مراحل باز کردن لپ تاپ
مراحل باز کردن لپ تاپ Dell inspiron N5110
آگوست 11, 2019
اثرات گرد و غبار روی قطعات لپ تاپ
اثرات مخرب گرد و غبار بر قطعات رایانه+راه های مقابله
آگوست 11, 2019
نمایش همه

روش های افزایش سرعت کامپیوتر

افزایش سرعت کامپیوتر

یکی از مشکلات ثابت همه ی رایانه ها مشکل کندی سرعت آنهاست که قطعا همه ی ما هم لحظاتی را با آن دست و پنجه نرم کرده ایم… اما؛

اما در زیر چند راه حل ساده برای افزایش سرعت کامپبوتر خود بدون نیاز به کارشناس را به شما معرفی خواهیم کرد. با راه کارهای زیر شما می توانید سرعت کامپیوتر خود را به صورت چشمگیری افزایش دهید.

راه های افزایش سرعت لپ تاپ و کامپیوتر

۱- با پاک کردن فایل های قدیمی که دیگر کاری به آن ها ندارید، می توانید خیلی راحت قدمی در افزایش سرعت کامپیوتر خور بردارید. همانطور که می دانید امروزه خیلی راحت می توان یک هارد دیسک با حجم کم را پر کرد. هر چه فضای هارد دیسک شما بیش تر اشغال شده باشد کار کردن با آن سخت تر می شود. جهت تشخیص فایل هایی که حجم زیادی دارند استفاده از برخی اپلیکیشن ها همچون WinDirStat  یا SpaceSniffer به شما کمک خواهد کرد.

 ۲- Defrag کردن یا یک پارچه سازی هارد دیسک:

یکپارچه سازی یا Defragmentation هارد دیسک باعث می شود تا اطلاعات مربوط به یک فایل که به صورت پراکنده روی هارد دیسک قرار گرفته اند در کنار هم قرار گیرند. ذخیره شدن فایل ها به صورت تکه تکه بر روی هارد دیسک باعث می شود تا هد برای خواندن اطلاعات بر روی  سکتورها حرکت کند و این حرکت باعث کاهش سرعت در خواندن اطلاعات می گردد. از جمله برنامه هایی که مخصوص این کار می باشد می توان به Smart Defrag برای ویندوز و idefrag  برای os x اپل اشاره کرد.

گاهی اوقات در دیسک های سخت برخی سکتورها خراب می باشند سکتورهای خراب کارایی و سرعت دیسک را کاهش می دهند. با این شرایط برای نوشتن و خواندن اطلاعات بر روی دیسک با مشکل مواجه خواهید شد. نرم افزار هایی برای شناسایی سکتورهای خراب وحود دارند که برخی از مشکلات خرابی سکتور با این نرم افزارها قابل مرتفع سازی می باشند.

۳- جلوگیری از اجرای خودبخود برخی از برنامه ها:

از جمله کارهایی که درهنگام روشن شدن کامپیوتر برای افزایش سرعت آن می توانید انجام دهید ، متوقف ساری اجرای برنامه های فعال که با آن ها کاری ندارید. برای این کار می توانید در OS x با Activity Monitor و در ویندوز با Task manager اینکار را انجام دهید.

۴- از بین بردن ویروس ها:

برخی معتقدند که نصب آنتی ویروس در pc های قدیمی ، حجم زیادی از حافظه استفاده کرده و از قدرت کامپیوتر استفاده می کند و ترجیح می دهند از آن ها استفاده نکنند. اما بهترین کار استفاده از نرم افزارهای مناسب سخت افزار شما می باشد. حتی کامپیوترهای مک که گفته می شود از دست ویروس ها در امان می باشند نیز نباید نادیده گرفت. درصورتی که مک شما از حالت عادی کندتر شد، احتمال ویروس را باید برای آن در نظر گرفت.

Spywareها اطلاعات شخصی شما را بدون اجازه و بدون آنکه شما متوجه شوید، جمع آوری می کند. Spywareها علاوه بر دزدی اطلاعات شما می تواند مانع از عملکرد درست کامپیوتر شما شود و سرعت کامپیوترتان را کاهش دهد

کلام آخر

استفاده از برنامه های تحت وب همچون Google Docs ، Adobe Buzzword یا Peepel که می توان از آن بجای نرم افزار Office استفاده کرد. این برنامه ها علاوه بر اینکه سرعت اجرای بالایی دارند هارد دیسک را نیز پر نمی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید