معرفی جدیدترین موس ها برای طراحان گرافیک

بهترین لپ تاپ ها برای کارهای گرافیکی
بهترین لپ تاپ ها برای طراحان گرافیک
آگوست 24, 2019
مهمترین نکات خرید لپ تاپ
مهمترین نکاتی که برای خرید لپ تاپ باید بدانید
آگوست 26, 2019
نمایش همه

معرفی جدیدترین موس ها برای طراحان گرافیک

جدیدترین موس ها برای طراحان گرافیکی

زمانی که به عنوان طراح گرافیک کار خود را شروع می کنید، می خواهید تأثیر اولیه بزرگ و مثبتی روی مشتریان بالقوه خود ایجاد کنید. حال اگر ابزار و فناوری مورد استفاده شما برای ایجاد آثار هنری قدیمی باشد، روی کیفیت کار شما تأثیر می گذارد. شما و مشتریان شما متوجه این موضوع خواهند شد.

درحالی که همیشه ارتقاء و بروز کردن مانیتور کامپیوتری که با آن کار می کنید اهمیت دارد و توصیه می شود، ابزار کوچکی که اکثراً آن را نادیده می گیرند، یعنی موس، نیز نباید فراموش شود.

همانند هدفونی که برای موبایل خود استفاده می کنید و از مدل ها و گزینه های بهتر آن اطلاع دارید، ماوس نیز اغلب بیشتر از هر ابزار دیگری با کامپیوتر شما در ارتباط است.

پس چرا درحالی که گزینه های زیاد دیگری وجود دارد، از ماوس های قدیمی و بی کیفیت استفاده کنیم؟

ما در این مقاله به معرفی ۵ ماوس جدید در سال ۲۰۱۸ می پردازیم تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

 نحوه انتخاب ماوس برای طراحان گرافیک

قبل از صرف هزینه برای انتخاب و خرید ماوس جدید براساس نیازهای خود به عنوان یک طراح گرافیک، لازم است چند نکته درمورد ماوس بدانید:

  • موس بی سیم و باسیم
  • موس لیزری و نوری
  • موس ارگونومیک
  • موس اندازه کامل و مسافرتی
  • دکمه های قابل برنامه ریزی

موس بی سیم یا باسیم

استفاده از موسی که به وسیله سیم یا از طریق پورت USB به کامپیوتر شما متصل شود، به انتخاب و سلیقه شما بستگی دارد. پس از سال ها تقلا و دست و پنجه نرم کردن با سیم های مختلف، برخی افراد می خواهند از ماوس بدون سیم استفاده کنند که دیگر با مشکل پیچ خوردن سیم ها در یکدیگر مواجه نشوند. اگر از باتری های AAA استفاده نمی کنید، برخی از ماوس های بدون سیم قابل شارژشدن هستند که لازم است برای شارژ شدن موس، سیم شارژ آن را به برق وصل کنید. بعضی از موس ها دارای کلید خاموش و روشن هستند که به افزایش عمر باتری آنها کمک می کند؛ اما مجدداً تنها وقتی یادتان باشد که در آخر روز آنها را خاموش کنید، مفید خواهند بود.

موس های بدون سیم دارای یک گیرنده می باشند که امکان ارتباط بین کامپیوتر و موس را فراهم می کنند. برخی از موس ها گیرنده ای با عنوان نانو (nano receiver) دارند که می تواند با پورت USB کامپیوتر شما هم سطح باشد. بعضی از موس ها با گیرنده های بی سیم بزرگتری همراه هستند که چند اینچ از پورت USB بیرون می زنند. موس های دارای گیرنده نانو گران تر از همتاهای خود هستند؛ اما ارزش بررسی کردن دارند؛ به خصوص اگر سفرهای کاری زیادی انجام می دهید. اگرچه برای موس های با سیم، به دلیل اینکه به پورت  USBیا PS2 متصل می شوند، دردسر استفاده از باتری یا شارژ کردن وجود ندارد، نقطه ضعف آنها اتصال دائم به کامپیوتر است. به دلیل اندازه محدود کابل ممکن است با مشکل مواجه شوید و پیچ خوردن سیم ها درهم باعث خراب شدن سیم می شود.

موس لیزری یا نوری

ماوس ها از طریق ردیابی dpi یا نقطه در اینچ عمل می کنند. سرعت ردیابی ماوس های نوری بین ۴۰۰ و ۸۰۰ dpi است که برای ماوس هایی که روزانه از آنها استفاده می کنید بسیار مناسب است. اما، سرعت ردیابی ماوس های لیزری ۲۰۰۰ dpi یا بیشتر می باشد. این مقدار برای کسانی که کارهای ابتدایی با ماوس انجام می دهند بسیار بالا و غیر ضروری است که می تواند افراط آمیز و اذیت کننده باشد. حساسیت و دقت dpi بالای چنین ماوس هایی برای افرادی که کار طراحی گرافیک انجام می دهند یا علاقه زیادی به بازی های کامپیوتری دارند ویژگی مطلوبی به حساب می آید.

موس های ارگونومیک

از آنجایی که استفاده از ماوس ها و کامپیوترها در جامعه کنونی ما مرسوم شده است، مشکلات دست درد و مچ درد که به دلیل زاویه بد در دست گرفتن ماوس هنگام کار کردن ایجاد می شود، وجود دارد. به همین دلیل ارگونومیک بودن ماوسی که انتخاب می کنید مهم ترین مسئله مورد نظر قبل از خریدن نه تنها ماوس بلکه هر وسیله ی دیگری می باشد. به خصوص در مورد ماوس ها، ارگونومیک مناسب مهم است زیرا به جلوگیری از بروز آسیب های مکرر ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب ها مانند سندرم تونل کارپ کمک می کند. متاسفانه، ارگونومیک بودن ماوس در تمام شرایط و موقعیت ها قابل استفاده نیست.

درست مانند اطمینان از مناسب بودن سایز کفش هنگام خرید، تنها راه برای اطمینان از راحت و مناسب بودن ماوس پس از چند ساعت استفاده، امتحان کردن آن می باشد. برای وسایل کامپیوتری، امتحان کردن آنها قبل از خرید یا مواردی شبیه این وجود ندارد؛ بنابراین، بهترین گزینه، انجام تحقیقات اولیه و کسب اطلاعات، مانند خواندن این مقاله، قبل از خرید می باشد.

برای بسیاری از افراد زیبایی و ظاهر ماوس مهم است؛ اما برای طراحان گرافیک راحتی آن بیشتر از جنبه زیبایی ماوس باید اهمیت داشته باشد.

موس اندازه کامل یا موس مسافرتی

بسیاری از شرکت های سازنده، هم ماوس هایی با اندازه کامل و هم ماوس های مسافرتی می سازند. یک معیار واحد برای ماوس ها با هر سایز و اندازه ای وجود دارد و آن میزان راحت بودن ماوس است. برای کسانی که در یک جای ثابت کار می کنند، استفاده از ماوس های مسافرتی به دلیل راحت بودن ممکن است بهتر باشد؛ به خصوص اگر دست های آنها کوچک است. اما خیلی از افراد که سفرهای کاری انجام می دهند، ماوس های اندازه کامل انتخاب می کنند به دلیل اینکه با آنها راحت تر کار می کنند و دستشان اذیت نمی شود.

دکمه های قابل برنامه ریزی

ماوس های استاندارد دارای دو دکمه و یک اسکرول در وسط هستند. با این حال، ماوس های زیادی در بازار وجود دارند. برای افرادی که در زمینه های تخصصی مانند طراحی گرافیک کار می کنند، دکمه های اضافی در کنار موس قرار دارند. این دکمه ها برای این وجود دارند که بتوانید به آنها برای کارهای مختلف برنامه دهید؛ برای مثال تنظیم یکی از دکمه ها به عنوان دکمه back هنگام کار با اینترنت. برنامه دادن به این دکمه ها خیلی سخت نیست و می توانید از طریق دفترچه راهنمای ماوس یا وب سایت شرکت سازنده آن را یاد بگیرید.

بهترین ماوس ها برای طراحان گرافیک در سال ۲۰۱۸

 مانند درنظر گرفتن اندازه دست هنگام انتخاب بهترین موس، هر فرد نیازهای متفاوتی دارد. ۵ موسی که در ادامه معرفی شده اند، برترین موس های جدید برای طراحان گرافیک در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ درنظر انتخاب شده اند.

۱) Logitech MX Master 2s

امروزه وسایل و لوازم جانبی کامپیوتر در بازار بسیار مشابه هستند. شرکت های سازنده محصولات جانبی کامپیوتر بهترین محصولات از نظر کیفیت و تأثیرپذیری را تولید می کنند. این امر زمانی بسیار اهمیت دارد که به موسی نیاز داشته باشید که بتواند با دقت لازم از پس کاری که انجام می دهید برآید. موس بی سیم MX Master 2s به گونه ای طراحی شده است که بدون ایجاد فشار در استفاده طولانی مدت، به راحتی در دست شما جا می گیرد.

موس ۲s با سنسور  ۴۰۰۰ Darfield dpi روی تمام سطوح کار از جمله سطوح شیشه ای صاف کار می کند. با برگشت به میز کار خود، موس بلافاصله روشن می شود و سه چراغ LED سبزرنگ در سمت چپ آن، میزان شارژ باتری را نشان می دهد. طول عمر باتری موس با شارژ کامل می تواند تا ۷۰ روز دوام داشته باشد. همچنین می توانید با استفاده از micro-USB که در جلوی موس قرار دارد درحین کارکردن نیز آن را شارژ نمایید.

دکمه هایی در کنار موس قرار دارند که به شما امکان تغییر بین پنجره های ویندوز بدون استفاده از کیبورد را می دهند که به آسانی قابل برنامه ریزی هستند. اسکرول کنار موس امکان اسکرول کردن سریع و آسان بین صفحات وب و اسناد را فراهم می کند که البته به میزان سرعت ضربه زدن به اسکرول بستگی دارد.

اگرچه قیمت موس Logitech MX Master 2s تا حدودی زیاد است، اما یک موس خوش طرح و عالی با ویژگی ها و طراحی ارگونومیک است که آن را به گزینه ای عالی برای طراحان گرفیک تبدیل کرده است.

۲) Apple Magic Mouse 2

کسانی که ترجیح می دهند با محصولات Apple کار کنند می دانند که محصولات باکیفیت و با طراحی های زیبا خریداری می کنند. موس Magic Mouse 2 شرکت اپل با قابلیت ردیابی لیزر امکان تغییر بین صفحات را به آسانی فراهم می کند.

Magic Mouse برای اجرای راحت دستورات چند لمسی طراحی شده است، از جمله راست و چپ کردن بین صفحاتی که درحال کار بر روی آنها هستید و می توانید با دوبار کلیک با دو انگشت، قابلیت Mission Control یعنی مشاهده تمام پنجره های باز در سیستم عامل مک را اجرا کنید. در این موس امکان خاموش و روشن کردن اسکرول و راست کلیک موس که روی سطح حساس موس می توانند عمل کند، وجود دارد.

یکی از تغییرات بزرگی که با Magic Mouse 2 همراه بوده است، نحوه شارژ موس است. پورت لایتنینگ جایگزین باتری شده است. تنها عیب اتصال موس به شارژ این است که پورت در پایین قرار دارد و هنگام شارژشدن نمی توانید از آن استفاده کنید.

درحالی که ممکن است بسیاری به دلیل برند اپل موس Magic Mouse 2 را انتخاب کنند، طراحی فیزیکی آن می تواند باعث عادت بعضی از افراد شود. طراحی باریک آن زیاد ارگونومیک نیست و دست را در وضعیت غیرعادی قرار می دهد که در استفاده از بسیاری موس ها این اتفاق نمی افتد. به طورکلی، درحالی که Magic Mouse 2 اپل یک موس خارق العاده است و یکی از بهترین ها در بازار محسوب می شود، موسی نیست که ارزش خرید یک کامپیوتر برای آن وجود داشته باشد.

۳) Anker Vertical Ergonomic Optical Mouse

اولین چیزی که با نگاه کردن به موس  Anker Vertical Ergonomic Optical Mouse باعث جلب توجه می شود، طراحی آن است. بدیهی است که طراحی آن متحیرکننده است؛ اما طراحی افقی این موس برای کمک به وضعیت سالم مچ دست و بازو به منظور جلوگیری از آسیب های فشار و کار تکراری (RSI) مهندسی شده است.

اگر شما فردی هستید که زمان زیادی را عمدتاً با استفاده از موس صرف انجام طراحی های گرافیکی می کنید، داشتن یک موس یا تبلت ارگونومیک و راحت برای جلوگیری از بروز RSI بسیار مهم است. به این فکر کنید که اگر بازو یا مچ دست شما دچار آسیب شود دیگر قادر به انجام کار نخواهید بود.

درحالی که موس Anker Vertical Ergonomic Optical Mouse طراحی عجیب و غریبی دارد، سه سطح مختلف حساسیت ۸۰۰، ۱۲۰۰ و ۱۶۰۰ dpi را فراهم می کند تا قابلیت ردیابی موس را افزایش دهد. وجود ۵ دکمه، دسترسی به امکان اسکرول کردن و کلیک راست و چپ را فراهم می کند و همچنین دکمه های قبل و بعد هنگام جابه جا شدن بین صفحات وب در انجام کارهای تحقیقاتی می توانند مفید باشند. درکل، موسAnker Vertical Ergonomic Optical Mouse  اگرچه طراحی غریبی دارد؛ اما با یک قیمت مناسب می توانید از بروز آسیب های احتمالی به سلامتی خود جلوگیری کنید.

۴) Logitech MX Ergo Wireless

در نگاه اول ممکن است تصور کنید این موس از دهه ۱۹۹۰ در انبار نگه داری شده است؛ اما اشتباه نکنید. موس Logitech MX Ergo Wireless ممکن است به صورت یک موس که از طرح های قدیمی تقلید کرده است، به نظر برسد اما تنها به دلیل وجود ترک بال trackball است که این تصور ایجاد می شود. شرکت های سازنده کمی وجود دارند که از trackball در ساخت  لوازم جانبی استفاده می کنند و به جای آن برای ساخت موس، لیزر نوری را انتخاب می کنند.

شرکت Logitech حمایت خود از trackball را ادامه داده است و بسیاری از طراحان گرافیکی از این موضوع خوشحال هستند. برای بعضی افراد استفاده از ترک بال هنگام کار روی پروژه های طراحی و خلاقانه می تواند کار را بسیار راحت، دقیق و بصری کند. برای اینکه وضعیت قرارگیری دست روی موس طبیعی باشد، یک لولای قابل تنظیم امکان تغییر زاویه ترک بال از صفر تا ۲۰ درجه را فراهم می کند.

موس Logitech MX Ergo Wireless دکمه های کاملأ قابل تنظیمی دارد و با سیستم Logitech Flow می توانید با یک موس دو صفحه متفاوت را کنترل کنید. شارژ کامل باتری امکان استفاده از موس را تا ۴ ماه فراهم می کند؛ درحالی که شارژ آن تنها به مدت یک دقیقه می تواند شارژ یک روز کامل را به شما بدهد. اگر عادت داشته اید که از trackball با تمام ویژگی ها و گزینه هایی که موس MX Ergo ارائه می دهد برای انجام پروژه های خود استفاده کنید، کاملأ عاقلانه است که این موس را انتخاب کنید.

۵) Microsoft Bluetooth Mobile Mouse 3600

به مدت چندین سال، شرکت مایکروسافت عمدتاً به عنوان یک شرکت تولیدکننده نرم افزار برنامه هایی مانند آفیس و ویندوز را عرضه کرده است. اما هرچه بیشتر و بیشتر، غول تکنولوژی به سمت سخت افزار راه پیدا کرده است. با ظهور محصولاتی مانند Surface و موس Bluetooth Mobile Mouse 3600، مردم شاهد فراتر رفتن شرکت مایکروسافت از یک شرکت تولید کننده نرم افزار می باشند.

این موس بسیار قابل اطمینان است و به دلیل کوچک بودن برای افرادی که دست های کوچکتری دارند به راحتی به طور روزانه قابل استفاده است و می توانید آن را با خود حمل کنید. اگرچه این موس گران ترین موس موجود در بازار نیست، اما کیفیت ساخت آن قابل توجه است.

دلیل قرارگرفتن این موس کوچک در لیست برترین موس ها با وجود کوچک بودن ساختار آن، طراحی ماهرانه آن است که هم برای قرارگرفتن در دست عالی است و هم تقریباً روی هر سطحی قابل استفاده است.

اما مهم تر از آن قابلیت پشتیبان گیری موس Microsoft Bluetooth Mobile Mouse 3600 است. اگر باتری موس بسوزد یا شارژ آن تمام شود، این موس یک گزینه بسیار مناسب محسوب می شود.

 انتخاب بهترین موس برای نیازهای طراحی شما

وقتی زمان انتخاب بهترین موس برای نیازهای طراحی شما به عنوان یک طراح گرافیک فرا می رسد، گزینه های بسیار زیادی فراتر از آنچه فکر می کرده اید ممکن است وجود داشته باشند. با این حال در نگاه اول، ممکن است موس ها شبیه هم باشند و به راحتی بتوان آنها را شناسایی کرد. به همین دلیل قبل از خرید موس لازم است تحقیقات خود را انجام دهید تا یک موس با ویژگی ها، طراحی و امکانات جانبی مناسب با نیاز خود خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید