اینتل رقیب خود را به چالش کشید:آیا واقعا پردازنده های نسل نهم Intel از پردازنده های AMD سریع تر هستند؟

چرا پردازنده AMD Ryzen 5 3500 می تواند پرفروش شود؟
آگوست 30, 2019
احتمالا در مورد Core i9-9900T Intel زود قضاوت کرده ایم،بنچمارک های جدید منتشر شدند
آگوست 30, 2019
نمایش همه

اینتل رقیب خود را به چالش کشید:آیا واقعا پردازنده های نسل نهم Intel از پردازنده های AMD سریع تر هستند؟


اینتل در حاشیه نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۹، شرکت رقیب، ای‌ام دی را دعوت به یک رقابت در برنامه‌های نرم افزاری و بازی کرد؛ هدف اینتل نمایش توانایی‌های پردازنده‌های نسل نهم در جایی است که بنچمارک ها کنار رفته و برنامه‌های روزمره و بازی‌ها، قدرت پردازنده‌ها را به چالش می‌کشند. آیا نسل نهم Intel واقعاً از پردازنده‌های Ryzen 3000 سریع‌تر هستند؟

شرکت Intel از AMD دعوت کرده بود تا فراتر از بنچمارک ها، عملکرد CPUهای خود را در برنامه‌هایی نظیر بازی‌های روز آزمایش کنند. هرچند که AMD به این دعوت واکنشی نشان نداد، اما بنچمارک های بعد از آن حاکی از پیروزی نسل نهم اینتل، در بازی‌ها بودند. در بخش‌هایی از مطلب «باتلاق ۱۴ نانومتری پردازنده‌های اینتل» به این مسائل پرداخته و حالا به سراغ یک خبر جدید می‌رویم که در آن اینتل سعی دارد تا برتری خود به نسل فعلی AMD را اثبات کند.

اینتل به تازگی و طی یک مراسم اختصاصی، پردازنده‌های AMD Ryzen ۳۰۰۰ را حسابی به چالش کشیده و نقاط ضعف آنها را برجسته کرده است. به ادعای اینتل، نه فقط نسل دهم این شرکت (Comet Lake) قادر به شکست پردازنده‌های ZEN2 خواهد بود، بلکه همین حالا هم نسل نهم با برتری‌هایی می‌تواند معماری ۷ نانومتری رقیب را شکست داده و این پیروزی اثبات شده است.

به گفته اینتل، پردازنده‌های نسل نهم این شرکت در برنامه‌های بسیاری سریع‌تر از پردازنده‌های رقیب هستند و این در حالی است که AMD تنها برای برتری به بنچمارک هایی مانند Cinebench اکتفا می‌کند. به گفته این شرکت، بنچمارک Cinebench تنها بر روی بخشی از عملکرد پردازنده‌ها تمرکز داشته و نمی‌توان آنها را معیار اصلی قدرت و توانایی‌های تراشه‌ها قلمداد کرد. برای همین اینتل در این مراسم برنامه‌های روزمره، بازی‌ها و به طور کلی نرم افزارهای پُر کاربرد را در تراشه‌های نسل نهم خود مورد تست و آزمایش قرار داده است.

در بسیاری از تست و معیارهای دنیای واقعی، پردازنده‌های نسل نهم این شرکت همچنان سریع‌تر از Ryzen 3000 هستند؛ این در حالی است که آنها از لیتوگرافی بزرگ‌تر و معماری به مراتب قدیمی‌تر برخوردار هستند. به گفته اینتل، بنچمارک Cinebench که در آن پردازنده‌های نسل نهم از ZEN2 شکست می‌خورند، بر روی بخشی از پردازش‌ها متمرکز است که تنها ۰٫۵۴ درصد از کاربران از این نوع پردازش استفاده می‌کنند.

اکنون اینتل داده‌های عملکردی مبتنی بر برنامه‌های دنیای واقعی (Real-World) را در حالی منتشر کرده است که با حضور تعداد زیادی از متخصصان و اصحاب رسانه، اثبات گر پیروزی نسل نهم هستند. یکی از معیارهایی که در Sysmark استفاده می‌شود و شامل لیستی از متداول‌ترین برنامه‌های کاربردی است، بخشی از مقایسه اینتل در این مراسم را شکل می‌دهد. اینتل پردازنده‌های Core i5/i7/i9 خود را با پرچمدارانی مانند Ryzen 9 3900X از شرکت رقیب مقایسه می‌کند که با ۱۲ هسته و ۲۴ رشته معرفی شده است.

در Sysmark 2018، بخش برنامه‌های سیستم عامل ویندوز، پردازنده Core i9-9900K تا ۷ درصد سریع‌تر از Ryzen 9 3900X ظاهر شد! این در حالی است که Core i7-9700K هم تا ۳ درصد بهتر از پرچمدار ۱۲ هسته‌ای رقیب عمل کرده است. سپس اینتل به سراغ پردازش‌های روزمره بر اساس معیارهای تک هسته‌ای رفته و در این بخش هم پردازنده‌های نسل نهم از جمله Core i9 با ۹ درصد عملکرد بهتر و Core i7 با ۶ درصد عملکرد بهتر، از پرچمداران AMD جلو زده‌اند.

آزمون بعدی اینتل مربوط به تست‌های تحت وب (WebXPRT 3 – Edge) بود؛ در این آزمون هم اینتل برتری ۳ درصدی پردازنده‌های نسل نهم خود را به نسبت Ryzen 9 3900X اثبات کرد. در مرحله بعدی، اینتل به سمت بازی‌های کامپیوتری رفت که یکی از نقاط قوت نسل نهم به شمار می‌رود. در این حوزه، پردازنده‌های AMD در چند عنوان کم تعداد از جمله Assassins Creed: Odyssey و Ashes of the Singularity بهتر عمل کرده و باقی بازی‌ها را به رقبای آبی واگذار کردند.

((در سمت راست، بازی هایی است که برتری با پردازنده های Intel بوده و سمت چپ دو عنوانی که AMD در آنها بهتر ظاهر شده است))

در ادامه اینتل به نقاط ضعف AMD ZEN2ها پرداخت که ریشه در طراحی آنها دارد؛ این شرکت اعلام کرد که پردازنده‌های نسل نهم همچنان از فرکانس بالاتر رم‌های DDR4 به نسبت رقیب پشتیبانی می‌کنند. اینتل همچنین از یک معیار شبیه سازی سیال در دنیای واقعی استفاده کرده است تا عملکرد IMC (کنترل کننده حافظه) را به نمایش بگذارد. در این تست Core i7-9700K شبیه سازی را در ۱۵ دقیقه به پایان رساند و این در حالی بود که همین تست را در ۱۷ دقیقه انجام داد.

به گفته اینتل، استفاده از فناوری‌هایی مانند Infinity Fabric باعث تأخیر در ارتباط DRAM شده و در تراشه‌های AMD این میزان به ۷۵ تا ۷۸ نانو ثانیه افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که تراشه‌های نسل نهم به لطف سیستم ارتباطی سریع‌تر، تنها ۴۴ نانو ثانیه زمان را برای این ارتباط نیاز خواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید