روشن نشدن لپ تاپ زمانی که به شارژ وصل است

چگونه دو هارد هم زمان در لپ تاپ داشته باشیم
آگوست 7, 2021
انواع باتری لپ تاپ و مشکلات آن
آگوست 30, 2021
نمایش همه

روشن نشدن لپ تاپ زمانی که به شارژ وصل است

دلایل روشن نشدن لپ تاپ

اگر لپ تاپ روشن نمی شود ابتدا خودتان اقدام های اولیه را انجام دهید سپس اقدام به مراجعه به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ بکنید.

لپ تاپ های دل که سابقه بیشتری در بازار ایران نسبت به سایر مدل های لپ تاپ مانند لنوو و ایسوس‌ و … دارند و از پر فروش های این عرصه هستند .

لپ تاپ های دل و به خصوص سری N5010 مشکلات رایجی دارند که می توان با توجه به علائم آن ، این مشکلات را تشخیص داد که مشکل چقدر جدی است.

نداشتن هیچ علائم یا روشن نشدن

روشن نشدن لپ تاپ دل و یا هر لپ تاپی دلایل مختلفی می تواند داشته باشد از دلایل رایج آن می توان  به موارد زیر اشاره کرد :

خرابی پاور ، کابل برق ، سوکت ، باتری لپ تاپ  از دلایل شایع روشن نشدن است که برق مورد نیاز لپ تاپ به آن منتقل نمی شود. برای چک کردن و پیدا کردن ایراد می توانید باتری را یک بار از لپ تاپ خارج و یا جدا کرده و بدون باتری لپ تاپ را به آداپتور وصل کنید .

 اگر لپ تاپ روشن شد مشکل از باتری است اما اگر دوباره روشن نشد مشکل می تواند پیچیده تر باشد یعنی سوکت لپ تاپ و یا آی سی شارژ به مشکل خورده باشد که باید برای عیب یابی این موارد باید به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید.

توجه به صفحه نمایش

احتمال اینکه صفحه نمایش خراب شده باشد همیشه هست حتما این مورد را چک مخصوصاً اگر لپ تاپ  ضربه دیده باشد مثلا از دستتان افتاده یا توسط وسیله ای ضربه به لپ تاپ وارد شده باشد.

زیرا صفحه نمایش و کابل فلت لپ تاپ از قطعه های بسیار حساس لپ تاپ است و ممکن است توسط هر گونه ضربه و یا توسط عوامل دیگر عملکردشان مختل شود.

برای اگر لپ تاپ را مدت زیادی است که خریداری کرده باشید احتمال دارد کابل فلت توسط عوامل محیطی خشک شده باشد (تحت شرایط خاص)

که کافیست یک ضربه و یا کشیدگی در کابل رخ دهد تا تصویر لپ تاپ  قطع شود ویا اتصالی داشته و به صورت رندوم تصویر دهد .

برای اینکه چک کنید مشکل از صفحه نمایش لپ تاپ است به یک جای ساکت بروید و لپ تاپ را روشن کنید اگر صدای فن را شنیدید به احتمال زیاد ایراد از صفحه نمایش است البته احتمال دارد چیپ گرافیک لپ تاپ نیز به مشکل خورده باشد.

که بایستی در این صورت به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ مراجعه کردکه با دستگاه های تخصصی این مورد را برای چک کنند و به شما اطلاع رسانی کنند .

 

حالت safe mode

یکی از راه حل هایی که میتوانید استفاده کنید حالت safe mode  لپ تاپ ها و یا pc ها است.

البته اگر به تازگی و اواخر برنامه کرک شده و یا مشکوکی نصب کرده‌اید این حالت می تواند به کمک شما بیاید زیرا این برنامه ها می تواند روند کار لپ تاپ را مختل کند و شما باید آن ها را حذف کنید.

برای رفتن به حالت safe mode  ابتدا بایستی سیستم را ریستارت کند سپس زمانی که لپ تاپ در حالت روشن شدن است دکمه F8 را از بالای کیبورد خود  به طور مرتب و پی در پی فشار دهید سپس در ابتدای حالت بوت میتوانید حالت امن یا safe mode  را مشاهده کنید.

با استفاده از این قسمت می توانید آن برنامه هایی که به آنها مشکوک هستید را حذف نصب کنید بعد از آن لپ تاپ را خاموش و مجدداً روشن کنید تا چک کنید که مشکل بر طرف شده و یا نه.

قسمت های سخت‌افزاری و نحوه بررسی و راه حل ها

مشکل روشن نشدن لپ تاپ های دل و سایر لپ تاپ ها از سخت افزار هایی مانند رم ، هارد ، باتری ، CPU و … باشد

با خارج کردن رم از لپ تاپ و جایگزین کردن آن با یک رم دیگر و تست گرفتن به سادگی میتوانید متجوه شوید که مشکل از اسلات رم است و یا از خود رم.

تشخیص سلامتی هارد لپ تاپ نیز ساده است کافیست هارد را خارج کنید و دستگاه را روشن کنید اگر صفحه بوت بالا آمد مشکل می تواند از هارد باشد البته اگر هارد را به لپ تاپی دیگر وصل کنید می توانید با برنامه های تشخیص سلامتی هارد سالم بودن و درصد سلامتی آن را بررسی کنید.

تشخیص خرابی باتری نیز در ابتدای مطلب توضیح داده شده که روند تشخیص آن نیز سخت نیست و به سادگی می توانید سالم بودن باتری را بررسی کنید .

اما اگر مشکل از CPU و یا از چیپ گرافیک باشد شما باید به یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ حرفه‌ای مراجعه کنید که با دستگاه های پیشرفته مشکل را برای شما بر طرف کنند.

این مورد احتمال کمی دارد که اتفاق بیافتد زیرا باید فشار زیادی به دستگاه و به صورت طولانی مدت وارد شده باشد مانند طراحی های گرافیکی به مدت ساعت ها در روز و یا استفاده های گیمینگ از لپ تاپ برای طولانی مدت می تواند دلیل محکمی برای این خرابی باشد .

اما برای اینکه مطمعن شویم مشکل دقیقا از کدام چیپ لپ تاپ است بهترین اقدام این است که در اولین فرصت لپ تاپ خود را به یکی از نمایندگی تعمیرات لپ تاپ در شهر خود ببرید تا با بررسی و تست گرفتن از لپ تاپ قطعه معیوب پیدا شود.

مشکل ویندوزی

گاهی اوقات ایراد لپ تاپ از قطعه های سخت افزاری نیست بلکه مشکل از ویندوز یا به طور کلی از قسمت نر افزاری لپ تاپ است که یک کارشناس تعمیرات لپ تاپ می تواند به سادگی  آن را تشخیص دهد.

 در این مواقع اگر مشکل از ویندوز لپ تاپ باشد می توان با نصب مجدد ویندوز مشکل را بر طرف کرد از نشانه های این مشکل نیز این است که قسمت هایی از ویندوز باز نمی شود (برای مثال کنترل پنل یا تنظیمات لپ تاپ) و یا ویندوز نمی تواند به طور کامل اجرا شود و لپ تاپ خاموش می شود.

از مشکل های دیگر نیز باید به پروگرام شدن مجدد IO اشاره کرد زیرا گاهی اوقات با پروگرام شدن مجدد IO ، لپ تاپ مانند قبل کار می کند.

­برای پروگرام کردن IO به تجهیزات مخصوصی نیاز است و یک کار ساده‌ایی نیست برای همین دلیل نیز باید به یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ باید مراجعه کرد.

داغ کردن غیر عادی لپ تاپ

داغ کردن لپ تاپ بیشتر وقت ها باعث خاموش شدن نمی شود اما باید جدی گرفته شود زیرا می تواند به صورت جدی به قطعه های مهم لپ تاپ آسیب وارد کند.

دلیل داغ کردن لپ تاپ هم به دو دلیل میتواند باشد یا فن و سیستم خنک کننده قطعات دچار مشکل شده و یا راه خروجی هوای گرم داخل لپ تاپ مسدود شده بررسی مورد دوم راحت تر از مورد اول است زیرا بریا مورد اول باید کل لپ تاپ باز شود.

در بیشتر مواقعی که سیستم خنک کننده (شامل : هیت سینک ، فن لپ تاپ) دچار مشکل می شود آن قسمت و یا قطعه تعویض می گردد زیرا هم تعویض آن آسان تر و هم کم هزینه تر از تعمیر آن است.

برای تعویض و یا بررسی این مورد بهتر است به یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید زیرا اگر در باز و بسته کردن لپ تاپ اطلاعات کافی نداشته باشید ممکن است به یک قطعه سخت افزاری اسیب وارد کنید و مشکلات لپ تناپ بیشتر شود.

در کل در این مطلب سعی کردیم اطلاعات جامع و کلی درباره‌ی مشکلات رایجی که برای لپ تاپ ها رخ می دهد را به شما ارائه دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید