مشکلات کارت وایرلس لپ تاپ و روش رفع آن در الکتروتاپ

اخطار وبکم لپ تاپ شناسایی نمی شود و راه حل آن
سپتامبر 8, 2021
کار نکردن دی وی دی رایتر و راه حل آن در الکتروتاپ
سپتامبر 18, 2021
نمایش همه

مشکلات کارت وایرلس لپ تاپ و روش رفع آن در الکتروتاپ

کارت وایرلس و نحوه عملکرد آن در لپ تاپ ها و کامپیوتر ها

امروز می خواهیم در باره ی کارت وایرلس وای فای لپ تاپ بحث کنیم اما بیاید ابتدا مقداری درباره ی خود شبکه وای فای صحبت کنیم . وای فای که مانند بلوتوث از فرکانس های رادیویی استفاده می کند تا اطلاعات را انتقال دهد سرعت بیشتری از بلوتوث دارد و بیشتر مودم های امروزی در دو مدل ارائه می شوند .

۲٫۴ گیگا هرتز و ۲٫۴ تا ۵ گیگا هرتز  تفاوت این دو دل در این است که در مدل ۲٫۴ گیگا هرتز نهایت سرعت انتقال اطلاعات ۱۱ مگا بایت است اما در مدل ۲٫۴ تا ۵ گیگا هرتز سرعت انتقال تا ۲۰۰ مگابایت می باشد .

حال برای متصل شدن به این شبکه وای فای باید یک رابط بین سیستم ما و شبکه وای فای باشد برای همین کارت وایرلس وای فای باید در لپ تاپ ها و یا در کامپیوتر ها وجود داشته باشد با کارت شبکه که می تواند به صورت داخلی و یا به صورت دانگل از طریق USB متصل شود.

در کامپیوتر ها هر دو نوع امکان پذیر و رایج است اما در لپ تاپ ها به دلیل اینکه خود لپ تاپ دارای کارت شبکه وای فای است دیگر از طریق USB دانگل وصل نمی کنیم مگر در مواقع خاص. بعضی اوقات این قطعه به مشکل بر می خورد و لپ تاپ دیگر نمی تواند به وای فای متصل شود دلایل این مشکل می تواند موارد زیر باشد .

دلاایل عدم توانایی اتصال لپ تاپ به وای فای

  • محل اتصال کارت شبکه کثیف و یا اکسیده شده

ممکن است به علت اینکه از زمان سرویس لپ تاپ مدت زیادی گذشته باشد گرد غبار در محل اتصال کارت شبکه به مادربرد وارد شده باشد و جلوی اتصال درست کارت شبکه وای فای به مادر برد را گرفته باشد و یا به علت استفاده زیاد و یا کیفیت قطعات و … محل اتصال اکسیده شده باشد.

برای درست کردن سیستم وای فای لپ تاپ در صورت بوجود آمدن این مشکلات می توانید به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ مراجعه کرده تا کارشناسان الکتروتاپ به تعمیر قطعه مورد نظر بپردازند .

  • کارت وایرلس آسیب دیده و خراب شده

اگر قطعه کارت شبکه وای فای لپ تاپ آسیب فیزیکی دیده باشد و یا بخاطر ولتاژ یا … خراب شده باشد به غیر از تعویض قطعه راه دیگری نداریم و باید کارت شبکه مخصوص آن لپ تاپ را تهیه کردن و آن را جایگزین کنیم .

  • مشکلات نرم افزاری

احتمال اینکه لپ تاپ پس از تغییر ویندوز توانایی شناسایی وای فای را نداشته باشد وجود دارد و دلیل  آن مربوط به درایور های دستگاه می شود و بایستی آن را آپدیت و یا مجدد نصب کرد تا لپ تاپ بتواند کارت شبکه را به درستی شناسایی بکند .

برای نصب درایور کارت شبکه لپ تاپ یا همان وایرلس مراحل زیر را دنبال کنید .

بیشتر اوقات داخل کارتن لپ تاپی که خریده اید dvd  وجود دارد که درایور های مورد نیاز  لپ تاپ در آن قرار داده شده است و میتوانید با آن مشکل تان را بر طرف بکنید.

در صورتی که DVD در کارتن نباشد و یا به آن دسترسی نداشته باشید می توانید با دستگاهی دیگر برنامه ی Driver pack solution را از سایت ها دانلود کنید و پس از آن اقدام به نصب درایور وایرلس کنید البته می توانید به سایت سازنده لپ تاپ نیز مراجعه کنید و از خود سایت سازنده درایور وایرلس را دانلود بکنید.

  • دکمه ها و روشن نبودن وای فای

در دستگاه های قدیمی به خصوص دستگاه های سونی دکمه فیزیکی دور لپ تاپ وجود داشت که باید آن را نیز به حالت ON در می آوردیم تا وای فای روشن شود و این مورد در دستگاه های دیگر نیز امکان دارد وجود دلشته باشد .

 

احتمال دیگر نیز این است که کارت وایرلس وای فای تان خاموش است و باید با دکمه های Fn   و یا  F3 وای فای را روشن کنیم برای این کار به این صورت اقدام می کنیم می توانیم با نگه داشتن دکمه Fn این کار را انجام دهیم و یا با زدن یک و یا دوبار  دکمه F3 .

البته در بعضی دستگاه ها متفاوت است و باید ببینید که علامت وای فای روی کدام دکمه قرار دارد و ممکن است روی دکمه F2 باشد در این صورت شما ابتدا دکمه Fn  و سپس دکمه F2 را فشار می هید ( F2 + Fn ) حال باید ببینید که علامت وای فای روی کدام یک از دکمه های F1 تاF12  قرار دارد .

بعضی دستگاه های نیزبسیار متفاوت اند و وایرلس ار بایوس نیز خاموش و روشن می شود مثل لپ تاپ Lenovo Z510   و می توانید از بایوس وایرلس را on  و off کنید.

گاهی ممکن است به نظر همه چیز عالی به نظر برسد اما لپ تاپ به وای فای خانه ، محل کار یا … متصل نمی شود و یا روشن نمی شود یک دلیل آن در لپ تاپ ها مورد زیر می تواند باشد .

Power Options در این قسمت از Control panel که برای تنظیمات مربوط به ذخیره انرژی در لپ تاپ است اگر Power plan  روی حالت بهینه باشد شما بایستی آن را تغییر داده و به حالت Maximum Performance تغییر دهید در  صورتی که تغییرات گفته شده را اعمال کنید مصرف باتری از حالت عادی که لپ تاپ را استفاده می کردید بیشتر خواهد شد اما مشکل روشن نشدن لپ تاپ نیز بر طرف می شود .

از کار های دیگری که می تواند در رفع مشکلات مربوط به متصل شدن وای فای موثر باشد تغییر آی پی و گرفتن آی پی جدید است برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید.

دکمه های Win + R را بگیرید و در پنجره باز شده CMD را بنویسید و Enter را بزنید یک صفحه سیاه باز می شود در این صفحه دستور Ipconfig / release را نوشته و با Enter  آن را اجرا کنید صبر کنید تا دستور به طور کامل اجرا شود سپس دستور Ipconfig / renewwifi را وارد کرده و مانند دستور قبل آن را اجرا کنید بعد از تمام شدن اجرا دستور اینبار دستور Ipconfig / flushdns  را اجرا کنید این آخرین مرحله است و پس از پایان یافتن اجرای دستور می توانید به وای فای وصل شده و به اینترنت متصل شوید .

به عنوان آخرین راه و چاره میتوانید یک دانگل وای فای تهیه کرده و از آن برای اتصال به شبکه های وای فای استفاده کنید.

امیدواریم با انجام دقیق توضیحات مشکل کارت وایرلس شما رفع شده باشد در غیر این صورت با کارشناسان نمایندگی تعمیرات الکتروتاپ تماس گرفته تا شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید