دلیل قیمت بالای مانیتورهای دارای G-Sync HDR روشن شد!

مانیتور فوق حرفه ای Acer ProDesigner BM270 برای مشکل پسندان
سپتامبر 29, 2018
ROG SWIFT PG27UQ ایسوس نخستین نمایشگر گیمینگ جهان با استاندارد DisplayHDR 1000
سپتامبر 29, 2018
نمایش همه

دلیل قیمت بالای مانیتورهای دارای G-Sync HDR روشن شد!

همانطور که می دانید، مانیتورهایی که به فناوری همسو سازی نرخ فریم تصویر انویدیا یا NVIDIA G-Svnc مجهز هستند، قیمتی به مراتب بالاتر از مانیتورهای دارای AMD FreeSvncدارند که در مطالب پیشین نظیر “بررسی فناوری G-Sync و FreeSync” به آنها پرداخته ایم. همچنین به تازگی نیز شاهد عرضه مانیتورهای مجهز به نسل دوم فناوری G-Sync هستیم که با نام G-Sync HDR یا G-Sync 2.0 شناخته می شود. این فناوری در مانیتورهایی با قیمتی در حدود ۲۰۰۰ دلار تعبیه شده است اما بد نیست بدانید که بخشی بزرگ از این قیمت، برای ماژول G-Sync HDR است.

تا کنون ۲ مانیتور مشهور با این ویژگی معرفی و راهی بازار شده اند که یکی از آنها مانیتور ۲۷ اینچی ASUS ROG Swift PG27UQ است. اینک مجموعه PCPer با در اختیار گرفتن این مانیتور دست به کالبدشکافی آن زده و سر از اسرار ماژول G-Sync HDR در آورده است. با یک ماژول FPGA طرف هستیم که تولید آن توسط شرکت Altera است؛ این شرکت از سال ۲۰۱۵ در مالکیت اینتل قرار دارد. ماژول مورد نظر با مدل دقیق Arria 10 GX 480 از یک لیتوگرافی ۲۰ نانومتری برخوردار است.

این ماژول پهنای باند کافی را به همراه پین های متعدد LVDS برای پردازش سنگین دقت ۴K، فرکانس ۱۴۴ هرتز و HDR به همراه دارد. همچنین ۳ گیگابایت حافظه DDR4 نیز در کنار این ماژول تعبیه شده است که در قیمت گذاری آن بدون تاثیر نخواهد بود. این ماژول به صورت تکی و خرده فروشی، دارای قیمت ۲۰۰۰ دلار است که قطعا در تولید انبوه برای مشتریان، با برچسب قیمتی کمتر ارائه خواهد شد. تولید کنندگان مانیتورهای مجهز به Arria 10 GX 480 این ماژول را با قیمتی در رنج ۵۰۰ دلار تهیه می کنند که به واقع نشان می دهد که دست کم یک چهارم قیمت تمام شده مانیتور، به دلیل استفاده از این ماژول است. عملکرد این قطعه بدون شک با گرما همراه است که به همین علت یک خنک کننده اکتیو به همراه فن نیز برای آن در نظر گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید