ( CPU ) ، رم ، کارت گرافیک ، مودم ، فلاپی درایو ( FDD ) ، هارد دیسک بوده که بنا به نیاز شما می توان قطعات دیگر قابل نصب  نیز نصب نمود.

کیس (Case)

تمام قطعات داخل کیس که اکثرا طبق سلیقه مصرف کننده انتخاب می شود، قرار میگیرند .منبع تغذیه (Power Supply) جزیی از کیس و قلب تپنده ی سیستم شما محسوب می شود.منبع تغذیه برخلاف کیس سلیقه ای نبوده و باید متناسب با سیستم تان انتخاب گردد. امروزه کیس ها بدون پاور ارائه شده و آن را باید جداگانه تهیه فرمایید.

در داخل کیس ، یک کابل برق ، بسته‌ای شامل پیچ ، واشر، Spacer دیده می‌شود که از آنها جهت بستن قطعات به بدنه استفاده می‌گردد.

مادربرد ( Motherboard )

مادربرد قطعه‌ای است که اکثر قطعات چون CPU ، رم ، کارت گرافیک ، مودم ، کابل منبع تغذیه ، کابل های هارد ، فلاپی ، رایتر ، USB و… بر روی آن نصب می‌شود. مادربرد ، برد اصلی دستگاه است و در حدود ۱۲ پیچ مادربرد را به کیس متصل می کنند.

پردازنده ( CPU )

CPU یا به عبارتی مرکز کنترل و پردازش ، بر روی مادربرد نصب می‌شود.محل نصب CPU بر روی مادربرد ، Zif Socket ، نام دارد که جای آن کاملا مشخص است.CPUها اغلب داری پایه هایی هستند که داخل سوراخ‌های سوکت قرار می‌گیرد. برای نصب یک CPU روی مادربرد اهرم کنار سوکت CPU را روی مادربرد بلند کنید و CPU را جا بزنید قسمت مارک شده روی CPU را با قسمت مشابه روی سوکت مطابقت دهید و اهرم سوکت را ببندید.

نکته : با توجه به اینکه CPU ، دارای پایه‌های بسیار ظریفی است ، نصب آن باید با دقت انجام شود. درصورتیکه نصب CPU به درستی انجام گیرد برای پایه‌ها مشکلی پیش نمی آید. در هنگام قراردادن cpu  به علامت مثلثی که در گوشه سمت راست و بالای این سوکت قرار دارد توجه داشته باشید. در گوشه کناری CPU ، علامت مثلث کوچکی قرار دارد. این علامت نشانگر منطبق شدن این قسمت بر قسمتی از سوکت مادربرد که دارای این علامت است ، می باشد. CPU را طوری بر روی سوکت بنشانید که علامت های مثلث موجود بر روی هر دو قسمت با هم منطبق شود اگر کار نصب CPU را به درستی انجام دهید براحتی بر روی سوکت چفت می شود. در صورتیکه CPU را به درستی جا نزنید پایه ها و سوکت به هیچ عنوان بر روی سوکت چفت نمی‌شود ، در چنین مواردی هرگز نخواهید که CPU را با فشار آوردن به آن جا بزنید زیرا موجب شکسته شدن پایه ها شده و عملا دیگر قابل استفاده نمی باشد. در صورت کج شدن پایه ها باید توجه داشته باشید که آن را با دست صاف نکنید زیرا ممکن است پایه های دیگر کج شوند و یا الکتریسیته ساکن بدن باعث آسیب دیدن CPU گردد.

فن CPU

پردازنده‌ها به علت سرعت بالا در پردازش ، حرارت بسیار بالایی تولید می‌کنند به همین دلیل بر روی CPU فن قرار می دهند تا حرارت آن را کاهش دهند. جهت نصب فن بر روی CPU اهرم های نگهدارنده آن بر روی فن را بالا و باز کنید ، این اهرم ها باعث چفت شدن فن بر روی CPU می‌شوند.در چهارگوشه قاب ، پایه هایی قرار دارد که باعث چفت شدن پایه های فن درون آنها می‌شود. فن ، دارای پایه هایی است که بر روی آن خاری تعبیه شده است. جهت چفت شدن فن بر روی مادربرد ممکن است به فشار اندکی احتیاج داشته باشید.
فن CPU باید به راحتی بر روی قاب بنشیند بطوریکه هرچهار عدد پایه فن به قاب نگهدارنده فن بر روی مادربرد چفت شود. بعد از اطمینان از اتصال صحیح فن ، اهرم های نگهدارنده را بسته و یا قفل را به آرامی فشار دهید تا فن بر روی CPU چفت شود توجه داشته باشید که اینکار نیاز به اندکی فشار به اهرم ها دارد اما اگر با وارد کردن فشار به اهرم‌ها ، اهرم‌ها بسته نشد و فن چفت نشد حتماً فن به درستی بر روی سوکت قرار نگرفته است. فن حتما باید بر رویCPU به صورت کامل منطبق شود .در صورتیکه فن CPU را به درستی نصب نکرده باشید به دلیل حرارت بالایی که CPU تولید می‌کند احتمال هنگ کردن و سوختن CPU وجود دارد.

پس از نصب فن نوبت به نصب سوکت برق آن می باشد . بر روی مادربرد سوکتی قرار دارد که با عبارت CPU-Fan مشخص شده است.سوکت فن را به آن وصل کنید.

رم (RAM)

رم بر روی مادربرد ، در سوکتی به نام DIMM قرار می گیرد. رم  برای نصب دارای جهت می باشند. جهت قرارگیری رم با شکافی که بر روی آن وجود دارد مشخص می شود. بر روی اسلات نیز زائده ای وحود دارد که این زائده باید بر روی شیا رم قرار گیرد. وجود این زائده مانع از نصب آن از جهت دیگر می شود. در صورت قرار گیری صحیح رم در جای خود گیره های نگهدارنده به آرامی بسته خواهند شد.

نصب مادربرد برروی کیس

ابتدا پیشنهاد می دهیم که مادربرد را نصب کنید سپس CPU,RAM و فنCPU را نصب کنید .برای پیچ شدن مادربرد بر روی کیس ، سوراخ ها و پیچ هایی وجود دارد ابتدا Spacer ها قطعات کوچکی ( پلاستیکی و یا فلزی ) که بر روی سینی کیس بسته شده و مادربرد به آن پیچ میشود.Spacer ها دقیقا زیر سوراخ های مادربرد قرار می گیرند. مادربرد باید به راحتی بر روی سینی قرار بگیرد، از آوردن فشار به مادربرد و یا سوکت ها خودداری کنید. توجه داشته باشید که در هنگام بستن پیچ ها ، پیچ گوشتی به هیچ عنوان با مادربرد تماس نداشته باشد زیرا یک اشتباه کوچک می تواند موجب خراش برداشتن مادربرد و آسیب دیدن آن شود ، حتی ممکن است مادربرد را از کار بیاندازد.از سفت کردن پیچ ها نیز خودداری فرمایید که باعث تاب برداشتن و شکستن مادربرد می گردد.

کارت گرافیک ( VGA Card )

در اسلات مخصوص کارت گرافیگ (VGA) بر روی مادربرد ، در کنار آن اهرمی جهت نگه داشتن کارت بر روی مادربرد قرار دارد. قبل از نصب کارت بر روی مادربرد زائده ای پشت کیس وجود دارد که باید آن را بردارید. پس از نصب صحیح کارت ، اهرم چفت شده و کارت  را بر روی مادربرد نگه می دارد. کارت گرافیک تنها از یک جهت قابل نصب بر روی اسلات می باشد که پس از نصب می توانید آن را با پیچ به بدنه ی کیس وصل کنید.

مودم ( Modem )

مادربرد ها دارای چند اسلات یک شکل ( اغلب به رنگ سفید ) به نام PCI Slot می باشند که کارت‌های مختلف اعم از کارت مودم ، کارت کپچر ، کارت TV و مواردی از این قبیل بر روی آنها نصب می‌شود.

تمام اسلات های PCI که بر روی مادربرد قرار دارند مانند هم می‌باشند و مخصوص کارت خاصی نیستند و می توان یک کارت را بر روی هر کدام از اسلات ها نصب کرد.

قبل از اینکه کارت ها بر روی دستگاه نصب شوند ابتدا باید زائده فلزی پشت کیس برداشته شود . تا کارت ها به راحتی درجای خود قرار گیرند.کارت مودم را بر روی یکی از اسلات های PCI جا بزنید. این کارت نیز همانند کارت گرافیک فقط از یک جهت نصب می‌شود. بعد از اطمینان از نصب صحیح کارت را به بدنه کیس پیچ کنید.

CD Drive

امروزه جهت نصب قطعاتی نظیر درایوهای CD ،  DVD و رایتر به مادربرد از کابل های SATA که دارای سرعت انتقال داده بالا می باشند استفاده می کنند.درایو مدنظر را طوری داخل کیس جا بزنید که از جلوی کیس قابل مشاهده باشد.قبل از نصب پانل را از کیس جدا کنید و پس از پیچ کردن درایو، آن را درجای خود قرار دهید.توجه داشته باشید که دکمه Eject پانل با دکمه Eject درایو بر رو هم قرار گیرد.

فلاپی درایو ( Floppy Drive )

فلاپی درایو نیز همانند CD Drive در محل مخصوص خودش قرار می گیرد.در صورتیکه کیس دارای قاب مخصوص جهت فلاپی باشد باید آن را بگونه ای نصب کنید که دکمهEject فلاپی با دکمه Eject کیس روی هم قرار گیرد. فلاپی را با پیچ های دنده ریز از هر دو سمت به بدنه کیس پیچ کنید.

هارد دیسک (Hard Disk )

نصب هارد ، همانند نصبCD Drive  و محل نصب آن در زیر فلاپی است . هارددیسک را به گونه ای نصب کنید که قسمت برد الکترونیکی آن به سمت پایین باشد.هارد دیسک را با پیچ های دنده درشت از هر دو سمت به بدنه کیس پیچ کنید.

پس از اینکه تمام قطعات را بر روی کیس نصب کردید نوبت به کابل های برق ، دیتا و کلیدها و چراغ ها می باشد.بیشتر مادربردها دارای دو سوکت برای تامین ولتاژ و جریان می باشند. کابل منبع تغذیه  که ولتاژ و جریان مورد نیاز برای قطعات را از منبع تغذیه می گیرد.
نصب کابل های دیتا CD Drive  و هارددیسک  و… مشابه هم می باشد. این کابل ها یک سر آن به درایو و سر دیگر آن به مادربرد وصل می شود که وظیفه انتقال اطلاعات از درایوها به مادربرد و یا برعکس را دارد. این کابل ها دارای ۳ کانکتور می‌باشند. یکی برای اتصال به CD Drive و کانکتور وسطی در صورتیکه بخواهید از وسیله دیگری ( مانند هارد دوم یا رایتر ) استفاده شود ، بکار می رود و دیگری به مادربرد وصل می‌گردد.
ابتدا کابل تغذیه را وصل می کنیم. توجه داشته باشید که کانکتور برق هارد و سی دی فقط از یک جهت جا می رود .
بعد از نصب کانکتور برق ، نوبت به وصل کابل دیتا می رسد.کابل دیتا دارای یک برآمدگی در وسط است که اجازه نصب کابل از یک جهت را می دهد. در صورتیکه کابل مورد استفاده برآمدگی مخصوص را نداشته باشد از هر دو سمت بر روی هارد قابل نصب است.برای نصب صحیح همیشه این نکته را در نظر داشته باشید:

بر روی کابل دیتا ، یکی از رشته سیم‌ها به رنگ قرمز است که نمایانگر پایه ۱ است .
این رشته سیم قرمز همیشه باید در کنار سیم قرمز کابل تغذیه هارد باشد و در حقیقت این دو باید روبروی یکدیگر باشند نه دور از هم. اگر بر روی مادربرد را نگاه کنید دو سوکت IDE1 و IDE2 دیده می‌شود. این دو محل اتصال کابل های دیتای هارد دیسک (CD Drive ، DVD Drive ، رایتر و … ) می‌باشند. توجه داشته باشید که بر روی این سوکت‌ها نیز کابل تنها از یک طرف نصب می‌شوند.

نصب کابل های فلاپی درایو

اگر به کابل فلاپی درایو توجه کنید می‌بینید که در یک سر کابل دو عدد بریدگی وجود دارد. قسمت برش خورده کابل به کانکتور فلاپی درایو متصل می‌شود.توجه داشته باشید رشته قرمز رنگ کابل دیتا روبروی سیم قرمز کابل تغذیه باشد.
نکته : در صورت برعکس زدن کابل دیتا ، بعد از روشن کردن سیستم ، چراغ فلاپی درایو ، بطور دائم روشن می ماند.
مرحله بعدی نیز اتصال کابل دیتای به مادربرد است بر روی مادربرد نیز سوکتی وجود دارد که در کنار آن نام Floppy مشخص است. این کابل فقط از یک جهت نصب می‌شود.

نصب کلیدها و چراغ‌های جلوی کیس

در تمام مادربردها کانکتورهایی وجود دارد که عباراتی مانند HDD LED ، Power LED، Reset ، Power SWو Speaker کنار آنها نوشته شده است. توجه داشته باشید که کیس نیز دارای رشته سیم‌هایی با همین نام‌ها می باشد. با رعایت کردن جهت نصب ( مثبت و منفی ) ، این سیم‌ها را  بر روی مادربرد وصل کنید.

اگر قصد دارید تا سرعت سیستم خود را افزایش دهید ، این افزایش سرعت می تواند در قطعات زیر مشاهده کرد.

Bus و یا همان راههای ارتباطی بین قطعات اگر نیاز به تغییر در سرعت باشد ، تغییر می کند در غیر این صورت به همان شکل باقی می ماند. مثلا باس ارتباطی PCI مدت یک دهه می باشد که تغییر نکرده اند. کیبورد از زمانیکه اختراع شده تا الان تغییر چشمگیری نکرده اند.

از جمله قطعاتی که تغییر کرده اند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هر چه CPU ها سریعتر می شوند ولتاژ کارشان کمتر، سرعت کلاک آنها بیشتر و احتمالاً تعداد پینهای بیشتری خواهند داشت و احتیاج به سوکتهای جدید دارند.
  • چیپ های حافظه سریعتر می شوند تا بسته های اطلاعاتی را با سرعت بیشتری به مادربرد انتقال دهند. همانند CPUها آنها با هر تولید جدید، ولتاژ کمتری احتیاج دارند، سرعت کلاک بیشتری دارند و تعداد پینهای بیشتری دارند.
  • کارتهای ویدیویی یک اسلات AGP مخصوص خود دارند هر چند استانداردهای AGP با ۳ استاندارد آمده اند در هر محصول جدید حداکثر سرعت دو برابر شده است اما ولتاژ از ۳٫۳ ولت تا ۱٫۵ ولت و بالاخره ۰٫۸ ولت رسیده است سه ساختار مختلف برای این سوکتها موجود است اگر شما یک کارت گرافیک ۱٫۵ ولتی را به یک سوکت ۳٫۳ ولتی متصل کنید کارت و مادربرد هر دو را خواهید سوزاند البته بعضی از مادربردها بیش از یک استاندارد را قبول می کنند.
  • هارد دیسکهای جدید سرعت بالا ( Ultra DMA ) را ساپورت می کنند. یک هارد دیسک جدید مادربرد قدیمی را حس می کند و یک مادربرد جدید یک هارد قدیمی را می شناسد و انتقال اطلاعات در هر یک از این شرایط در سرعت پایینی که هر دو بتوانند ساپورت کنند انجام می گیرند.

بنابراین اگر در فکر ارتقا سیستم خود هستید باید به این نکات توجه داشته باشید و بدانید که ممکن است با ارتقا یک یا دو قطعه نتوانید به آنچه می خواهید برسید و خریدن یک سیستم جدید مقرون به صرفه تر خواهد بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید