کلیدهای ورود به بایوس Bios
آگوست 21, 2018
۹مورد برای انتخاب لپ تاپ مناسب برنامه نویسی
سپتامبر 1, 2018
نمایش همه

تفاوت LED و LCD

صفحه نمایش لپ تاپ

تفاوت LED و LCD

تفاوت LED و LCD در چیست؟ احتمالا شما نیز با شنیدن نام مانیتور و صفحه نمایش ال‌ای‌دی و ال‌سی‌دی با خود اندیشیده‌اید که این دو فن‌آوری با هم چه تفاوت‌هایی دارند. برای رسیدن به پاسخ این پرسش خواندن مطالب زیر را به شما توصیه می‌کنیم:

تفاوت LED و LCD در صفحه نمایش لپ تاپ

علامت اختصاری ال‌سی‌دی (LCD) برگرفته از واژگان Liquid Crystal Display می‌باشد. این حروف اختصاری برای اشاره به صفحه نمایش‌های تخت و صافی به کار می‌روند که در آن‌ها برای نمایش تصاویر، به جای استفاده از اشعه‌های مضر از تکنولوژی کریستال مایع استفاده شده است.

عملکرد صفحات نمایش LCD بدین‌ترتیب است که در آن‌ها دو لایه شیشه به صورت متقارن در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و کریستال مایع در یکی از این لایه‌ها نگهداری می شود. کریستال‌های مایع با انسداد مسیر نورهای ‌RGB و یا باز گذاشتن مسیر آن‌ها سبب ایجاد تصاویر و نمایش آن‌ها بر روی صفحه نمایش می‌شوند. این رویداد همزمان با عبور الکتریسیته از کریستال‌های مایع به وقوع می‌پیوندد.

باید بدانید که کریستال‌های مایعی که به آن‌ها اشاره شد به خودی خود نوری ندارند و نور عاریتی آن‌ها از لامپ‌های فلورسنتی تأمین می‌شود که در پشت صفحه قرار گرفته و به کریستا‌ل‌های مایع می‌تابد. وجود همین لامپ های فلورسنت در پشت صفحه است که باعث می‌شود ضخامت صفحات مانیتورهای LCD کمی بیشتر از LED ها باشد.

نکته‌ی قابل ذکر دیگر در این مورد آن است که به دلیل آن‌که منبع نور در صفحه نمایش LCD لامپ فلورانس می‌باشد رنگ نور آن به آبی نزدیک‌تر است. همین امر –یعنی استفاده از لامپ فلورانس- میزان مصرف انرژی را در صفحه نمایش LCD را در قیاس با LED بالاتر برده است.

در این فن‌آوری میلیون‌ها شاتر یا دیافراگم در پشت صفحه در یک  Grid قرار داده شده که با باز و بسته شدن آنها نور لازم جهت ایجاد تصاویر فراهم می‌شود. هر دیافراگم از طریق جفت‌شدن با یک رنگ، تشکیل زیرپیکسل را در صفحه نمایش می‌دهد. این زیرپیکسل‌ها به سبب مقیاس‌های بسیار کوچکی که دارند در چشم انسان به اندازه‌ی یک پیکسل نوری به نظر می‌آیند و ما آن‌ها را در صفحات نمایش متشکل از یک رنگ می‌بینیم.

بر اساس ادعای سازندگانِ مانیتورهای ال‌سی‌دی‌ها،  این صفحات نمایش حدود ۶۰ هزار ساعت عمر می‌کنند که معادل هفت‌سال استفاده مداوم و شبانه‌روزی است.

در پایان بد نیست بدانید که سازنده این تکنولوژی دانشمندی اتریشی به نام فردریک راینیتزر (Friedrich Reinitzer ) بود که در سال ۱۸۸۸ میلادی به آن دست یافت.

 

دیدگاهتان را بنویسید