برای پردازنده های جدید Comet Lake اینتل باید دوباره مادربرد بخرید؟!

MSI لپ تاپ های Prestige 14 و Prestige 15 را با پردازنده های نسل دهمی اینتل و نمایشگر ۴ K معرفی کرد
آگوست 30, 2019
مک بوک پروی۱۶ اینچی اپل تا پایان سال عرضه می شود
آگوست 30, 2019
نمایش همه

برای پردازنده های جدید Comet Lake اینتل باید دوباره مادربرد بخرید؟!


پشتیبانی نکردن مادربردهای X470 از PCIe 4.0 باعث نارضایتی بسیاری از علاقه‌مندان به پردازنده‌های Ryzen شد اما اگر منصف باشیم، عملکرد AMD در پشتیبانی از چند نسل پردازنده مختلف با ریزمعماری های متفاوت بر روی تنها یک سوکت و سه نسل مختلف از چیپست ها کم نظیر است.  حالا به نظر می‌رسد اینتل با نسل دهم از پردازنده‌های Core خود، دوباره یک سوکت پردازنده جدید معرفی کند.

وب سایت Xfastest می‌گوید یک ایمیل حاوی چند اسلاید دریافت کرده که ادعا شده مربوط به پردازنده‌های نسل دهمی Comet Lake اینتل است. ظاهراً این پردازنده‌ها حداکثر ۱۰ هسته پردازشی با پشتیبانی از Hyper Threading خواهند داشت. جالب اینکه ظاهراً اینتل یک سوکت جدید به نام LGA 1200 عرضه می‌کند و علاقه‌مندان ناچار به تهیه یک مادربرد جدید خواهند بود.

اینتل با نسل هشتم از پردازنده‌های Core خود یا همان Coffee Lake که علی رغم یکسان بودن سوکت پردازنده با نسل هفتم، بر روی مادربردهای قدیمی‌تر Z270 و Z170 پشتیبانی نمی‌شدند، نارضایتی گسترده مشتریان خود را بر انگیخت. در صورتی که این اسلایدها واقعی باشند، به نظر می‌رسد دوباره کاربران ناچار به خرید مادربرد جدید شوند. جالب اینکه پردازنده‌های Comet Lake حتی از PCIe 4.0 پشتیبانی نمی‌کنند.

در صورتی که اینتل واقعاً LGA 1200 را عرضه کند، تعداد پایه های سوکت را نسبت به LGA 1151،ا۴۹ عدد افزایش داده است.

هرچند منبع این اسلایدها مشخص نیست، اما ظاهراً نشان می‌دهد پردازنده‌های نسل دهمی ۱۴ نانومتری Comet Lake دارای ویژگی‌هایی چون پشتیبانی از Wi-Fi 802.11ax و توان طراحی گرمایی تا ۱۲۵ وات هستند. همچنین ظاهراً باید منتظر عرضه چیپست های جدید سری ۴۰۰ چون Z470 و Z490 باشیم.

آن‌طور که فرستنده این اسلایدها ادعا می‌کند، پردازنده‌های دسکتاپ Comet Lake اینتل در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ میلادی معرفی می‌شوند. با این حال هیچ گونه اشاره‌ای به مدل‌ها و لیست آنها نکرده است.

حال باید منتظر ماند و دید اینتل  با معرفی یک سوکت پردازنده جدید، علاقه‌مندان به پردازنده‌های نسل دهمی Comet Lake را ناچار به خرید یک مادربرد جدید می‌کند یا نه. فراموش نکنید در این مقطع صحت اطلاعات یاد شده قابل تأیید نیست.

دیدگاهتان را بنویسید