راهنمای انتخاب مناسب ترین لپ تاپ برای شما

اگر با لپ تاپتان سفر می کنید بخوانید!
اکتبر 7, 2018
لپ تاپ یا دسکتاپ! کدام را بخرم؟
اکتبر 7, 2018
نمایش همه

راهنمای انتخاب مناسب ترین لپ تاپ برای شما

مهم ترین نکته در خرید هر محصولی به ویژه خرید لپ تاپ این است که کاربر ابتدا باید بداند از محصولی که می خواهد خریداری کند چه انتظاری دارد،برای چه منظور از آن استفاده خواهد کرد و  چه مشخصاتی برای او در درجه اول اهمیت است. پس از آن باید با توجه به بودجه ای که برای این منظور در نظر گرفته پس از کمی جست وجو مناسب ترین مورد را برای خود انتخاب کند.
توجه داشته باشیم که محصولات زیادی با کارایی های بسیار متفاوت در بازار وجود دارند اما واقعیت امر آن است که هر کدام از آن ها برای موارد استفاده خاصی کاربرد دارند و نمی توان یک لپ تاپ را برای همه کاربران توصیه کرد. برای مثال، شاید یک کاربر زمانی که یک محصول گرانقیمت و به روز با ابعاد بزرگ را تهیه می کند از بسیاری از کارایی های آن استفاده خاصی نکند و در عوض سنگینی آن محصول باعث شود که در مواقع مورد نیاز نتواند آن را با خود حمل کند.

در انتخاب یک لپ تاپ می توان فاکتورهای متفاوتی را در نظر گرفت که هر کدام برای طیف مخاطب خاصی حایز اهمیت تر است. ترتیب لحاظ شده در این راهنما به معنای اهمیت عوامل نسبت به یکدیگر نیست زیرا همان گونه که ذکر شد این ترتیب برای هر کاربری می تواند متفاوت باشد.

در کل می توان موارد مهم در انتخاب را به ۵ عامل کلی تقسیم کرد:

۱) مشخصات ظاهری محصول

۲) قابلیت حمل محصول

۳) قدرت پردازش محصول

۴) قدرت پردازش گرافیکی

۵) امکانات جانبی و سایر مشخصات

مطمئنا امکان تقسیم بندی موارد مهم انتخاب به اشکال دیگر نیز وجود دارد که در این بررسی به این شکل انجام شده است. این موارد به ترتیب در شماره های آینده بررسی خواهند شد.

مشخصات ظاهری محصول
لپ تاپ ها با شکل های متفاوت در بازار موجود هستند و هر یک می تواند برای منظور خاصی انتخاب و در نتیجه استفاده  می شوند.
اولین نکته در این مورد زیبایی محصولات تولیدی  است. در بازار، محصولاتی با طراحی جذاب و زیبا وجود دارند که معمولا دارای قیمت های بالاتری نسبت به سایر محصولات هستند. البته محصولات دیگری نیز وجود دارند که به دلیل مانور روی مقاومت و کارایی محصول ظاهر چندان جذابی ندارند. این گونه لپ تاپ ها از بدنه ای مقاوم و استحکام بالایی برخوردارند و برای افرادی طراحی شده اند که لپ تاپ خود را در محل های نامتعارف که امکان ضربه خوردن لپ تاپ وجود دارد استفاده می کنند.مانند بعضی از لپ تاپ های شرکت دل که برای محیط های با گرد و خاک و آلودگی بالا تولید شده اند و مخصوص چنین کاربری هایی هستند.

نکته دیگر در خصوص ظاهر این محصولات ظرافت و باریکی در طراحی آن هاست. شرکت های مختلف برای جذب مخاطبانی که علاقه شدید به مد روز دارند محصولات ویژه ای تولید می کنند. البته ذکر این نکته ضروری است که به طور معمول زمانی که محصولی باریک یا فوق باریک طراحی می شود محدودیت هایی از بابت قطعات مورد استفاده در آن باید اعمال شود. از جمله این محدودیت ها می توان به نبود درایو نوری و عدم امکان استفاده از پردازنده های قدرتمند (به دلیل کمبود فضا برای تعبیه سیستم های خنک کننده) اشاره کرد. البته گاهی اوقات زیبایی این محصولات به قدری است که کاربران قید مشخصات فنی لپ تاپ مورد نظر را می زنند!

