۱۰ روش عالی برای کاهش دمای لپ تاپ

پیکسل های صفحه نمایش
تشخیص پیکسل های خراب در صفحه نمایش :LCD
آگوست 11, 2019
عیب یابی CD ROM
عیب یابی و رفع ایراد CD ROM
آگوست 11, 2019
نمایش همه

۱۰ روش عالی برای کاهش دمای لپ تاپ

کاهش دمای لپ تاپ

یکی از مشکلاتی که تقریبا همه ی کاربران لپ تاپ با آن مواجه میشوند(البته دیگه بهش عادت کردیم!)، مشکل افزایش دمای لپ تاپ میباشد. در ادامه به شما روش هایی را میگوییم که با رعایت آنها به راحتی میتوانید دمای لپ تاپ خود را کاهش و از داغ شدن سریع لپ تاپ جلوگیری کنید.

راهکارهای کاهش دمای لپ تاپ

۱- از یک سطح صاف و سخت استفاده کنید

ابتدا ، لپ تاپ تان را روی یک سطح سخت بگذارید، اگر آن را روی یک سطح نرم مثل تختخواب یا بالش یا روی پاهایتان قرار میدهید، کار اشتباهی می کنید. زیرا اینکار مانع عبور جریان هوا در اطراف لپ تاپ می شود. پس، یک سطح سخت و در عین حال صاف پیدا کنید تا به حفظ جریان هوا کمک کند. کف اتاق هم مناسب اینکار نیست چون گرد و غبار زیادی روی آن می نشیند. سعی کنید به کار کردن در محیطهای خنک یا سرد عادت کنید.  لپ تاپ تان را در معرض نور مستقیم خورشید و یا در ماشینتان قرار ندهید.

۲- از دستگاههای خنک کننده لپ تاپ استفاده کنید

روش بعدی که به سرد کردن لپتاپ شما کمک می کند، استفاده از یک خنک کننده است. تا به امروز، انواع و اقسام دستگاههای خنک کننده های لپتاپ در بازار عرضه شده است. برخی از آنها علاوه بر فن خنک کننده، همراه خود تکیه گاه لپتاپ را نیز دارا می باشند. در سطوح پیشرفته تر خنک کننده هایی هستند که کاربر را مجبور به استفاده بهینه و مقتصد از لپ تاپ خود می کنند.

برای سفارش دستگاه خنک کننده یا فن برای لپ تاپ خود میتوانید به بخش فروشگاه نمایندگی تعمیرات لپ تاپ الکتروتاپ مراجعه کنید.

۳- اگر از نظر اقتصادی در مضیقه هستید

میتوانید یک پارچه/دستمال مرطوب، زیر لپتاپ قرار دهید. اینکار کمک می کند که دستمال برای خشک شدن از گرمای لپتاپ بهره بگیرد و آنرا کمی خنک کند. علاوه بر آن می توانید از راه حلهای ابتکاری استفاده کنید، مثلا بین ۲ کتابی که دیگر استفاده نمی کنید، بطری های نوشیدنی ای که آب در آنها یخ بسته قرار دهید و لپتاپ را روز آنها قرار دهید!

۴- پایین آوردن روشنایی صفحه نمایش

بالا بردن روشنایی صفحه نمایش لپ تاپ نیز کمی گرما تولید می کند. بنابراین اگر در یک محل کم نور قرار دارید، میزان روشنایی صفحه نمایش را کم کنید، توجه کنید که کاستن روشنایی صفحه نمایش علاوه بر کاهش دما، به حفظ قدرت باتری کمک شایانی می کند.

۵- به یک محل خنک تر بروید

یک راه حل بدیهی دیگر آنست که به یک محل خنکتر بروید. به اتاقی بروید که سیستم تهویه بهتری دارد و یا برای مدتی کوتاه، لپتاپ را در معرض باد مستقیم کولر یا یک پنکه ایستاده قرار بدهید.

۶- گزینه Power Saver Mode را روشن کنید

این روزها اکثر لپتاپ ها از حالت ‘ذخیره انرژی’ یا (Power Saver) برخوردارند که فعالسازی آن کمک بسیاری به کاهش دمای لپتاپ و حفظ قدرت باتری می کند. معمولا حالت ذخیره انرژی، علاوه بر تنظیم روشنایی صفحه نمایش، به حفظ درایوهای سخت نیز کمک می کند تا در صورت reset شدن مداوم یکی از دستگاهها، ضربه کمتری به آنها وارد شود. Power Saver مداوما دمای هارد را چک می کند و اطمینان حاصل می کند که درایو سخت افزاری، انرژی کمتری هدر بدهد.

۷- برنامه ها و نرم افزارهای اضافی را ببندید

اگر در یک لپتاپ برنامه های زیادی باز/فعال باشند، دچار تب خواهد شد! زیرا باز بودن برنامه های بیشتر، باعث می شود CPU سختتر کار کند، و این به معنای تولید بیشتر گرماست. از اینرو، برنامه ها و فایلهایی را که نیاز ندارید ببندید. همچنین تنظیمات لپتاپ خود را چک کنید. مطمئن شوید که برای کارکردن با برنامه های گرافیکی سنگین آمادگی دارد. مخصوصا تنظیمات مربوط به دوربین و نمایش ویدئو. اگر نرم افزارهای مطلوب شما، بدرستی کار می کنند، بی جهت آنها را بروزرسانی (مخصوصا آپدیت اتوماتیک) نکنید. مطمئن شوید که هیچ نوع بروزرسانی اتوماتیک و یا نرم افزار بی فایده در حال حاضر فعال نیست که بی جهت قدرت CPU و حافظه صرف آن شود.

۸- در آوردن برخی از دستگاههای USB

دستگاههایی که به پورتهای USB لپتاپ شما وصل می شوند، از دیگر منابع بدیهی تولید گرما هستند. هرچه تعداد آنها بیشتر باشد، آشکارا شاهد گرمای بیشتری خواهید بود. بنابراین هرکدام از آنها را که احتیاج ندارید، از لپتاپ جدا کنید، زیرا حتی اگر از آنها استفاده نکنید، به صرف وصل بودن، تاثیر دمایی خود را خواهند گذاشت.

۹- پاک کردن گرد و غبار

یکی دیگر از علل داغ شدن یک لپتاپ گرد و غبار است. به روش های مختلف میتوانید آنها را از روی لپتاپ پاک کنید. یک روش ساده آنست که یک قوطی هوای فشرده بخرید و آنرا روی منافذ لپتاپ اسپری کنید و سریع پاک کنید. قبل از اینکار مطمئن شوید که دستگاه شما خاموش است و حتما از برق کشیده شده است. همچنین می توانید با یک قطعه پنبه نیمه مرطوب هر گرد و خاک قابل مشاهده ای را پاک کنید. یک راه مطئن تر آنست که اگر لپتاپتان مشکلی پیدا کرده و به تولید کننده سپرده اید که آنرا بررسی کند، فراموش نکنید که به وی بگوئید فن ها، شکافهای کارت، درایوهای CD/DVD و دیگر مناطقی که مستعد گرد و غبار هستند را تمیز کند.

۱۰- کمی استراحت

اگر شما از یک PC و یک لپتاپ، استفاده می کنید، وقت خود را میان این دو تقسیم کنید. هر دقیقه آنها را sleep/hibernate/shutdown نکنید. اگر فقط برای خواندن ایمیل، روی لپتاپ لاگین کرده اید، بهتر است بعد از اتمام کار آنرا ترک کنید، مخصوصا اگر همان روز باز هم باید با لپتاپ کار کنید، بنابراین بهتر است بلافاصله آنرا خاموش نکنید. لپ تاپ شما — و حتی بیش از آن، یک netbook — ممکن است قادر نباشد مانند یک PC به شما خدمات ارائه کند، بنابراین از آن بیشتر مراقبت کنید و فراموش نکنید که لپتاپ شما بسیار گرانتر است.

دیدگاهتان را بنویسید