بعد از آب خوردگی لپ تاپ بهترین اقادامات چیست ؟

۷ دلیل صدای فن لپ تاپ
فوریه 28, 2022
خرید رم لپ تاپ و کامپیوتر و ویژگی های آن ها
آوریل 4, 2022
نمایش همه

بعد از آب خوردگی لپ تاپ بهترین اقادامات چیست ؟

اقدامات ضروری بعد از آب خوردگی لپ تاپ

لپ تاپ ها با آب و مایعات دیگر در تضاد هستند زیرا آب و مایعات توانایی رسانایی الکتریکی دارند و باعث اتصالی کردن قطعات داخلی لپ تاپ مانند ای سی ها چیپ ها و … می شوند برای همین نیز در زمان آب خوردگی لپ تاپ آن را از برق جدا کنید و باطری را از لپ تاپ جدا کنید .

اقدامات لازم برای رفع آب خوردگی لپ تاپ :

اولین قدم همان طور که در بالا گفتیم جدا کردن لپ تاپ از منبع برق مانند آداپتور لپ تاپ و باطری لپ تاپ است . اگر لپ تاپ هنوز بعد از ریختن آب روی آن روشن است می توانید با نگه داشتن دکمه پاور لپ تاپ سریع آن را خاموش کنید .

اگر باطری لپ تاپ شما اکسترنال یا قابل جداشدن است بعد از جدا کردن آن را با دستمال خشک کردن و در جایی دیگر قرار دهید . اگر آب ریخته شده روی لپ تاپ زیاد است بهتر است لپ تاپ را وارونه کنید یعنی به این صورت که کیبورد لپ تاپ رو به پایین باشد تا بخشی از آب وارد شده بیرون بیاید و دستگاه سریع تر خشک شود .

دومین اقدام نیز جدا کردن اجزایی خارجی است مثلا USB یا موس و کیبورد وایرلس و … جدا کردن این قطعات را بلافاصله بعد از جدا کردن باطری انجام دهید .

سومین قدم لطفا از برنج استفاده نکنید بر خلاف باور ها برنج باعث سریع تر خشک شدن لپ تاپ یا وسایل الکترونیکی در صورت آب خوردگی نمی شود و اگر دانه برنجی وارد یکی از پورت ها شود ممکن است دردسر های بیشتری را برای شما بوجود آورد .

چهارمین قدم صبر است بعد از این که مراحل بالا را انجام دادید به مدت دو روز (۴۸ ساعت) به لپ تاپ دست نزنید تا خوب خشک شود .

اگر آب زیادی در لپ تاپ ریخته باشد بهتر است به یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید تا به صورت تخصصی اقدام به تعمیر لپ تاپ خود بکنید .

پنج مین قدم نیز این است که خودتان لپ تاپ را باز کنید و اجازه دهید قطعات بهتر خشک شوند البته باز کردن بعضی دستگاه ها کار آسانی نیست و نیاز به تخصص دارد مثل لپ تاپ های شرکت اپل (مک بوک ها) و لپ تاپ های مایکروسافت زیرا عموما این لپ تاپ ها نمره Ifixit پایینی دارند و این معنی را می دهد که باز کردن این دستگاه به علت استفاده زیاد از مواد چسبنده و لحیم سخت است و نیاز به مهارت و ابزار مخصوص دارد .

برای همین ابتدا در گوگل سرچ کنید که دستگاه تان نمره Ifixit  بالایی دارد یا نه و سپس  اقدام به باز کردن دستگاه بکنید حتما در هنگام باز مردن دستگاه از هر مرحله یک عکس بگیرید تا در زمان بستن یک مرجع مناسب داشته باشید و دچار مشکل نشوید .

اگر در زمان باز کردن نوت  بوک خود هرگونه رطوبتی را مشاهده کردید با یک دستمال آن را خشک کنید اگز از حوله استفاده می کنید حتما از یک حوله بدون پرز استفاده کنید این نکته را هم به یاد داشته باشید که برای خشک کردن قطعات از منبع های گرمایی مانند بخاری ، سشوار و … استفاده نکنید .

زیرا اینکار باعث اسیب رسیدن به قطعات حساس لپ تاپ می شود دلیل آن هم این است که حرارت کنترل نشده است و بعضی قطعات در مقابل دما مقاوم هستند اما برخی بسیار حساس می باشند و نباید دمای بالا به آن ها وارد شود .

پس از اینکه قطعات لپ تاپ را باز کردید و از خشک بودن تمامی پارت ها و اجزا مطمئن شدید شروع به مونتاژ و بستن لپ تاپ شوید و از عکس هایی که گرفته اید استفاده کنید تا قطعه ایی را جا نگزارید و مطمئن شوید که تمامی سوکت ها را متصل کرده اید .

زیرا ممکن است بعد از اینکه لپ تاپ را کامل  بستید متوجه شوید که اسپیکر های لپ تاپ کار نمی کند و به خاطر اینکه سوکت آن را متصل نکرده اید و باید دوباره لپ تاپ را باز و بسته کنید .

سپس بعد از بستن کامل لپ تاپ آن را به آداپتور متصل کرده و با دکمه پاور آن را روشن کنید اگر باطری

بک آپ یا همان باطری ار تی سی را برداشته باشید در بعضی دستگاه ها چند با روشن و خاموش می شود بنابراین بعد از زدن دکمه کمی صبر کنید تا پروسه روشن شدن کامل طی شود .

اگر لپ تاپ روشن شد یعنی آب خوردگی کم بوده و آسیب جدی به قطعات لپ تاپ نرسیده است اما اگر روشن نشد در کم ترین زمان ممکن به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ الکتروتاپ برای تعمیر لپ تاپ خود اقدام کنید .

البته باید با دقت ، تمام اجزا لپ تاپ را مورد بررسی قرار دهید زیرا نباید هیچ گونه اتصال بین دو پایه یک ماسفت ، ای سی یا بین دو مقاومت باشد .

اگر از آب خوردگی لپ تاپ تان مدت زمان چند ماهه گذشته است و لپ تاپ کار می کند این به این معنی نیست که لپ تاپ سالم است زیرا کافیست تا لپ تاپ را باز کنید آنگاه متوجه خواهید شد که وضعیت لپ تاپ چقدر خراب است .

 با باز کردن لپ تاپ لکه های سبز رنگ یا ذرات نمک به جای مانده از آب خوردگی لپ تاپ و … را مشاهده خواهید کرد.

اگر در مناطق شرجی و با رطوبت بالا زندگی می کنید هر ۵ الی ۷ ماه یکبار دستگاه خود را با مراجعه به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ سرویس کنید زیرا با توجه به تجربه بیشتر لپ تاپ هایی که در این مناطق هستند زمانی که بعد از ۱ الی ۲ سال بعد از استفاده برای سرویس مراجعه می کنند ذرات نمک و … در آن ها مشاهده می شود .

حتما برای تعمیرات یا حتی سرویس دستگاه خود به یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ معتبر و با تجربه مراجعه کنید . برای گرفتن راهنمایی درباره‌ ی مشکلات پیش آمده برای لپ تاپ خود با شماره زیر تماس تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند .

شماره تماس : ۸۸۲۲۶۳۷۰

دیدگاهتان را بنویسید