روش تست dvd درایو لپ تاپ
تست DVD درایو لپ تاپ استوک
فوریه 2, 2019
عوارض استفاده از مانیتور
عوارض جدی استفاده طولانی مدت از مانیتور
فوریه 2, 2019
نمایش همه

تست باتری و شارژر لپ تاپ استوک

روش های تست باتری و شارژر لپ تاپ

حتما میدانید که یکی از مهمترین فاکتورهای انتخاب لپ تاپ باتری آن است و همچنین یکی از مهمترین اقلام ضروری لپ تاپ شارژر آن میباشد؛ در ادامه روش های تست باتری و شارژر لپ تاپ استوک را شرح خواهیم داد:

باتری لپ تاپ:

برای تست باتری لپ تاپ کارکرده و اطمینان از سلامت آن لازم است به چند نکته توجه شود. اول اینکه باتری اکثر لپ تاپ ها از جنس لیتیوم است. باتری های لیتیومی از تعدادی سلول تشکیل شده اند که حالت خازن دارند. این خازن ها جریان برق را در خود ذخیره می کنند و در هنگام نیاز به خروجی تحویل می دهند. نکته کلیدی و مهم در مورد باتری این است که باتری های لیتیومی طول عمر دارند و به مرور زمان کارایی خود را از دست می دهند.

از نشانه های معیوب بودن باتری این است که اساس شارژ در خود ذخیره نمی کند. یا ذخیره دارد و به جای دوام ۲ ساعت در بازه زمانی ۲۰ دقیقه تمام شارژ آن خالی می شود. در برخی موارد ایراد باتری به این صورت است که تا درصد خاصی شارژ می شود و دیگر بالاتر نمی رود. در پاره ای موارد میزان شارژ آن به مقداری خاصی که می رسد به صورت لحظه ای خاموش می شود و … . اینها همه از مواردی هستند که دلیلی بر معیوب بودن باتری می باشند.

میزان و مدت زمانی که یک باتری می تواند به لپ تاپ شارژ برساند به سلول های به کار رفته در آن بستگی دارد(البته به لپ تاپ و کاری که در حال انجامش هستید نیز بسیار بستگی دارد) در برخی لپ تاپ ها میزان شارژ دهی تا ۱۰ ساعت نیز مشاهده شده است. اما رنج معمول ۲ الی ۳ ساعت است. بر روی هر باتری عددی با واحد میلی آمپر وجود دارد. به عنوان مثال ۳۵۰۰ میلی آمپر. این عدد میزان توانی که باتری به دستگاه می تواند برساند را مشخص می کند. هر چه این عدد بزرگتر باشد طبیعتا دوام باتری بیشتر و ظرفیت آن بالاتر است.

تست باتری لپ تاپ:

در اولین مرحله از تست باتری و شارژر لپ تاپ استوک به تست باتری می پردازیم . برای تست راه های متفاوتی وجود دارد. ساده ترین راه آن است که باتری را فول شارژ کنید و در حالتی که فقط از باتری استفاده می کند ، چند کلیپ تصویری را پخش کنید. زمان شروع تست خود را یادداشت کنید و بررسی کنید بعد از چند دقیقه شارژ لپ تاپ پایان می یابد. در صورتی که این زمان کمتر از ۱ ساعت باشد این نشان از ضعیف بودن باتری دارد.این اصولی ترین و ساده ترین روش است. این روش کلی است و شما می توانید برای هر لپ تاپی از این روش استفاده کنید.

در صورتی که باتری برای مدت طولانی استفاده نشده باشد، در اصطلاح گفته می شود باتری به خواب رفته است. برای رفع این مشکل شما می توانید برای مدت طولانی ۷ الی ۸ ساعت باتری را به شارژ بزنید تا دوباره زنده شده و شروع به شارژ شدن بکند. بعد از بازگشت باتری به حالت عادی خود می توانید تست را دوباره انجام دهید.

روش های جایگزین تست باتری:

روش دوم استفاده از اطلاعات بایوس لپ تاپ است. برخی مدل ها مانند دل در بایوس در بخش باتری وضعیت باتری را مشخص می کنند . این وضعیت چندین حالت به شرح زیر دارد.  Excellent به معنی عالی. Normal به معنی معمولی. Moderate به معنی متوسط Week به معنی ضعیف. و نهایتا Not Present به معنی عدم تشخیص باتری و یا عدم مشاهده باتری است. این اطلاعات فقط در بایوس لپ تاپ های شرکت دل Dell وجود دارد.

روش دیگر استفاده از نرم افزار های تست است. به عنوان مثال با نرم افزار تست باتری شرکت اچ پی که شما می توانید باتری را به وسیله آن تست کنید. این نرم افزار نیز در چند ثانیه باتری را بررسی می کند و نتیجه را اعلام می کند. نتایج آن می تواند OK باشد که یعنی باتری سالم است. یا Calibrate  باشد که به معنی آن است که باتری به دلیل عدم استفاده ،کارایی لازم را ندارد و نیاز به کالیبره کردن دارد. حالت بعدی  Replacement است و به معنی آن است که باتری مشکل دارد ونیاز به تعویض.

شارژ لپ تاپ:

در ادامه ی تست باتری و شارژر لپ تاپ استوک به شیوه تست شارژر می پردازیم. قبل از چیز لازم است به این نکته توجه کنید که شارژر لپ تاپ باید متناسب با خود شارژ ورودی مورد نیاز دستگاه باشد. دو عدد مهم در هر شارژر میزان ولتاژ و آمپر آن است که بر روی هر شارژر اورجینالی نوشته شده است. اهمیت این دو عدد به این دلیل است که اساسا هر لپ تاپی بر اساس مدل سی پی یو و کارت گرافیک مورد استفاده ، نیاز به توان مشخصی برای بهترین کارایی دارد. این توان و جریان توسط شارژر تامین می شود. در صورتی که این توان تامین نشود کارایی خود را نخواهد داشت.

در نقطه مقابل ، در صورتی که آمپر خروجی شارژر بیشتر از مقدار مورد نیاز دستگاه باشد می تواند به مادربرد و قطعات داخلی لپ تاپ آسیب بزند.

تست شارژر لپ تاپ:

برای بررسی اینکه آیا شارژر همراه لپ تاپ برای آن لپ تاپ مناسب هست یا خیر ، کافی است باتری خود دستگاه و یا قاب پشت دستگاه را بررسی کنید. در اکثر موارد این دوعدد که میزان آمپر مورد نیاز دستگاه است، در پشت لپ تاپ درج شده است( به عنوان آمپر و ولتاژ ورودی Input) . در اولین قدم از تست شارژر لپ تاپ این دو مورد را چک کنید که آیا با هم همخوانی دارند یا خیر؟. آیا خروجی شارژر یا Output آن با ورودی لپ تاپ یا Input آن همخوانی دارد  ؟

در صورتی که شارژر برای لپ تاپ مناسب بود و میزان آمپر ها با هم همخوانی داشت، لازم است از سلامت خود شارژر اطمینان حاصل کنید. کار ساده ای است. شارژر را به لپ تاپ وصل کنید و آن را روشن نمایید( بهتر است باتری لپ تاپ را در بیاورید ). اگر شارژر سالم باشد لپ تاپ بدون باتری و تنها با آمپر و جریانی که از شارژر می گیرد ، روشن می شود.  در صورتی که باتری روی دستگاه باشد و باتری سالم باشد، می توانید بعد از روشن شدن دستگاه بر روی آیکن باتری کلیک کنید، در صورتی که شارژر سالم باشد باید بر روی باتری علامت شارژر شدن ببینید .

ابزار های دیگری هم برای تست موجود می باشد از جمله تستر موجود در شکل فوق.  اما از آن جهت که این ابزار همگانی نیست و امکان دارد شما به آن دسترسی نداشته باشید در این مطلب در مورد آن توضیح نخواهیم داد.

چرا تست باتری و شارژر لپ تاپ استوک اهمیت دارد؟

تست باتری و شارژر لپ تاپ استوک از آن جهت اهمیت دارد که یکی از مزایا اصلی لپ تاپ به نسبت  PC ، باتری آن است و این باعث می شود که شما در صورت قطعی جریان برق نیز ( برای مدت هر چند اندک ) با لپ تاپ کار خواهید کرد. از طرف دیگر شارژر نامناسب می تواند به دستگاه آسیب برساند. در صورتی که آمپر شارژر با دستگاه همخوانی نداشته باشد، یا توان لازم را به دستگاه نمی رساند و لپ تاپ در حین کار کند عمل میکند و یا خاموش می شود ویا اساس روشن نمی شود.

در مواردی که آمپر دستگاه بالاتر از مقدار مورد نیاز دستگاه باشد ، می تواند باعث آسیب دیدن آی سی های مادربرد و یا حتی خود پردازنده شود.

دیدگاهتان را بنویسید