دلیل استفاده از خمیر یا پد سیلیکونی در لپ تاپ

از چه شارژری استفاده کنم؟
سپتامبر 11, 2018
راهنمای خرید خمیرسیلیکون
سپتامبر 11, 2018
نمایش همه

دلیل استفاده از خمیر یا پد سیلیکونی در لپ تاپ

??? ???? ??? ???

انتقال دهنده گرما چیست؟

بر روی تمام لپ تاپ ها چیپهایی وجود دارند که در اثر کار کردن گرما تولید میکنند و این گرما باید مهار شود تا دستگاه شما بتواند کارایی مفیدتری داشته باشد. در صورتیکه این گرما منتقل نشود امکان دارد که قطعه روی مادربرد شما در اثر داغ شدن زیاد آسیب ببیند و خراب شده و مادربرد شما کلا بلا استفاده شود و در نهایت دستگاه شما از کار بیفتد.

حال برای مهار کردن این گرما از قطعه ای به نام هیت سینک استفاده میشود. هیت سینک قطعه ای فلزی است  و به یک فن متصل میباشد. این قطعه روی چیپ مورد نظر قرار میگیرد و از طریق فن حرارت را به بیرون از دستگاه منتقل میکند.

چرا از خمیر یا پد سیلیکون استفاده میکنند؟

زمانی که هیت سینک روی چیپ مورد نظر قرار میگیرد، برای انتقال گرما نیاز هست که هیت سینک به طور کامل روی سطح سرامیکی چیپ قرار بگیرد تا گرما به خوبی منتقل شود در غیر این صورت تقریبا میشود گفت که بود و نبود هیت سینک چندان تفاوتی ندارد.

برای اینکه فاصله بین سطح چیپ و هیت سینک پر شود از سیلیکون که انتقال دهنده خوبی برای گرما است استفاده میکنند. حال اگر این فاصله کم باشد از خمیرسیلیکون و اگر این فاصله زیاد باشد از پد سیلیکون استفاده میکنند. خمیر و پد سیلیکونی انواع مختلف دارند اما در واقع این پدها تفاوت و برتری چندانی نسبت به هم ندارند و میتوانید متداولترین آنها را از بازار تهیه کنید و برای دستگاه خود استفاده نمایید.

بد نیست این را هم بدانید که در صنعت به انتقال دهنده های گرما ITM که مخفف Thermal Interface Material است، میگویند ولی این اصطلاح در بازار کارایی چندانی ندارد و برای خرید این محصولات فقط از همان نام خمیر یا پد سیلیکون استفاده نمایید.

چند نکته راجع به خمیر و پدهای سیلیکونی

این را بدانید که هرچیزی که روی چیپ لپ تاپتان وجود دارد بعد از تعمیر یا سرویس کردنش باید عینا همان را روی چیپ قرار دهید. یعنی اگر پد سیلیکون روی چیپ قرار گرفته است، هنگام بستن مجدد هیت سینک هم باید حتما پد سیلیکونی روی چیپ قرار دهید و این نکته راجع به خمیر سیلیکون هم صادق است.

این تصور اشتباه است که هرچه خمیر سیلیکون بیشتری روی چیپ قرار دهید انتقال گرما بهتر انجام میشود! در صورتیکه میخواهید خمیر سیلیکون چیپ های مادربرد لپ تاپتان را تازه کنید و یا اصطلاحا میخواهید برای لپ تاپتان سرویس فن انجام دهید، تنها کافی است مقداری از خمیر را برداشته و فقط سطح کوچک سرامیکی روی چیپ را یک لایه به خمیر آغشته کنید.

توصیه میکنیم که  در صورتی که چیپ شما دارای پد سیلیکونی بود، همان پد را بعد از تعمیر و هنگام بستن دستگاه روی چیپ قرار داده و هیت سینک را ببندید ولی اگر به هر دلیلی خواستید پد نو و جدید  روی چیپ قرار دهید حتما به قطر و اندازه پد خود دستگاه دقت کنید و پدی با همان ابعاد را روی چیپ قرار دهید که فاصله بین چیپ و هیت سینک به درستی پر شده و حرارت منتقل شود.

در صورتیکه خواستید پد جدیدی روی چیپ قرار دهید حتما پد را کاملا روی قسمت سرامیکی چیپ قرار دهید و هیت سینک را قرار دهید و مراقب باشید که پد هنگام قرار دادن و بستن هیت سینک جا به جا نشود.

هنگام بستن پیچ های هیت سینک از بسته بودن پیچ ها مطمئن شوید و چک کنید که پیچها شل یا هرز نباشند زیرا اگر هیت سینک محکم روی چیپ قرار نگیرد در واقع انگار هیت سینک کلا روی مادربرد قرار ندارد و گرما در خود چیپ میماند و ممکن است دستگاه در اثر بالا رفتن حرارت ریست شود و یا وقتی کار سنگین انجام میدهید خاموش شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید