افزایش قیمت چشمگیر پردازنده های Intel CoffeeLake

منتظر مادربردهای انفجاری MSI Z390 باشید!
سپتامبر 24, 2018
جولان گالاردوها با Manli GeForce RTX 2080/Ti Gallardo
سپتامبر 24, 2018
نمایش همه

افزایش قیمت چشمگیر پردازنده های Intel CoffeeLake

این روزها فشار بسیار زیادی به کمپانی اینتل وارد شده است؛ فشار به خطر تولید CPUهای ۱۴ نانومتری این شرکت مانند یک “سونامی” غیر قابل کنترل شده است. مشتریان این پلتفرم بسیار زیاد بوده و از سوی دیگر اینتل نیز با کمک TSMC از پس ریخته گری این سفارش های سنگین بر نمی آید. با وجود جایگزین کردن یک چیپست ۲۲ نانومتری ، اما باز هم کنترلی بر این وضع وجود ندارد.

بزرگترین علت این مشکلات، عدم حرکت اینتل به سمت معماری های ۱۰ نانومتری است؛ وجود چند پلتفرم ۱۴ نانومتری در خط تولید، مشتریان فراوان و عدم تولید مدل هایی با لیتوگرافی کوچک تر، برای این شرکت به یک دردسر بزرگ مبدل شده است. در همین راستا گزارشی منتشر شده است که نشان از افزایش قیمت CPUهایCoffeeLake  دارد.

باورش سخت است اما کمبود CPUهای اینتل و مشتریانی که به دنبال آنها هستند، باعث شده است تا قیمت پردازنده های نسل هشتم این شرکت، به طور چشمگیری افزایش یابد. پردازنده های کافی لیک در حد فاصل ۲۲ روز، بین ۱۰ الی ۶۰ درصد افزایش قیمت را در خرده فروشی ها تجربه کرده اند. شایان ذکر است که این افزایش قیمت تنها در بخشی از نقاط جهان بوده و اوضاع از کنترل اینتل خارج بوده و به خرده فروشان بستگی دارد!

 

دیدگاهتان را بنویسید