۶ راهکار افزایش سرعت لپ تاپ + نکته

بهترین کانفیگ برای برنامه نویسی
بهترین مشخصات برای لپ تاپ برنامه نویسی چیست؟
آوریل 7, 2022
رفع مشکل میکروفون لپ تاپ
۵ راهکار برای کار نکردن میکروفون لپ تاپ
آوریل 25, 2022
نمایش همه

۶ راهکار افزایش سرعت لپ تاپ + نکته

افزایش سرعت لپ تاپ

لپ تاپ ها زمانی که می خریمشون خیلی سریع و روان کار می کنند اما بعد از گذشت یک یا دو سال استفاده به شدت سرعت آنها افت می کنند و بیشتر افراد به خرید SSD و رم و … ترغیب می کنند اما باید قبل از اقدام به خرید موارد دیگری را بررسی کنید که هزینه اضافی و بی مورد نکرده باشید .

۶ راهکار برای افزایش سرعت لپ تاپ

خب راهکار چیست؟

راهکار زیاد است اما ما از کم هزینه ترین های آن شروع می کنیم  که این تغییرات به صورت نرم افزاری در ویندوز است و به خرید و تغییر برخی قطعات نیز خواهیم رسید و مزایا و معایب افزودن و تغییر قطعات را بررسی خواهیم کرد .

  1. روش اول خاموش کردن برنامه های startup

اگر دقت کرده باشید زمانی که ویندوز تازه شروع به کار می کند و وارد صفحه دسکتاپ می شود برنامه هایی به صورت خودکار شروع به اجرا می کنند نمونه بارز این برنامه ها اسکایپ است . با خاموش کردن اجرای اتوماتیک این برنامه ها می توانید مقداری سرعت ویندوز تان را بالا ببرید .

برای خاموش کردن این برنامه ها ابتدا سه دکمه ی Crtl + Shift + Esc  را با هم بزنید تا یک پنجره جدید به نام Task Manager  باز شود مانند تصویر زیر :

سپس بخش Startup را از موارد بالای صفحه جدید پیدا کنید و روی آن کلیک کنید .

 

زمانی که وارد این بخش شدید روی برنامه های اضافی راست کلیک کنید و سپس روی گزینه Disable کلیک کنید تا برنامه از حالت اجرای اتو ماتیک خارج بشود و دیگر تا زمانی که خودتان روی آن کلیک اجرا نخواهد شد.

  1. برنامه های غیر ضروری را پاک کنید

برنامه هایی که خیلی وقت است روی ویندوز تان نصب کرده اید و استفاده نمی کنید را پاک کنید زیرا این برنامه ها از منابع لپ تاپ شما استفاده می کند و همچنین فضایی اضافه را اشغال می کنند بنابراین بهتر است از شر آنها خلاص شوید .

برای اینکار در قسمت جست و جو کلمه control panel  را سرچ کنید و وارد آن بشوید سپس وارد قسمت uninstall a program  بشوید .

از این قسمت می توانید برنامه هایی را که لازم ندارید را پاک کنید تا هم فضای بیشتری در لپ تاپ باز  شود و هم  استفاده از منابع کمتر شود .

  1. افزایش سرعت با power option

برای اینکه سرعت پردازش لپ تاپ خود را بیشتر کنید کافیست در قسمت جست و جو ویندوز کلمه power option را سرچ کنید و سپس وارد بخش change plan setting  بشوید و حالت آن روی هر حالتی که با شد به High Performance تغییر بدهید .

در دو حالت دیگر سرعت پردازنده لپ تاپ محدود می شود و نمی تواند از تمام توان خود استفاده کند .

بنابراین حتما این مورد را چک کنید . البته تغییر این حالت باعث افزایش مصرف باتری نیز می شود و اگر نیاز به ذخیره شارژ باتری لپ تاپ دارید عقلانی تر است که در حالت Best Battery Life آن را قرار دهید .

 

  1. خاموش کردن برنامه های پس زمینه

اگر از ویندوز ۱۰ استفاده می کنید می توانید برنامه هایی که در پس زمینه فعال هستند و عملا استفاده ای از آن ندارید را غیر فعال کنید .

برای اینکار کافیست به بخش Background  apps   در تنظیمات بروید روش ساده برای دسترسی به این بخش این است که در Task bar روی آیکون سرچ کلیک کنیم یا از کلید ترکیبی WIN+S استفاده کنیم تا قسمت جست و جو برای ما باز شود .

سپس در این قسمت کلمه Background را کافیست سرچ کنیم در گزینه هایی که پیشنهاد می دهد قسمت Background apps وجود دارد وارد این بخش می شویم در قسمت بالایی یک دکمه برای خاموش و روشن کردن این برنامه ها وجود دارد .(مانند شکل زیر)

برنامه های فعال background

با یک کلیک این برنامه ها را خاموش کنید تا مصرف از منابع لپ تاپ شما کاهش یابد.

  1. افزایش مقدار ظرفیت رم لپ تاپ

اگر موارد بالا را انجام دادید می توانید به فکر خرید رم لپ تاپ نیز باشید اینکار تا حدودی در سرعت اجرای برنامه ها و تاثیر خوبی نیز در سرعت خروجی گرفتن از برنامه های مانند Photoshop و … خواهد داشت .

البته در زمان خرید  رم لپ تاپ به این مورد که لپ تاپ شما تا چه ظرفیت رم را می تواند ساپورت کند نیز دقت داشته باشید .

قبل از خرید رم می توانید مقاله نکات خرید رم لپ تاپ  را مطالعه کنید تا در خرید رم مناسب لپ تاپ تان دچار اشتباه نشوید .

  1. نصب SSD روی لپ تاپ

اگر هنوز از هارد های HDD قدیمی استفاده می کنید بهتر است هارد خود را عوض کنید زیرا این هارد ها سرعت پردازش پایینی دارند و عملا دیگر امروزه نمی توان از آن ها بازدهی خوبی از نظر سرعت گرفت اما می توان برای ذخیره اطلاعات استفاده کرد .

خرید هارد SSD شاید نسبت به موارد قبلی که گفته شد هزینه بالاتری داشته باشد اما قطعا باعث افزایش بسیار زیاد سرعت لپ تاپ تان خواهد شد .

اصولا اگر لپ تاپ DVD RW داشته باشد هارد اصلی را داخل یک کدی قرار می دهند و کدی نیز جای DVD RW قرار می گیرد و هارد SSD را نیز به جای هارد اصلی قرار می دهند و برنامه ها و ویندوز روی هارد SSD نصب می شود .

در نتیجه سرعت اجرای برنامه ها و سرعت عملکرد ویندوز به طرز عجیبی زیاد می شود البته این را در زمان بالا آمدن ویندوز نیز متوجه خواهید شد .

برای خرید هارد SSD می توانید به بخش فروشگاه مراجعه کنید یا با شماره های ۸۸۲۲۶۳۷۰ – ۸۸۲۲۸۳۲۷ تماس بگیرید .

این نکته را نیز در نظر داشته باشید که کند شدن دستگاه تان می تواند به دلیل این باشد که مدت زمان زیادی است که از دستگاه تان استفاده می کنید و آن را سرویس نکرده اید به همین دلیل خمیر سیلیکون های آن خشک شده و دیگر قابلیت انتقال گرما را به شکل سابق ندارد .

و یا خروجی هوای فن را پرز گرفته است و به همین دلیل عملکرد دستگاه افت کرده است .

دیدگاهتان را بنویسید