قابلیت حمل محصول
از مهم ترین موارد قابل توجه در خرید لپ تاپ قابل حمل آن است، شاید بتوان گفت برای برخی از کاربران حتی مهم تر از مشخصات فنی محصول باشد و به طور کلی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.
اگر از آن گروه کاربرانی باشید که بنا به ضرورت های شغلی مجبورند لپ تاپ خود را بیشتر مواقع به همراه داشته باشند توصیه می شود که از این مورد به سادگی نگذرید.
در این حوزه می توان لپ تاپ ها را به دسته های زیادی قابل حمل (نت بوک ها)، محصولات کلاس تجاری (۱۳ اینچی)، سبک و ظریف، محصولات قابل حمل معمولی (مدل های ۱۴ و ۱۵ اینچی) و محصولات ۱۷ اینچ به بالا (غیرقابل حمل) تقسیم بندی کرد.

 

دسته اول بیشتر مناسب افرادی است که مشخصات فنی، کارایی بالا و اندازه نمایشگر برای آن ها از اولویت زیادی در مقابل وزن سبک و قابلیت حمل بالا برخوردار نیست. محصولات این دسته بیشتر برای افرادی مناسب است که می خواهند فایل های ضروری را به همراه امکان نمایش آن ها به همراه داشته باشند.
دسته دوم از مشخصات فنی قابل قبولی برخوردار است و با طراحی های باریک و وزن پایین قابلیت حمل بالایی دارند. این گروه قیمت های بالایی نیز دارند که به همین دلیل به آن ها لقب تجاری (مخصوص تجار) داده اند.
دسته سوم بیشتر مناسب عامه مردم است که کارایی، قابلیت حمل و قیمت هر سه از اولویتی برابر برای آن ها برخوردارند.
دسته آخر آن دسته از کاربرانی مناسب است که می خواهند یک رایانه شخصی یا یک استودیو قابل حمل در اختیار داشته باشند. با توجه به اندازه بزرگ و وزن بالا این محصولات فقط در مواقع ضروری از جای خود حرکت خواهند کرد و حمل آن برای کاربران با توجه به اندازه و وزن لپ تاپ سختی هایی نیز خواهد داشت.

قدرت پردازش محصول
منظور از قدرت پردازش، توانایی محصول در اجرای نرم افزارها و برنامه های متفاوت است که بیشتر به پردازنده، حافظه RAM و چند مورد دیگر بستگی دارد.
یکی از مهم ترین نکات هنگام انتخاب لپ تاپ در نظر گرفتن توان و نوع پردازنده (CPU) محصول است. قدرت و توان پردازش لپ تاپ تابعی از قدرت پردازنده آن است و نکته مهم تر اینکه پس از خرید امکان تعویض و ارتقای پردازنده به راحتی یا حتی شاید بتوان گفت اصلا مقدور نیست. به همین دلیل دقت در انتخاب اولیه هنگام خرید لپ تاپ کاربر را از تعویض زودهنگام و صرف هزینه های گزاف رها می کند.
با توجه به کاهش قیمت ها در بازار لپ تاپ ابتدا توصیه می شود از خرید محصولاتی که از پردازنده های تک هسته ای و Celeron استفاده می کنند، صرفنظر کنید! چراکه خیلی زود بابت اشتباه خود پشیمان خواهید شد که چرا از پردازنده های چند هسته ای استفاده نکرده اید.
با توجه به کم بودن پردازنده های AMD در بازار رایانه های همراه ایران در حال حاضر خیلی راجع به آن ها بحث نمی کنیم. البته این پردازنده ها کارایی خوبی دارند که با کمی دقت در انتخاب، از نتیجه کارکرد آن ها شگفت زده خواهید شد.

در مورد پردازنده های اینتل به تفاوت های پردازنده های مختلف دوهسته ای این شرکت توجه کنید.
با توجه به محدودیت ها می توان گفت که سری های Core2 Duo، Core Duo و Pentium Dual Core به ترتیب از کارایی بالاتری برخوردارند و البته پردازنده های ۴ هسته ای Core2 Quad نیز برای استفاده های حرفه ای تر در نظر گرفته شده اند.
در مورد پردازنده های اینتل میزان حافظه موقت لایه دوم (L2 Cache) شاید در بیشتر موارد موثرتر از فرکانس پردازنده باشد.

قدرت پردازش گرافیکی
قدرت پردازش گرافیکی رایانه به توانایی یک رایانه در اجرا (و نحوه اجرا) نرم افزارهای سه بعدی و بازی های رایانه ای گفته می شود.
اگر هدف کاربر از تهیه یک لپ تاپ اجرای بازی های رایانه ای باشد (که به هیچ وجه توصیه نمی شود!) به طور حتم باید محصولی تهیه کند که از چیپ گرافیکی مجزای قدرتمند با حافظه اختصاصی به میزان کافی برخوردار باشد. این امر مستلزم صرف هزینه بالایی است.
اگر کاربر با لپ تاپ را بی خیال شود می تواند گستره انتخاب وسیع تری داشته باشد. به طور معمول تمامی چیپ های گرافیکی مجتمع (Integrated) و مجزا (Dedicate) توانایی نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ و… را دارند. تفاوت این گونه برنامه ها در زمان اجرای فرمان هاست. بنابراین اگر علاقه زیادی به انجام کارهای سنگین و سریع ندارید می توانید با هزینه ای به مراتب کمتر محصولی با چیپ گرافیکی مجتمع تهیه کنید. هنگامی که خواستید نرم افزارهای سه بعدی و سنگین تر را اجرا و به سرعت پردازش گرافیکی بالاتری نیاز پیدا کردید حتما باید از پردازنده های گرافیکی مجزا با حافظه اختصاصی به اندازه مورد نیاز استفاده کنید.

در حال حاضر چیپ های گرافیکی سری ۸ nVIDIA روی بسیاری از محصولات در دسترس کاربران قرار دارد و می توان با کمی دقت، انتخابی مناسب داشت. البته تعدادی از محصولات جدید با چیپ های گرافیکی سری ۹ nVIDIA نیز با کمی جست وجو در بازار یافت می شود. باید توجه داشت وجود چیپ گرافیکی مجزا به معنای اجرای تمامی نرم افزارهای مورد نظر شما نیست و باید در انتخاب نوع و میزان حافظه اختصاصی این چیپ ست ها دقت کافی به خرج دهید تا پس از خرید پشیمان نشوید.
البته تعداد کمی از محصولات نیز به پردازنده گرافیکی ATI مجهز هستند که اگر از چیپ های قدرتمند این مدل استفاده کنید پشیمان نخواهید شد!

امکانات جانبی و سایر مشخصات
آخرین موضوع مورد بررسی در انتخاب یک لپ تاپ مناسب برای شما میان آیتم های پنج گانه مطرح شده امکانات جانبی و سایر مشخصات لپ تاپ هاست که از آن جمله می توان به درایو نوری دستگاه اشاره کرد. هرچند استفاده از دیسک های Blu-ray هنوز همه گیر نشده است اما تعدادی از کاربران یا بر حسب علاقه یا اضطرار خواستار چنین درایوهایی هستند. پیشنهاد ما به این افراد خرید دستگاهی است که به صورت پیش فرض از این امکان برخوردار باشد، زیرا تهیه یک درایو خارجی (External) Blu-ray شما را متحمل هزینه های مضاعفی خواهد کرد که عقل حکم می کند دستگاهی با امکانات بالا خریداری کنید تا مجبور نشوید هزینه اضافه ای را متحمل شوید.

از سایر مشخصات مورد نیاز برخی از کاربران می توان به درگاه های موازی (Parallel) و سریال اشاره کرد که هنوز برخی مدل ها از این درگاه ها به شکل پیش فرض پشتیبانی می کنند. توصیه ما به شما این است که اگر به این درگاه ها نیاز حیاتی دارید دستگاهی را خریداری کنید که مجهز به این درگاه باشد زیرا تبدیل های USB to Parallel بنا به دلایل فنی توان شناسایی و پشتیبانی از تمامی دستگاه هایی که به این درگاه متصل می شوند را ندارند، پس حتما دقت کنید.
سایر موارد مانند بلوتوث و… نیز بستگی به نیاز کاربر دارند هرچند که می توان از یک قطعه بلوتوث خارجی با قیمتی کمتر از ده هزار تومان نیز استفاده کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید