برای استفاده در کنسول Xbox One حافظه SSD بخریم یاHDD؟

حقایق جالب و خواندنی درباره اینترنت
حقایق جالب و خواندنی درباره اینترنت
آگوست 29, 2019
راه های انتقال اطلاعات بین دو رایانه
۷ روش کاربردی برای انتقال اطلاعات بین دو رایانه
آگوست 29, 2019
نمایش همه

برای استفاده در کنسول Xbox One حافظه SSD بخریم یاHDD؟


با وجود هارد دیسک داخلی در جدیدترین ایکس‌باکس‌ها و پلی‌استیشن‌ها، باز هم استفاده از یک درایو اکسترنال در کنار کنسول‌های بازی امری متداول است. قابلیت USB 3.0 باعث شده به سادگی بتوان از این درایوها به صورت Plug-and-Play استفاده کرد؛ اما باز هم انتخاب بین SSD و HDD بررسی‌های دقیق‌تری را می‌طلبد.

SSD و HDD؛ تفاوت در چیست؟
درایوهای دیسک سخت، هارد دیسک یا HDDها راه‌حل‌های سنتی برای ارتقای فضای ذخیره‌سازی در رایانه‌ها هستند و همچنان در رایانه‌های شخصی، کنسول‌های بازی و سایر ابزارهای مقرون به صرفه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این درایوها، داده‌ها روی یک دیسک داخلی چرخان ذخیره می‌شوند و سرعت انتقال اطلاعات در آن بر اساس دور در دقیقه یا RPM اندازه‌گیری می‌شود.

درایوهای حالت جامد یا SSDها درایوهای جدیدتری هستند که به سرعت در حال جلب توجه بیشتر و انتخاب به عنوان جایگزین هارد دیسک‌ها هستند و فناوری پیشرفته‌تری دارند. با حذف بخش‌های متحرک، SSDها کارایی و عملکردهایی مثل سرعت بالا آمدن سیستم را بهبود می‌بخشند؛ اما این بهبودها ارزان تمام نشده و درایوهای SSD را بسیار گران‌تر از HDDها در بازار می‌بینیم.

به عنوان مثال، در آخرین آزمون‌ها با SSD رسمی شرکت Seagate مخصوص Xbox One، مدت زمان بارگذاری در بازی‌ها تا حدود ۲۰ درصد کاهش پیدا کرده است. سرعت بالاتر بارگذاری چیزی نیست که به طور کلی بازی را عوض کند؛ اما همین ثانیه‌ها جمع شده و در مدت زمان طولانی بازی، اثرگذار خواهد بود. حذف اجزای مکانیکی هارد دیسک‌ها باعث شده در SSDها مشکلات سخت‌افزاری کمتری وجود داشته باشد. همچنین با وجود اس‌اس‌دی، دیگر خبری از سروصداهای آزاردهنده‌ی هارد دیسک نیست.

اما در مقابل، HDDها نیز همچنان برای بسیاری از کاربران Xbox One انتخاب جذابی هستند. قیمت بسیار پایین‌تر آن‌ها نسبت به SSDها باعث می‌شود با بودجه‌ی کمتر، فضای بسیار بیشتری در اختیار داشته باشید. ضمن اینکه در انتخاب گزینه‌های با ظرفیت بسیار بالا مثل ۴، ۸ و ۱۶ ترابایت می‌شود گفت رقابت خاصی وجود نداشته و تنها انتخاب ممکن، هارد دیسک‌ها هستند.

HDD بخریم یا SSD؟
برای بسیاری از دارندگان Xbox One، یک HDD ارزش خرید بالاتری خواهد داشت و می‌تواند با هزینه‌ای متوسط، ظرفیت حافظه را به خوبی بهبود بخشد. با تهیه‌ی HDD، مزیت سرعت بالاتر درایو SSD را نخواهید داشت اما باز هم کارایی خوب به همراه حجم بیشتر برای ذخیره‌ی بازی‌ها خواهید داشت.

به هر حال، اگر انتظار بیشتری از کنسول خود داشته باشید، یک SSD می‌تواند ترکیب فوق‌العاده‌ای از افزایش حجم و سرعت فراهم کند. اگر بتوانید با قیمت بالای آن کنار بیایید، تجربه‌ی خوبی از کاهش سرعت بارگذاری و اجرای بازی‌ها را مشاهده خواهید کرد.

کدام نوع ذخیره‌ساز برای Xbox One بهترین است؟
اگر می‌خواهید با قیمتی پایین‌تر، ظرفیت حافظه‌ی Xbox One خود را بهبود ببخشید، می‌توانید از بین تعداد وسیعی از هارد دیسک‌های سازگار با Xbox موجود در بازار یکی را انتخاب کنید. توشیبا با درایو یک ترابایتی Canvio Basics در این زمینه پیشتاز است و می‌تواند حافظه‌ی شما را با هزینه‌ای در حدود ۵۰ دلار، سه برابر کند. گزینه‌ی دیگر هارد دیسک دو ترابایتی WD Elements است که با ۶۴ دلار، از گزینه‌ی قبل هم پرظرفیت‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید