تفاوت بین پردازنده های Pentium و Xeon در چیست؟

روش های مراقبت از لپ تاپ
اکتبر 13, 2018
پورت Thunderbolt چیست و چه کابردی دارد؟
اکتبر 13, 2018
نمایش همه

تفاوت بین پردازنده های Pentium و Xeon در چیست؟

 

پردازنده های سری Pentium و Xeon دو خط تولید مجزای شرکت Intelهستند که هر سری از این پردازنده‌ها برای بازارهای مختلف طراحی شده‌اند. پردازنده‌های سری پنتیوم برای برآورده کردن نیازهای عمومی و سیستم‌های خانگی و پردازنده‌های سری زئون برای استفاده در سرورهای سخت افزاری و انجام فرآیند های پردازشی سنگین ارائه شدند. برای آشنایی بیشتر با این سری‌ها با ما همراه شوید:

نیازهای سخت افزاری کاربران در هر حوزه‌ای متفاوت است به عنوان مثال فردی که به بازی‌های آنلاین و یا وب گردی می‌پردازد با کسی که به انجام فرآیند پردازشی سنگین می‌پردازد، قطعاً نیازهای متفاوتی خواهند داشت، پردازنده‌های سرور با پردازنده‌های سیستم‌های خانگی معمولاً تفاوت دارند. برای اینکه بتوان این نیاز کاربرها را برآورده کرد، شرکت‌های تولید کننده پردازنده، مثل Intel متوجه شدند که باید بین محصولات خود تنوع ایجاد کرده و محصولات متمایزی به بازار بر اساس نیاز کاربران ارائه دهند و این درست زمانی بود که خط تولید پردازنده های سری پنتیوم و زئون شروع به کار کردند.

هر دوی این محصول که برای بازارهای مختلف طراحی شده‌اند، سالهاست تولید می‌شوند. پردازنده‌های سری Pentium برای برآورده کردن نیازهای عمومی و سیستم های خانگی مورد استفاده قرار گرفتند و پردازنده‌های سری Xeon برای استفاده در سرورهای سخت افزاری و انجام فرآیندهای پردازشی سنگین ارائه شدند.

مقایسه پردازنده های زئون و پنتیوم

این پردازنده‌ها در نحوه عملکرد هم با هم تفاوت‌هایی دارند، پردازنده‌های سری پنتیوم بصورت تکی در سیستم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند در حالیکه پردازنده‌های سری زئون بصورت گروهی در یک سرور قرار می‌گیرند، بعضاً ممکن است در یک سرور فقط دو عدد پردازنده زئون ببینید و در سرور دیگر تا ۳۲ عدد پردازنده زئون را در کنار هم مشاهده کنید که همزمان با هم در سرور کار می کنند. دلیل این نوع طراحی هم مشخص است، سرورها برای انجام فرآیند های پردازشی سنگین و همزمان طراحی شده اند که هر کدام از این فرآیند های پردازشی اصلاً ربطی به همدیگر ندارند، بنابراین تفکیک کردن پردازش بر روی پردازنده های مختلف باعث بالا رفتن کارایی و بهبود سرویس دهی می شود. قابلیت کلیدی Multi-Threating نیز یکی دیگر از مواردی است که برای بالا بردن تاثیر گذاری و بالا بردن قدرت پردازنده ها در زئون ها استفاده شده است.

در آخر توجه کنید که پردازنده های سری زئون از مقدار CPU Cache بیشتری نسبت به پردازنده های پنتیوم برخوردارند. حافظه کش پردازنده یا CPU Cache Memory یکی از دلایل مهم بالا رفتن کارایی پردازنده ها محسوب می شود که طبیعتاً قیمت پردازنده را نیز بالا می برد. اگر حافظه کش پردازنده شما کم باشد تعداد مراجعه CPU به حافظه RAM شما افزایش پیدا می کند و به همین دلیل Bus سیستم و حافظه اصلی بیشتر درگیر می شوند و از طرفی به خاطر فاصله موجود بین پردازنده و RAM سرعت کاهش پیدا می کند، حافظه Cache باعث کاهش این مراجعات می شود که این حافظه در داخل پردازنده قرار گرفته است.

تفاوت بین پردازنده های زئون و پنتیوم به صورت خلاصه

  1. زئون‌ها و پنتیوم‌ها Socket های سخت افزاری کاملاً متفاوتی دارند.
  2. پنتیوم‌ها در واقع پردازنده‌های خانگی یا دسکتاپ شرکت اینتل هستند؛ برای استفاده تکی بهینه سازی شده‌اند.؛ دارای حافظه Cache کمتری نسبت به زئون ها هستند.
  3. زئون‌ها در واقع پردازنده‌های صنعتی و خاص تجهیزات سرور سخت افزاری شرکت اینتل هستند؛ می توانند تا حتی ۳۲ عدد پردازنده در کنار هم بصورت همزمان کار کنند؛ بهترین گزینه برای انجام فرآیندهای Multi-Threating هستند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید