حافظه پنهان یا حافظه کش | کاربرد حافظه کش

اولین لپ تاپ گیمینگ شیائومی با نام Mi Gaming در راه است!
جولای 29, 2019
مشکل صدا دادن فن لپ تاپ
علت صدا دادن فن لپ تاپ+راهکار های رفع این مشکل
جولای 29, 2019
نمایش همه

حافظه پنهان یا حافظه کش | کاربرد حافظه کش

حافظه کش

حافظه پنهان یا حافظه کش نوعی حافظه سریع است . این حافظه دستور بعدی که باید توسط پردازنده پردازش شود را موقتا درخود جای می‌دهد. این کار باعث می شود سرعت پردازش بالا رود و رایانه بتواند به سرعت به اطلاعات دسترسی داشته باشد. جایگاه حافظه cache درون پردازنده مرکزی است. افزایش قیمت پردازنده در رده های مختلف بستگی به حافظه کش نیز دارد. ساختار حافظه پنهان کاملاً متفاوت با حافظه اصلی است. هرچه حجم کش افزایش یابد، پیچیدگی این حافظه زیاد می شود. این موضوع دلیل گرانتر بودن حافظه پنهان از دیگر نوع حافظه ها است و با افزایش حجم حافظه کش قیمت پردازنده زیاد می شود.

دلیل استفاده از حافظه کش چیست؟

پردازنده سریع ترین قطعه در سیستم کامپیوتری است. پردازنده طبق دستوراتی که سیستم عامل به آن می دهد کار میکند. محل ذخیره سیستم عامل، برنامه ها و فایل ها روی هارد است. هارد قطعه ای الکترومکانیکی است که برای دستیابی به اطلاعات هارد، سوزن روی دیسک گردون چرخیده تا به اطلاعات ذخیره شده مورد نظر برسد و اطلاعات مورد نظر را استخراج کند. این کار پروسه ای زمان گیر است. پردازنده قطعه ای است که نیاز به سرعت بالا دارد اما سرعت هارد نسبت به پردازنده بسیار کم است. به همین دلیل حافظه RAM طراحی شده است. این حافظه اطلاعات را از هارد به رم منتقل می کند. سپس اطلاعات به پردازنده منتقل می شود. با وجود استفاده از رم باز هم مشکل تاخیر زمانی بر عملکرد پردازنده تاثیر می گذارد. این حافظه از هارد سرعت بیشتری دارد اما در مقاسیه با پردازنده دارای سرعت کمی است. به همین دلایل بین حافظه رم و پردازنده حافظه دیگری قرار گرفته است. این حافظه حافظه کش یا حافظه پنهان نام دارد. دلیل تفاوت سرعت حافظه کش با حافظه رم در تکنولوژی ساخت این دو حافظه است.

جزییات کار حافظه کش

وقتی پردازنده نیاز به خواندن یا نوشتن داده‌ای دارد ابتدا چک می‌کند که این داده در کش وجود دارد یا نه. این کار با مقایسه آدرس مکان حافظه با تگ‌های موجود در کش که ممکن است حاوی آدرس باشد انجام می شود. اگر آدرس مکان حافظه در کش وجود داشته باشد یک برخورد کش اتفاق افتاده است. در صورت برخورد پردازنده داده‌ها از خط کش ‌خوانده یا نوشته می شود. در صورتی که این آدرس وجود نداشته باشد می گوییم خطای کش اتفاق افتاده ‌است و داده باید از حافظه اصلی به کش منتقل شود.

دیدگاهتان را بنویسید