نرم افزارهای ریکاوری ویندوز
معرفی ۵ نرم افزار قدرتمند ریکاوری ویندوز
آگوست 19, 2019
لپ‌تاپ‌های جدید Dell با پردازنده‌های Intel Comet Lake U
آگوست 23, 2019
نمایش همه

درایو حالت جامد SSD چیست؟

هارد SSD

پیش از پرداختن به نکات مهم در ارتباط با شیوه استفاده از SSD بد نیست نگاهی به ساختار این محصول و کارکرد آن داشته باشیم. درایو‌های سالید استیت یا همان SSDها، همانگونه که می‌دانید نوعی از حافظه‌ی سریع و قابل‌حمل هستند که همگی بر پایه سلول فلش ناند هستند. در SSDها، اطلاعات به جای دیسک چرخان، در دریایی از فلش ناند ذخیره می‌شوند. از نظر سرعت NAND اصلاً قابل مقایسه با حافظه‌های رم نیست؛ اما در مقایسه با هارد دیسک‌ها بسیار سریع‌تر است.

حتی با وجود آن که سرعت نوشتن حافظه‌های NAND در مقایسه با سرعت خواندنشان کمتر است، باز هم در این زمینه بسیار سریع‌تر از هارد دیسک‌ها هستند. باید درنظر داشت که کار با درایو حالت جامد SSD نیز بایدها و نبایدهای خاص خود را دارد.

برای مثال کاربر نمی‌تواند کارهایی را که با هارد درایوهای مکانیکی انجام می‌دهد با SSDها یا همان درایوهای سالید استیت انجام دهد. اگر شما نیز جزو آندسته از کاربرانی هستید که اطلاعات چندانی در ارتباط با تفاوت SSD  و هارد درایوهای مکانیکیندارید، مطالب درج شده در این مقاله را از دست ندهید. در این مقاله برآنیم تا چند نکته مهم در ارتباط با شیوه کار با SSDها را با شما به اشتراک بگذاریم.

چند نکته در ارتباط با شیوه استفاده از درایو حالت جامد SSD

عدم یکپارچه‌سازی:

درارتباط با این درایوها توصیه می‌شود که بکپارچه سازی انجام نشود. سکتور یا بخش‌های ذخیره‌سازی روی یک درایو حالت جامد SSD به دفعات محدودی قابل نوشتن هستند و عمل یکپارچه‌سازی هم مستلزم رایت داده به دفعات بیشتری است و این کار می‌تواند به SSD شما آسیب برساند.

عدم استفاده از تمامی ظرفیت SSD:

توصیه می‌شود همواره مقداری از ظرفیت درایو حالت جامد SSD را آزاد بگذارید. بی‌توجهی به این مسئله سبب افت عملکرد درایو در حین رایت می‌گردد. این اشکال بدین دلیل اتفاق می‌افتد که رایت روی بلوک‌های خالی به سرعت انجام می‌شود اما این فرایند روی بلوک‌های نیمه پر نخست مستلزم خواندن آن بلوک، اصلاح آن و سپس رایت مجدد اطلاعات است.

عدم استفاده از ویندوز XP یا ویستا:

در صورتی که کامپیوتر شما مجهز به به درایو حالت جامد SSD است احتمالا با سیستم عامل جدیدی کار می‌کند. بنابراین پرواضح است که برای چنین دستگاهی نباید از ویندزو XP یا ویستا استفاده کرد. چرا که هر دوی این سیستم عامل‌ها از فرمان TRIM پشتیبانی نمی‌کنند.

زمانی که فایلی را از روی هارد درایو خود پاک می‌کنید، سیستم عامل نمی‌تواند فرمان TRIM را برای درایو ارسال کند و بنابراین داده‌های مربوط به فایل در سکتورهای روی درایو باقی خواهند ماند. در این شرایط امکان بازیابی اطلاعات وجود نخواهد داشت و عملکرد سیستم کند خواهد شد.

پرهیز از رایت مکرر بر روی SSDها:

توصیه کارشناسان بازیابی اطلاعات آن است که برای افزایش عمر مفید SSD‌ها از رایت مکرر بر روی آنها خودداری کنید. در صورت نیاز به رایت داده برای مثال می‌توانید با تغییر تنظیمات برنامه، کاری کنید که فایل‌های موقت یا گزارشات در جای دیگری (مثلا یک هارد مکانیکی) رایت شوند.

به طور کلی توصیه آن است که از اجرای برنامه‌هایی که باید به طور موقت فایل‌هایی را روی درایو رایت کنند، خودداری شود. در صورت نیاز به استفاده از چنین اپلیکیشن‌هایی بهتر است از یک هارد مکانیکی استفاده نمایید تا حتی‌الامکان از فرسودگی هارد خود جلوگیری کرده باشید.

پاک نکردن اطلاعات:

اگر سیستم عامل شما از فرمان TRIM پشتیبانی می‌کند (مثلا ویندوز +۷ یا هر یک از نسخه‌های لینوکس) در این صورت هیچ‌گاه نیاز به اوررایت کردن داده‌های خود نخواهید داشت. در صورتی که هارد شما از نوع مکانیکی است این مسئله اهمیت بیشتری خواهد داشت چراکه فایل‌هایی که از روی درایوهای مکانیکی حذف می‌شوند بلافاصله پاک نخواهند شد. سکتورهای موجود در این درایوها اگر چه به عنوان پاک شده (Deleted) برچسب‌گذاری می‌شوند اما تا زمانی که اور رایت نگردند امکان بازیابی اطلاعات آنها با ابزاری نظیر Recuva وجود دارد.

عدم ذخیره‌سازی فایل‌هایی با حجم بالا:

توصیه می‌شود فایلهایی که حجم بالایی دارند را برروی درایو حالت جامد SSD ذخیره نکنید. فایل‌های ایده‌آل برای ذخیره‌سازی روی درایوهای SSD شامل فایل‌های مربوط به سیستم عامل، برنامه‌ها، بازی‌ها و دیگر فایل‌هایی می‌شود که باید به سرعت و به تناوب بالا مورد دسترسی قرار گیرند. از همین رو توصیه می‌شود از ذخیره کردن فایل‌های رسانه‌ای خود بر روی این درایوها حتی‌الامکان خودداری کنید. در صورت نیاز می‌توانید برای ذخیره چنین فایل هایی از یک هارد اکسترنال استفاده کنید.

 

در صورتی که نیاز به تعویض حافظه لپ تاپ یا سیستم خود با هاردهای ssd را دارید میتوانید به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ الکتروتاپ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید