درباره فن هارد دیسک بیشتر بدانید

صحیح ترین راه و شیوه نجات اطلاعات هارد دیسک
ژانویه 27, 2019
رم های حرفه ای Viper Stee از پاتریوت معرفی شدند
ژانویه 27, 2019
نمایش همه

درباره فن هارد دیسک بیشتر بدانید

 دیسک سخت(Hard Drive Disk) یکی از حافظه‌های ذخیره سازی جانبی داده‌ها است و اغلب حافظه دائمی کامپیوتر نیز خوانده می‌شود. کلمه HDD مخفف عبارت Hard Disk Drive به معنای “دیسک درایو سخت” است.

این روزها فقط پرسسور (CPU) کامپیوتر نیست که تولید حرارت می کند بلکه کارت گرافیک، حافظه ها و هارد دیسک هم هر کدام به تنهایی یک تولید کننده بزرگ حرارت هستند. اما بیشتر افراد به خنک کاری CPUاهمیت می دهند و توجه کمتری به خنک کاری سایر قسمتها می کنند. تهویه صحیح و جریان هوا کافی در داخل کامپیوتر سبب افزایش عمر کلیه قطعات داخل کیس شما می شود.

یکی از مهمترین قطعات کامپیوتر هارددیسک آن است. فرض کنید CPU کامپیوتر شما مشکل دار شود فقط با تعویض آن کامپیوتر بدون مشکل خاصی به کار عادی خود ادامه می دهد. ولی اگر هارد دیسک شما از بین رفته باشد و شما از اطلاعات و فایل های خود Back up (پشتیبان) نگرفته باشید همه اطلاعات و زحمات شما از بین رفته است. بنابراین نگهداری از هارد دیسک و اطلاعت آن بخصوص برای افراد حرفه ای بسیار مهم است.

بعضی کمپانی های معتبر مانند «سایبر کولر» (cybercoolerinc.com) فن و هیت سینک های اختصاصی برای هارد دیسک ساخته اند که برای هارد دیسک های جدید سرعت بالا (چون گرمای زیادی تولید می کنند) مناسب هستند.

نصب این نوع فن و هیت سینک ها (هیت سینک که معمولاً از جنس فلزی مانند آلومینیوم است به شکل پره پره ساخته می شود و یک پخش کننده گرماست و عملاً سطح تماس هوا با قطعه گرم را زیاد می کند.) بسیار ساده است و هر کاربری به سادگی می تواند آن را انجام دهد. تنها کاری که باید بکنید باید کیس کامپیوتر خود را باز کنید سپس هارد دیسک را باز کرده هیت سینک و فن را نصب کنید. سپس هارد را سر جایش ببندید و سوکت تغذیه فن را هم به سوکت مادربرد متصل کنید.

البته این فن هارد دیسک شما را خنک میکند ولی جریان هوای گرم در داخل کیس افزایش می یابد. بنابراین باید به جهت جریان هوا توجه زیادی بکنید. در کامپیوتر های خانگی که کار در دمای نرمال اتاق و برای کارهای روزمره و نه چندان سنگین استفاده می شوند جریان معمول به این صورت است که هوای گرم از طریق فن منبع تغذیه بیرون کشیده می شود و با همین مکش از جلوی کیس از طریق شیارهایی که به همین منظور تعبیه شده است هوا خنک وارد کامپیوتر می شود. ولی در کامپیوترهای قوی تر مانند سرورها و کامپیوترهای تولید انیمیشن ۳ بعدی و …

باید یک فن در جهت جریان هوای ورودی قرار داد تا حجم هوای ورودی افزایش یابد و بتواند گرمای بوجود آمده را از محیط داخل کیس خارج کند. زمانیکه شما برای هارد دیسک خود فن قرار می دهید عملاً گرمای هارد را به سمت مناطق گرم دیگر می فرستید پس باید توجه کنید که آیا جریان هوای ورودی کافی است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید