رم لپ تاپ و چگونگی استفاده بهینه از آن ها

دلایل احتمالی خرابی آداپتور و راه حل برای آن
آگوست 1, 2021
وب کم لپ تاپ و مشکلات احتمالی آن
آگوست 4, 2021
نمایش همه

رم لپ تاپ و چگونگی استفاده بهینه از آن ها

رم لپ تاپ  و انواع آن

رم یکی از قطعه های مهم و تاثیر گذار در لپ تاپ ها و کامپیوتر ها است که در سرعت و اجرا های برنامه ها موثر می باشد.

رم ها در لپ تاپ ها و کامپیوتر ها تفاوت هایی دارند که از نظر ابعاد و فرکانس و…

این تفاوت ها به دلیل این است که سیستم خنک کننده لپ تاپ  نسبت به کامپیوتر های خانگی ضعیف تر است و چون لپ تاپ ها از فضای کمتری برخوردار هستند.

سریع تر گرم شده و کم کردن حرارت آن سخت تر می شود و علاوه بر این که لپ تاپ ها قابل حمل هستند اما فضای کمتری در داخل خود برای اسلات های بیشتری دارند.

البته استثنا هایی وجود دارند مثلا لپ تاپ هایی که برای کار های سنگین طراحی شده اند دارای ۴ سلات برای رم هستند البته همان طور که گفتیم این لپ تاپ های خاصی هستند و بیشتر  لپ تاپ های خانگی و اداری این قابلیت ها را ندارند.

اما امروزه بیشتر لپ تاپ های خانگی دو سلات برای رم دارند که می توان از قابلیت Dual – channel استفاده کرد تا سرعت لپ تاپ افزایش پیدا کرده و در عین حال رم ها بهترین بازدهی را داشته باشند.

البته این قابلیت یک نکته مهم دارد آن هم این است که شما باید از دو رم با مقدار یکسان استفاده کنیم یعنی اگر رم داخل لپ تاپ ۴ گیگ است و رمی که ما اضافه می کنیم ۲ یا ۸ گیگ باشد نمی توان از Dual – channel  استفاده کنیم.

اما اگر هر دو مقدار یکسانی داشته باشد مثلا هر دو ۴ گیگ یا هر دو ۸ گیگ باشد شما می توانید با استفاده از Dual – channel از بیشترین توان رم ها استفاده بکنید .

ECC بودن رم

اگر رم لپ تاپ ECC باشد رم خطا هایی که در خودش رخ می دهد را می تواند بررسی و شناسایی بکند و در عین حال توانایی رفع خطا ها را نیز دارد البته این نوع از حافظه ها از قیمت بالاتری برخوردار هستند. ECC مخفف Error Correction Code است.

بنابراین شما باید ببینید که لپ تاپ شما چه نوع رمی را ساپورت می کند و بر اساس آن بهترین تصمیم را بر اساس نکاتی که گفته شده بگیرید.

برای خرید رم لپ تاپ نیز یکی از بهترین سایت ها electerotop.com است که در زمینه تخصصی قطعات لپ تاپ فعالیت می کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید