مشکلات رایج کامپیوتر و لپ تاپ و راه حل آنها
سپتامبر 25, 2018
گران قیمت و حرفه ای: کارت گرافیک GALAX RTX 2080Ti HOF OC Lab Edition
سپتامبر 29, 2018
نمایش همه

انواع مانیتور و تفاوت آنها

درباره ی مانیتورها بیشتر بدانید…

مانیتور یکی از عناصر سخت افزاری مهم در کامپیوتر و رایج ترین دستگاه خروجی بوده که از آن برای نمایش اطلاعات استفاده می گردد . صفحه نمایشها مانند تلویزیونها رنگی یا تک رنگ دارند. زمانی که اطلاعات از طریق صفحه کلید وارد کامپیوتر می شوند، در صفحه نمایش ظاهر می‌گردند تا از صحت آنها اطمینان حاصل شود.

کامپیوترهایی مانند laptopهای قابل حمل (Portable) دارای صفحه نمایش از نوع تخت می باشند.

کلیه تصاویر، اعم از کاراکترهای گرافیکی، حروف، ارقام و علایم ویژه و تصاویر گرافیکی به وسیله نقاط کوچکی به نام Pixel ساخته می‌شوند. کیفیت تصاویر، در درجه اول به طراحی قطعات الکترونیک و در درجه ی دوم به اندازه و تراکم نقاط، که اصطلاحاً به آن تفکیک‌پذیری صفحه نمایش یا Resolution گفته می‌شود، بستگی دارد.

کلیه کاراکترها در محدوده معینی از نقاط تعریف می‌شوند که به آن ماتریس‌کاراکتر گفته می‌شود. ماتریس‌کاراکتر مجموعه‌ای از نقاط روشن و خاموش در صفحه نمایش می‌باشد که به هر یک از این نقاط، همان پیکسل (pixel) می‌گویند. هر چه تعداد پیکسل‌های موجود در ماتریس‌کاراکتر بیشتر باشد، وضوح تصاویر و کاراکترها نیز بیشتر خواهد بود. مانند ۶۰۰ ×۸۰۰ پیکسل یا ۷۶۸×۱۰۲۴ پیکسل

تقسیم بندی مانیتورها بصورت زیر است:

  1.       مانیتور های لامپ تصویری یا CRT
  2.       مانیتور های LCD
  3.       مانیتور های LED

مانیتورهای لامپ‌تصویری یا CRT  این مانیتورها در اندازه ۱۲ و ۱۴ اینچ به بازار عرضه شدند ، سپس اندازه ۱۵ و ۱۷ اینچ آنها در بین کاربران موردتوجه قرار گرفت که در حال حاضر اندازه ۱۷ اینچ آنها بیشتر مورد استقبال می‌باشد. در حال حاضر انواع ۱۹، ۲۱ و ۲۲ اینچ نیز ساخته شده اند که به دلیل قیمت نسبتاً بالاتر، کمتر مورد استفاده عموم قرار می‌گیرند. این نوع مانیتورها دارای صفحات محدب و تخت هستند که نوع صفحه تخت آنها بین کاربران پرطرفدارتر است. ایجاد تصویر در این مانیتورها به‌وسیله ی پرتاب الکترون‌ها و هدایت آن‌ها به کمک میدان‌های الکترومغناطیسی صورت می گیرد .

مانیتورهای LCD  مانیتورهایی هستند با قطر کم و بدون لامپ تصویر و قطر آنها در حدود ۴ سانتی‌متر است. مانیتورهای LCD را با نام کریستال مایع نیز می‌شناسند، زیرا این مانیتورها از کنار هم چیدن سلول‌های کریستال مایع بوجود می‌آیند. به این مانیتورها باید از زاویه مستقیم نگاه کرد تا تصویر به خوبی دیده شود.

مانیتورهای LED  مانیتورهایی هستند شبیه به LCDها، که برای نمایش تصویر از دیودهای نوری استفاده می‌کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید