یک اشتباه رایج در مورد باتری لپ تاپ!
فوریه 2, 2019
روش های تست باتری و شارژر لپ تاپ
تست باتری و شارژر لپ تاپ استوک
فوریه 2, 2019
نمایش همه

تست DVD درایو لپ تاپ استوک

روش تست dvd درایو لپ تاپ

گاهی به سلامت dvd-cd درایو لپ تاپ خود شک میکنید یا ممکن است لپ تاپ استوک خریده باشید و بخواهید dvd-cd درایو آن را تست کنید؛ در ادامه ابتدا انواع درایو ها را معرفی میکنیم و پس از آن روش تست DVD-CD درایو لپ تاپ استوک را شرح میدهیم.

انواع درایو نوری:

لازم است  قبل از تست DVD-CD درایو لپ تاپ استوک و کارکرده به چند مورد در این جا اشاره شود. اول آنکه همه لپ تاپ های درایو نوری ( DVD RW) ندارند. معمولا لپ تاپ های اسلیم و الترابوک ها فاقد دی وی دی درایو هستند. در این موارد باید از دی وی دی درایو خارجی استفاده کنید.

دومین مورد آن است اگر لپ تاپی دارای درایو نوری باشد ممکن است یکی از سه حالت زیر باشد:

حالت اول درایو نوری فقط CD RW-DVD ROM است. در این حالت قادر خواهد بود سی دی را بخواند و بنویسد ولی در مقابل دی وی دی را فقط می تواند بخواند و قادر به رایت Write دی وی دی نیست. در این حالت در لپ تاپ در بخش درایو ها می نویسد DVD ROM.

حالت دوم درایو نوری DVD RW است. یعنی می تواند سی دی و دی وی دی را هم بخواند و هم بنویسد. در این حالت شما می توانید با درایو نوری لپ تاپ بر روی دی وی دی هم رایت کنید. برای تست سالم بودن رایتر باید نرم افزار هایی چون Nero بر روی لپ تاپ نصب باشد و با این نرم افزار بر روی یک دی وی خام فایلی را بنویسید.

حالت سوم درایو نوری DVD RW-BD ROM است. در این حالت علاوه بر آنکه دی وی دی رایتر است، می تواند دیسک های بلو ری را نیز بخواند. تعداد کمی از لپ تاپ دارای این نوع از درایو نوری هستند.

دی وی دی رایتر یک لپ تاپ به راحتی قابل تعویض است. اگر به هر دلیلی دی وی دی رایتر شما از کار افتاده یا کار نمی کند به آسانی می توانید آن را جایگزین کنید.

تست dvd درایو لپ تاپ

منظور از تست دی وی دی آن است که چگونه از سلامت درایو نوری یا همان DVD -CD اطمینان حاصل کنیم؟ کافی است یک عدد دی وی دی یا سی دی در اختیار داشته باشید و آن را برروی درایو DVD و CD قرار بدهید. در صورتی که سیستم قادر به خواندن سی دی و یا دی وی دی شما باشد ، این به آن معناست که این درایو سالم است. البته درایو نوری یا  DVD ROM   یک بخش مکانیکی/ نوری است و طبیعتا احتمال دارد اندکی دیر DVD شما را بخواند( لطفا صبور باشید).

برای تست سالم بودن رایتر نیز همانطور که قبلا اشاره شد، لازم است یک عدد دی وی دی خام ویا سی دی خام داشته باشید و برنامه ای برای رایت بر روی سی دی و یا دی وی دی داشته باشید. در این صورت شما می توانید با به کار گیری برنامه رایتر خود مقداری اطلاعات را بر روی سی دی و یا دی وی دی رایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید