روشن نشدن لپ تاپ زمانی که به شارژ وصل است
آگوست 28, 2021
هیت سینک و دلیل استفاده آن در لپ تاپ ها
سپتامبر 2, 2021
نمایش همه

انواع باتری لپ تاپ و مشکلات آن

انواع باتری های لپ تاپ و تفاوت های آنها

لپ تاپ ها که به عنوان کامپیوتر های قابل حمل به بازار ارائه شده بودند از قطعات مختلفی مانند : باتری لپ تاپ ، رم ، هارد و … تشکیل شده اند که تقریبا بیشتر قطعه های آن با کامپیوتر های خانگی شبیه به هم است.

باتری لپ تاپ به صورت کلی از باتری های قابل شارژ است که غالباً از جنس لیتیم یون هستند زیرا لیتیم یون هم سبک است و هم باعث افزایش ظرفیت باتری نیز می شود.

این نوع باتری های انرژی مورد نیاز خود را از طریق واکنش های شیمیایی که در داخل آن رخ می دهد تامین می‌کنند که این واکنش ها توسط سلول های گالوانی انجام می شود که خود سلول ها نیز از قسمت های دیگری به نام آنود و کاتود و نیز یک محلول الکترولیتی تشکیل شده اند.

با انجام فرایند های شیمیایی در داخل باتری انرژی وارد شده ذخیره می شود البته این را هم باید بگوییم که باتری های بازدهی ۱۰۰ درصدی ندارند زیرا مقداری از انرژی الکتریکی ذخیره شده در باتری توسط عواملی مانند گرم شدن باتری به علت استفاده زیاد از باتری لپ تاپ و یا انرژی مورد نیاز برای شروع واکنش های شیمیایی در باتری .

بنابراین اگر شما از باتری لپ تاپ به اندازه‌ی ۸۰۰ ولت استفاده کنید مقدا شارژی که از باتری خالی می شود مقداری بیشتر است برای مثال ۱۰۰۰ ولت از انرژی ذخیره ایی کم می شود .

باتری های از دو پارت جدا تشکیل شده اند یکی سلول و دیگری برد باتری است که کاربرد برد برای تبادل اطلاعات با مادربرد است و کار سلول نیز ذخیره سازی انرژی در خود برای استفاده لپ تاپ است.

باتری های قابل شارژ مجدد تنوع زیادی دارند اما در این مطلب قرار است به بررسی باتری های پر کاربرد تر و آشناتر بپردازیم.

باتری های (li-ion) , (ni-cd) , (ni-mh) , (li-pol) , (smart battery)

این باتری های به خصوص باتری های لیتیم یون از پر استفاده های این صنعت است البته دلیل خوبی هم برای آن وجود دارد زیرا باتری هایی که با لیتیم ساخته می شود از دیگر موارد سبک تر است و در عین حال انرژی را بهتر مدیریت می کند .

بریم که این باتری های را به صورت کلی بررسی کنیم اما قبل از آن باید یک نکته را به شما توضیح دهیم. این نکته تاثیر حافظه یا همان Memory effect  است.

تاثیر حافظه یعنی این که اگر شما عملیات شارژ و خالی کردن شارژ را انجام ندهید باتری نهایتاً به اندازه آخرین شارژ باقی مانده باتری شارژ می شود. برای مثال آگر آخرین بار ۳۵ درصد باقی مانده باشد زمانی که دوباره شارژ شود به اندازه ۶۵ درصدی که حالی بود شارژ می شود.

مموری افکت به شده باعث افت بازدهی باتری لپ تاپ می شود و اینکه این مورد در باتری هایی از جنس لیتیم و نیکل رخ می دهد دلیل آن هم این است که این نوع از باتری های به خوبی از انرژی خالی نمی شود.

و مقداری داخل آن باقی می ماند و همین مرود کافیست تا عملیات شارژ شدن به طور کامل انجام نشود و در طی زمان عمر باتری کاهش میابد.

پس هر زمان در ادامه مطلب گفتیم مموری افکت منظورمان همین چیزی است که اینجا توضیح دادیم.

باتری نیکل کادمیم

این باتری ها را امروزه فقط در لپ تاپ یا نوت بوک های قدیمی می توان پیدا کرد زیرا دیگر به خاطر معایبی که داشتند کاربردی ندارند و کسی یا شرکتی از آن ها استفاده نمی کند.

این باتری ها به دلیل مموری افکت عمر خود را نسبت به بقیه باتری ها زود تر از دست می دادند و هر بار که اتفاق مموری افکت تکرار می شد ظرفیت قابل استفاده باتری کاهش پیدا می کرد.

همین نیز میل خریداران را برای استفاده و خرید همچین باتری هایی کم می کرد.

البته دلایل زیست محیطی هم بی تاثیر نبود زیرا کادیمی که در این باتری ها استفاده می شد سمی بودند و تهدیدی بریا محیط زیست بود اما از مزیت آن می توان به پر شدن سریع شارژ آن اشاره کرد.

 اما به دلیل اینکه در گذر زمان ظرفیت قابل استفاده آن به شدت کم می شد تقریبا کنار گذاشته شد و کمتر کسی از این باتری ها تولید می کند.

باتری های NI – MH

این باتری های که  مموری افکت اثر زیادی روی آن نداشت و به همین دلیل ظرفیت بالای خود را راحت تر حفظ می کرد و در عین حال نیاز به خالی کردن کامل شارژ و شارژ کامل باتری نداشت و می توان هر زمان باتری را کامل شارژ کنید.

 اما در ظرفیت های مشابه با باتری های نیکل کادمیم دیرتر شارژ می شود و همچنین حرارت آن نیز در زمان شارژ کامل بیشتر می شود و ممکن است در صورتی که در قسمت داخلی لپ تاپ و یا وسایل الکترونیکی قابل حمل استفاده شود به خاطر دما بالا به قطعات داخلی آسیب برساند.

Smart Battery

 سمارت باتری ها را نمی توان گفت نوعی از باتری ها است زیرا فقط یک ویژگی اضافه نسبت به سایر باتری ها دارد.

در این باتری ها یک نوع چیپ استفاده می شود و البته برد های مداری و باعث برقراری ارتباط  بین لپ تاپ و باتری لپ تاپ  می شود و سیستم لپ تاپ می تواند موارد و فاکتور هایی مانند  دما باتری ، ولتاژ های ورودی و خروجی از باتری ، پرفورمانس یا بازدهی باتری و مواردی از این قبلی را کنترل و بررسی کند.

با  توجه به مواردی که در بالا توضیح دادیم مشکلاتی که می تواند برای باتری ها رخ دهد موارد زیر می تواند باشد :

خالی شدن سریع تر از حالت عادی باتری لپ تاپ ، عدم شناسایی باتری مثلا نشان ندادن مقدار شارژ باقی مانده باتری ، یک طرفه شدن انرژی یعنی اینکه باتری لپ تاپ را شارژ می کند اما خودش شارژ نمی شود و یا بر عکس باتری شارژ می شود اما لپ تاپ را روشن نمی کند.

این ها اختلالات رایج درباره‌ی باتری لپ تاپ است که رخ می دهد.

برای استفاده بهتر و طولانی تر از باتری لپ تاپ می توانید به چند نکته که در ادامه گفته می وشد توجه کنید :

۱ – باتری را به شارژ پر برای مدت زیادی نگه ندارید.

۲ – باتری را از محیط و هوا های مرطوب به دور نگه دارید و از آب خوردگی جلوگیری کنید زیرا ممکن است باعث اتصالی کردن باتری لپ تاپ شود.

۳ – مقدار رم لپ تاپ را بیشتر کنید تا فشار روی سیستم کاهش یابد.

۴ – از افزایش بیش از اندازه نوت بوک جلوگیری کنید زیرا اثرات بسیار مخربی روی ظرفیت باتری و خود نوت بوک دارد.

منبع کلی : ویکی پدیا 

دیدگاهتان را بنویسید