خرید رم لپ تاپ و کامپیوتر و ویژگی های آن ها

بعد از آب خوردگی لپ تاپ بهترین اقادامات چیست ؟
مارس 10, 2022
بهترین کانفیگ برای برنامه نویسی
بهترین مشخصات برای لپ تاپ برنامه نویسی چیست؟
آوریل 7, 2022
نمایش همه

خرید رم لپ تاپ و کامپیوتر و ویژگی های آن ها

تفاوت رم لپ تاپ و رم کامپیوتر

این سوال زمانی به ذهنم رسید که برای خرید رم لپ تاپ تو اینترنت یکم سرچ کردم چون اول خرید رم رو سرچ کردم و نتیجه های گوگل شامل هر دو رم لپ تاپ و رم کامپیوتر بود برای همین برام سوال شد که تفاوت این دو رم در چه چیزی هست .

ویژگی های رم کامپیوتر

سیستم کارکرد و عملکرد رم تمامی دستگاه های شبیه هم است یعنی اینکه روش کار کردن رم لپ تاپ با رم کامپیوتر یا رم موبایل و … یکی هست و نحوه کار کردن آن تفاوتی نمی کند اما پس تفاوت آن ها در چه چیزی است ؟

کامپیوتر ها یا همان پی سی ها از یک نوع حافظه دو خطی به نام DIMM که مخفف کلمه  Dual in line memory module است این نوع حافظه ها از چند قطعه رم در یک مدار تشکیل شدن همین نیز باعث می شود که سرعت انتقال داده ها در این نوع از حافظه ها نسب به سایر حافظه بیشتر باشد به طوری که تفاوت آن به راحتی قابل احساس است .

در رم های قدیمی کامپیوتر ها در یک سمت از رم ها گذرگاه یا پین وجود داشت و بالطبع باس این نوع از رم ها ۳۲ بیت می شد و برای افزایش سرعت یا پنهای باند بایستی از تعداد رم بیشتر استفاده می کردیم نتیجه این می شد که تعداد اسلات بیشتری اشغال می شد و پردازنده ها نیز بیشتر از قبل درگیر کنترل و هماهنگی رم ها می شدند .

به این نوع از رم ها که در یک طرف خود پین داشتند Single in line memory module یا به اختصار DIMM می گویند . با پیشرفت علم و پیشرفته تر شدن کامپیوتر ها رم ها را با باس ۶۴ بیت تولید کردند تا سرعت دستگاه با استفاده کمتر از اسلات ها و قدرت پردازنده بیشتر شود .

این کار به این صورت انجام شد که در دو سمت رم ها پین قرار دادند و رم ها از این پس باس ۶۴ بیت داشتند و عملا سرعت آن ها دو برابر سرعت رم های قبلی با باس ۳۲ بیت شد زیرا اطلاعات و داده ها در دو لاین رفت و آمد داشتند .

رم های DIMM همان رم های پیشرفته امروزی است و اگر نگاهی به پی سی یا کامپیوتر خود بندازید متوجه خواهید شد که در دو سمت رم خود پین دارید .

نکات رم کامپیوتر:

اگر گیمر هستید و علاقه زیادی به بازی ها دارید بهتر است از یک کامپیوتر استفاده کنید و رم کامپیوتر تهیه کنید ، اگر کار های خود را در منزل انجام می دهید و به یک سیستم با رم برای پردازش بهتر نیاز دارید یا کار هایی مانند برنامه نویسی یا گرافیک قرار است با سیستم انجام دهید بهتر است یک کامپیوتر تهیه کنید .

در غیر این صورت اگر به سیستمی نیاز دارید که قرار نیست با آن کار های گرافیکی سنگین انجام دهید می توانید به خرید رم لپ تاپ فکر کنید.

ویژگی های رم لپ تاپ :

خب اگر در اینترنت کمی در مورد خرید رم لپ تاپ جستجو کرده باشید به کلمه‌ ای مانند SO-DIMM برخورده‌اید این کلمه مخفف Small Outline – Dual in line memory module  است که به این معنی می باشد که این نوع رم ها فضای کمتری را نسبت به رم های DIMM اشغال می کنند .

تفاوت بارز رم های کامپیوتر و لپ تاپ نیز در همین مورد است رم های لپ تاپ کوچک تر هستند و در عین حال توان مصرفی آن نیز از رم های کامپیوتر کمتر است این مورد در نام های آن ها نیز قابل مشاهده است .

در رم های لپ تاپ LPDDR نوشته می شود که به معنای کم مصرف بودن آن ها است (Low Power) اما در رم کامپیوتر ها فقط DDR می نویسند زیرا دیگر کم مصرف حساب نمی شوند .

یک نکته مهم

در خرید رم لپ تاپ نیز باید دقت کنید که فرکانس آن با فرکانس استاندارد دستگاه شما سازگاری داشته باشد یعنی برای مثال اگر نوت بوک یا لپ تاپ شما فرکانس ۱۰۶۰۰ را ساپورت می کند بهتر است در زمان خرید رم لپ تاپ علاوه بر ظرفیت آن به فرکانس آن نیز دقت لازم را بکنید .

 

خب الان که یک مقدار اطلاعات کلی در مورد رم لپ تاپ و رم کامپیوتر دارید بپردازیم به تفاوت آن ها .

تفاوت رم لپ تاپ و کامپیوتر

  1. خب آشکار ترین تفاوت رم لپ تاپ با رم کامپیوتر در اندازه آن ها است اندازه استاندارد رم های لپ تاپ تقریبا ۶٫۴ سانتی متر است و اندازه استاندارد رم برای کامپیوتر ها ۱۲٫۱ سانتی متر است .
  2. مورد بعدی مقدار توان مصرفی آن ها است که رم لپ تاپ ها در مقایسه با رم پی سی ها مقدار توان مصرفی کمتری دارند .
  3. تعداد کل پین های رم لپ تاپ با رم پی سی . سومین تفاوت است اگر به طور دقیق بخوام بگم به این صورت هست که تعداد پین لپ تاپ به ۲۰۴ عدد می رسد اما تعداد کل پین های رم پی سی به ۲۴۰ عدد میرسه .
  4. خوب با توضیحاتی که در ابتدای مطلب دادیم قطعا متوجه شده اید که این دو رم را نمی توان به جای یکدیگر استفاده کرد زیرا از نظر پین ، اندازه و … تفاوت هایی دارند .
  5. مورد آخر نیز این است که در کامپیوتر یا پی سی ها می توان تا ۴ عدد رم هم زمان به مادربرد اضافه کرد اما در لپ تاپ ها حداکثر می توان ۲ عدد رم هم زمان به مادربرد اضافه و استفاده کرد .

نکته آخر در زمان خرید رم لپ تاپ و حتی پی سی این است که باید اطلاع کامل از حداکثر مقدار ظرفیت برای رم که مادربرد پوشش می دهد نیز داشته باشید . زیرا ممکن است مادربرد لپ تاپ شما نهایتا رم ۴ گیگ را ساپورت کند اما شما در زمان  خرید رم لپ تاپ یک رم ۸ گیگ خریداری کرده باشید .

که در این صورت اختلال در دستگاه رخ می دهد البته ممکن است واکنش لپ تاپ ها به این مورد متفاوت باشد برای مثال لپ تاپ روشن بشود اما ویندوز بالا نیاید و صفحه آبی را برای شما نشان دهد .

اگر علاقه به استفاده از لپ تاپ خود در سفر دارید یا در طول روز به مکان های زیادی می روید و نیاز به پی سی دارید بهتر است یک لپ تاپ تهیه کنید و می توانید در عین حال با خرید رم لپ تاپ و افزایش مقدار ظرفیت رم آن سرعت پردازش آن را نیز افزایش دهید .

 

در آخر رم کامپیوتر و رم لپ تاپ از لحاظ کارکرد به یک روش کار می کنند هر دو برای انتقال سریع داده ، دستورات و … است اما برای دستگاه ها و هدف های جداگانه .

اگر نیاز به راهنمایی های بیشتر در زمینه خرید رم لپ تاپ دارید می توانید با همکاران ما از طریق شماره های زیر تماس حاصل فرمایید :

۸۸۳۳۶۳۷۰ – ۸۸۲۲۸۳۲۷

دیدگاهتان را بنویسید