تعمیر و تعویض برد لپ تاپ | راه های پیشگیری از خرابی برد

اکتیو کردن ویندوز 10
آموزش اکتیو کردن ویندوز ۱۰
آگوست 1, 2019
ریبال کردن چیپ
آگوست 1, 2019
نمایش همه

تعمیر و تعویض برد لپ تاپ | راه های پیشگیری از خرابی برد

تعمیر برد لپ تاپ

یکی دیگر از مشکلاتی که برای لپ تاپ بوجود می آید ، خراب شدن برد و یا به اصطلاح (main off) است . در بعضی از مواقع مشکلاتی از سوی برد رخ می دهد که قابل تعمیر می باشد و مشکلش رفع می شود و در بعضی از مواقع نیز ممکن است مشکلاتی بوجود بیاید و غیر قابل تعمیر باشد زیرا راه های ارتباطی برد آسیب دیده اند.

قسمت های تشکیل دهنده برد

_ صفحه اصلی برد

این صفحه مداری است که از چند آلیاژ در چند لایه ساخته شده است . کشور ما تکنولوژی ساخت برد را ندارد و به همین دلیل نمیتوانیم لپ تاپ بسازیم . ساخت مادربرد در فضایی بزرگ و عاری از میکروب و هرگونه آلاینده و گرد و غباری صورت میگیرد ، در واقع این اتاق چیزی شبیه به کلین روم است ولی در مقیاس و ابعاد بسیار بزرگ تر . مادربرد از چند لایه با آلیاژ های مختلف ساخته شده است که این آلیاژ ها ، آلیاژ های بسیار مخصوصی هستند که ارتباطات مسیر های رویی را به مسیر های زیرین متصل نمیکند . به عنوان مثال در نظر داشته باشید که یک لایه را با آلیاژ مخصوص تشکیل داده و مسیر دهی های USB و یک سری آی سی هایی را در این لایه جایگذاری و سیم کشی میکنند ، در این حالت لایه ای جدید را با آلیاژی دیگر بر روی لای و مسیرهای قبلی ریخته و بر روی آلیاژ جدید ، مسیر دهی جدید صورت میگیرد و به همین ترتیب تا انتهای مسیر دهی . هر مادربرد قبل از ساخت نیاز به طراحی نقشه دارد که در نقشه تمام جزئیان کشیده میشود و از روی نقشه ساخت شروع می شود .

_ انواع IC خازن ، مقاومت و …

حضور خازن ها و مقاوت ها در برد دلایل مختلفی دارد ، که این دلایل بسته به خواسته ی طراح ، در هر قسمتی که صلاح ببیند جایگذاری می شود . بعضی مواقع در مسیر آی سی های اصلی مانند I/O ، چیپ ها ، بایوس و … از این IC ها قرار می دهند زیرا در زمان اتصالی ، آی سی قطع شود و مسیر ارتباط را به آی سی اصلی قطع کند و با تعویض یک خازن کوچک و رفع اتصالی مشکل برطرف شود و تعمیر برد لپ تاپ شما به درستی صورت گیرد . آی سی های دیگر هستند که از آنان برای تشکیل PWM های روی برد استفاده می شود . در کل آی سی ها نقش های مهمی را در روی برد ایفا میکنند .

_ انواع چیپ (چیپ شمالی ، چیپ جنوبی و …)

چیپ ها یکی از اصلی ترین قطعات حاضر بر روی مادربرد لپ تاپ به حساب می آیند . به طور معمول بر روی برد لپ تاپ بین ۲ الی ۳ چیپست (بسته به طراح مادربرد ) تعبیه می شود که هر کدام از این چیپ ها وظیفه ی خاصی را بر عهده دارند که اصلی ترین آنها چیپست CPU یا همان مغز سیستم می باشد که تمام دستور دهی ها از این چیپست نشات میگیرد . چیپست بعدی که بر روی مادربرد لپ تاپ تعبیه می شود ، چیپست GPU یا همان گرافیک است که وظیفه ی پردازش کردن امور گرافیکی را بر عهده دارد و در سیستم ها این قطعه هم از اهمیت بالایی برخوردار است . چیپ های دیگری مانند NB و SB بر روی برد تعبیه می شوند که این چیپ ها هم هرکدام وظیفه ی خاصی را انجام میدهند . توجه داشته باشید که طراح برد می تواند به شیوه ای برد را طراحی کند که تمامی چیپست ها و حتی دو یا سه عدد از آنها در یک چیپ ادغام شوند و در این صورت تمام وظایف را همان چیپست انجام می دهد و معمولا با پیشرفت تکنولوژی این قضیه بیشتر لمس خواهد شد .

_ سوکت های USB – Power – sound و …

و یک سری اجزای داخلی دیگر که روی برد قرار میگیرند تا امکاناتی از جمله استفاده از هدفون ، استفاده از سوکت USB ، استفاده از کابل HTMI و … برای شما فراهم کنند که تمامی اینها جزو آپشن های دستگاه به شمار می آید و هر برندی این آپشن ها را برای افزایش محبوبیت خود اضافه کرده و همچنین این قطعات بسیار کاربردی و مهم می باشند ، چرا که فعالیت با لپ تاپ ها را برای کاربران بسیار راحت تر کرده است .

هرکدام از این مراحل برای تعمیر روش خاص خودش را دارد و نیازمند علم و تجربه ای است که اگر کامل نباشد  ، به راحتی به سیستم شما آسیب می رساند و باعث از بین رفتن سیستم شما می شود و یا حتی اینکه شما باید برد خود را تعویض کنید و همین امر هزینه ی زیادی را به همراه خود دارد .

در مطلب تعمیر و تعویض برد لپ تاپ می خواهیم به شما اطلاعاتی در مورد برد لپ تاپ و چگونگی آسیب دیدن آن و راه های پیشگیری از آسیب دیدگی لپ تاپ به شما بدهیم و با این وجود و داشتن اطلاعات قبلی در مورد تعمیر لپ تاپ ، هیچ تعمیر کاری نمی تواند از شما هزینه ی بیشتری دریافت کند .

در کل می توان گفت که برد لپ تاپ یکی از مهم ترین و در واقع مهم ترین قسمت لپ تاپ می باشد که تمامی قطعات لپ تاپ برای شروع به فعالیت باید از برد ، اتصال خود به قطعات دیگر را بگیرند و در صورت بروز کوچکترین مشکلی در برد لپ تاپ سیستم شما شروع به فعالیت نمیکند و در واقع تمامی قطعات دیگر نیز از کار می افتد و بلا استفاده می ماند .

راه های پیشگیری از سوختن برد لپ تاپ

_ جلوگیری از ریختن مایعات بر روی سیستم

_ استفاده از شارژر مناسب

_ استفاده از محافظ مناسب برای جلوگیری از نوسان برق

_ جلوگیری از برخورد هرگونه ضربه با لپ تاپ

در کل بهتر است در نگه داری سیستم خود بسیار دقت کنید ، در غیر این صورت صدمات چبران ناپذیری گریبان گیر شما خواهد شد .

دیدگاهتان را بنویسید