دلیل خرابی و روش تعمیر ال ای دی لپ تاپ

تعمیرات انواع لپ تاپ ایسوس در الکتروتاپ
سپتامبر 20, 2021
خرید رم لپ تاپ و هزینه ارتقا آن
فوریه 27, 2022
نمایش همه

دلیل خرابی و روش تعمیر ال ای دی لپ تاپ

انواع صفحه نمایش در لپ تاپ ها

لپ تاپ ها برای اطلاعات پردازش شده توسط CPU  به یک صفحه نمایش نیاز دارند برای اینکار از صفحه نمایش های ال ای دی و ال سی دی استفاده می شد البته این دو نوع تفاوت هایی دارند که در ابتدای مطلب می خواهیم به آن بپردازیم .

تفاوت صفحه نمایش های  LED   و  LCD

ال ای دی و ال سی دی ها در لامپ های بسیار کوپکی است که در آن ها به کار رفته در صفحه نمایش های ال سی دی از لامپ های فلوئور سنت استفاده شده است که در مقایسه با ال ای دی ها عمر کمتری دارند .

اما در صفحه نمایش های ال ای دی از لامپ های LED استفاده شده است که در مقایسه با لامپ های فلوئور سنت عمر بیشتری دارند.

شرکت ها روز به روز بیشتر از صفحه نمایش های ال ای دی استفاده می کنند زیرا لامپ ها ال ای دی عمر بیشتر و کیفیت بیشتر را نسبت به ال سی دی ها دارد.

خرابی ال ای دی لپ تاپ و ال سی دی لپ تاپ

در صفحه نمایش های ال سی دی برد هایولتاژ وجود دارد که نسبتاٌ کوچک است در صورتی که لپ تاپ را روشن کردید و لپ تاپ روشن شد اما تصویر نداشتید یکی از احتمال ها خرابی های مربوط به هایولتاژ است حال ممکن است علت خرابی آبخوردگی باشد یا سوختگی در قسمتی از آن رخ داده باشد .

از علائم خراب شدن یا خرابی ال سی دی نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد :

عوض شدن رنگ قسمتی از صفحه نمایش (مثلا زرد رنگ شود)

یک نقطه یا دایره سیاه رنگ در صفحه نمایش

خط افتادگی در صفحه نمایش هم به صورت افقی و هم عمودی

حال به مزیت ال ای دی لپ تاپ می پردازیم :

ال ای دی ها دارای مصرف کمتری نسبت به ال سی دی ها هستند . از نظر زاویه دید نیز  صفحه نمایش های ال ای دی دارای زاویه دید بیشتری از صفحه نمایش های ال سی دی است. وضوح تصویر در نمایشگر های ال  ای دی بیشتر از ال سی دی ها است به این علت که در ال ای دی لپ تاپ تفاوت تاریک ترین بخش تصویر با روشن ترین بخش آن  زیاد است و کاربر بهتر می تواند عمق تصاویر را ببیند .

از معایب ال ای دی لپ تاپ ها نیز می توان به قیمت بالاتر و حساس تر بودن آن اشره کرد یعنی باید سطح آن در برابر هر گونه ضربه و آبخوردگی مستقیم محافظت شود .

نکته : برای تمیز کردن سطح صفحه نمایش ال ای دی لپ تاپ  می توانید به مقاله بهترین روش برای تمیز کردن صفحه نمایش لپ تاپ مراجعه کنید .

این ها مزایا و معایب ال ای دی و ال سی دی لپ تاپ بود حال به مشکلاتی که ممکن است باعث تصویر ندادن لپ تاپ شود و به صفحه نمایش لپ تاپ مربوط است بپردازیم .

برای خرید LED لپ تاپ می توانید از قسمت فروشگاه اقدام به خرید کنید.

علائم خرابی کابل فلت لپ تاپ  :

 

زمانی که از مشکلات کابل لپ تاپ می گوییم ممکن است مشکل از سوکت نیز باشد . بیشتر اوقاتی که کابل فلت خراب می شود به صورت رندوم تصویر می دهد یعنی لپ تاپ در حالت های خاصی تصویر می دهد . مثلا باید صفحه نمایش را تکان دهید تا تصویر بدهد .

دومین علامت خراب شدن کابل فلت لپ تاپ نیز کم بودن بسیار زیاد نور ال ای دی لپ تاپ است یعنی صفحه نمایش بسیار تاریک است و تصاویر موجود نیز بسیار کم رنگ است .

اگر صفحه ال ای دی لپ تاپ دیگر تصاویر را رنگی نشان نمی دهد و تصاویر تماماٌ به صورت سیاه و سفید است و یا تصویر به صورت راه راه رنگ آن متفاوت است می تواند دلیلی بر خرابی کابل فلت لپ تاپ باشد .

البته ممکن است خود کابل در زمان بسته شدن نیز به آن فشار وارد شود برای مثال احتمال دارد بین دو قطع گیر کند یا بین قاب C  و D به آن فشار بیش از اندازه وارد شود در همه دستگاه ها به علت اینکه کابل فلت اهمیت بسیار زیادی دارد یک راه برای آن ایجاد می کنند و فضایی همیشه برای کابل فلت لپ تاپ در نظر گرفته می شود .

حال اگر شخصی که لپ تاپ را تعمیر می کند تجربه کافی در این زمینه نداشته باشد نمی تواند کابل را به درستی و آن گونه که شرکت تولید کننده لپ تاپ آن را در نظر گرفته از مسیر های مشخص عبور دهد و به همین علت در زمان بستن دستگاه کابل بین دو قطعه یا قاب لپ تاپ گیر می کند .

به همین علت زمانی که نیاز به تعمیر لپ تاپ یا  هر دستگاه الکترونیکی خود دارید بهتر است به یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ  مراجعه کنید که خیالتان از بابت تعمیر لپ تاپ خود راحت باشد .

باتری لپ تاپ و تصویر ندادن لپ تاپ

 

شاید باور تان نشود اما باتری لپ تاپ می تواند باعث تصویر ندادن لپ تاپ و در بیشتر اوقات باعث روشن نشدن نوت بوک  می شود .

چک کردن باتری لپ تاپ در دستگاه هایی که باتری به صورت خارجی است نسبت به لپ تاپ هایی با باتری داخلی بسیار آسانتر است زیرا در این نوع دستگاه ها با باتری لپ تاپ داخلی برای جدا کردن باتری بایستی ابتدا لپ تاپ به طور کامل باز  شود و سپس باتری از مادر برد جدا شود .

گاهی اوقات دیده شده که به علت خراب شده باتری لپ تاپ ، دستگاه به طور کامل روشن نشده است و اگر به صورت مداوم تلاش برای روشن کردن بکنید امکان این که لپ تاپ شما دچار آسیب جدی شود بسیار بالا می رود .

بنابراین بهتر است اگر از زمان خرید باتری لپ تاپ خود مدت زمان زیادی گذشته باشد و یا اگر از لپ تاپ برای مدت طولانی استفاده می کنید به فکر خرید باتری لپ تاپ جدید باشید زیرا ممکن است باتری به پایان چرخه عمر خود رسیده باشد .

برای خرید باتری لپ تاپ با کیفیت بالا و قیمت مناسب به صفحه خرید باتری لپ تاپ مراجعه کنید و باتری لپ تاپ با ظرفیت مورد نیاز خود را سفارش دهید.

در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه خرید باتری لپ تاپ ، خرید قطعات لپ تاپ و سوالات مربوط به تعمیرات لپ تاپ می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید .

دیدگاهتان را بنویسید