نقش آنتی ویروس در تامین امنیت سیستم ها
اکتبر 13, 2018
تفاوت بین پردازنده های Pentium و Xeon در چیست؟
اکتبر 13, 2018
نمایش همه

روش های مراقبت از لپ تاپ

چگونه طول عمر لپ تاپ خود را بالا ببریم؟

در این مقاله قصد داریم راه‌هایی که به طول عمر بیشتر لپ تاپتان کمک می‌کند را بیان کنیم. اغلب افرادی که از لپ تاپ استفاده می‌کنند ممکن است، شاهد خراب شدن قسمت‌هایی از آن باشند. ما در اینجا ۹ نکته که به استفاده صحیح و طول عمر بیشتر لپ تاپ می‌انجامد را بیان کردیم. با ما همراه باشید.

برای استفاده بهینه از لپ تاپ و افزایش امنیت آن می بایست موارد زیر را رعایت کنید:

۱- لپ تاپ خود را خاموش کنید

بهتر است اگر از لپ تاپ خود استفاده نمی‌کنید آن را خاموش کنید، خاموش کردن لپ‌تاپ هنگامی که در حال کار با آن نیستید، از گرم شدن بیش از اندازه آن جلوگیری می‌کند.

۲- تنظیمات گزینه مصرف انرژی

تنظیم کردن گزینه مصرف انرژی از گرم شدن لپ تاپ، (حتی زمانی که برای مدت کمی که از آن استفاده نمی شود) جلوگیری می‌کند. شما می‌توانید لپ تاپ خود را به شکلی تنظیم کنید که پس از مدت زمان مشخصی کار نکردن با آن به صورت اتوماتیک صفحه نمایش و دیسک سخت خاموش شوند. یک گزینه دیگر تنظیم لپ تاپ برای رفتن به حالت (Standby) یا (Hibernate) است.

۳- قبل از قرار دادن در کیف، لپ تاپ را خاموش کنید

قبل از آن که لپ تاپ را در کیف مخصوص حمل قرار دهید از خاموش بودن آن اطمینان حاصل کنید، اگر لپ تاپ داخل کیف روشن باشد، حتی خطر ذوب شدن سخت افزار آن نیز وجود دارد، چون در داخل کیف هوا جریان ندارد. در نتیجه، حتی ممکن است باعث ذوب شدن سخت افزار شود.

۴- تمیز کردن دریچه ها

قسمتی از برنامه هفتگی شما باید بررسی و تمیزکردن دریچه های هوا در لپ تاپ باشد کثیف بودن این دریچه ها، باعث عدم جریان هوا می شود. به خاطر داشته باشید که هرگز چیزی را درون دریچه ها نگذارید.

۵- چک کردن فن

اگر فن لپ تاپ به درستی کار نکند، نتیجه داغ شدن بیش از حد لپ تاپ خواهد بود و همیشه اطلاعات موجود در برگه گارانتی و وب سایت پشتیبانی تولید کننده را چک کنید، ممکن است نرم افزارهایی برای امتحان، سالم بودن فن لپ تاپ موجود باشد.

۶- به روزرسانی (BIOS)

برخی لپ تاپ‌ها فن را از طریق (BIOS) کنترل می‌کنند، وب سایت تولید کننده را برای به روز رسانی (BIOS) چک کنید. اگر خودتان نمی‌توانید کار به روزرسانی (BIOS) را انجام دهید از یک متخصص کمک بگیرید.

۷- از سوختگی جلوگیری کنید

با استفاده از میز لپ تاپ یا فن در لپ تاپ، از آسیب به لپ تاپ خودداری کنید. یک میز مناسب، باید دریچه ای مناسب برای داشتن جریان هوا بین شما و لپ تاپ داشته باشید. برخی میزهای مخصوص لپ تاپ دارای فن های اضافه برای خنک نگه داشتن لپ تاپ هستند.

۸- لپ تاپ را روی سطوح سخت قرار دهید

از هر سطح نرمی به عنوان رابط بین خود و لپ تاپ استفاده نکنید، همیشه لپ تاپ را روی یک سطح سفت قرار دهید، سطوح نرم مانع از جریان هوا و در نتیجه باعث داغ شدن دستگاه می شوند.

۹- قطعات جانبی را جدا کنید

حتی اگر برای مدت زمان کوتاه از لپ تاپ خود استفاده نمی‌کنید، تمامی قطعات جانبی را جدا کنید، چرا که این قطعات نه تنها انرژی مصرف می‌کنند، بلکه باعث گرمای بیشتر دستگاه هم می شود، به ویژه هنگامی که قصد قرار دادن لپ تاپ در کیف را دارید حتما تمامی قطعات جانبی را از آن جدا کنید. (قطعات جانبی مانند: باتری، شارژ، موس)

راه‍‌هایی کلیدی برای افزایش دوام باتری:

اگر می‌خواهید که دوام باتری لپ تاپ خود را افزایش دهید، می‌توانید با توجه به نکات بسیار ساده‌ای که ما در سطرهای پایین برای شما شرح داده‌ایم، دوام باتری لپ تاپ خود را بالا برده و به راحتی از آن استفاده کنید.

  1. از روش شارژ مناسب برای لپ تاپ خود استفاده کنید. فقط از کابل شارژی استفاده کنید که هنگام خرید لپ تاپ با آن همراه بوده است و یا اگر کابل شارژ دیگری نیاز دارید، حتماً آن را فقط از نمایندگی های مجاز خریداری کنید.
  2. هنگامی که از باتری استفاده نمی کنید، از روش مناسب نگهداری مربوط به باتری مورد نظر استفاده کنید. باتری را زیر نور مستقیم قرار ندهید و در ضمن آن را دردمایی با حرارت بالا نیز نگذارید.
  3. از برنامه مدیریت انرژی لپ‌تاپ استفاده کنید. هنگامی که برنامه مذکور را به کار ببرید، سرعت پردازشگر متناسب با کاری که با لپ‌تاپ انجام می دهید تنظیم می شود.
  4. باتری هایی را بخرید که پردازشگرهای داخلی دارند، مثل باتری های (Li-ion)
  5. چناچه قصد دارید مدت طولانی از لپ تاپ خود استفاده نکنید، حتما تمام شارژ باتری را خالی کنید.

استفاده از حالت (Sleep)

یکی از راه هایی که به کمک آن می توان سطح مصرف انرژی در لپ‌تاپ را پایین آورد، حالت (Sleep) می باشد. در این حالت قسمت های دیگر لپ‌تاپ روشن باقی خواهند ماند و تمامی برنامه ها نیز هم‎چنان باز می باشند، در حالی که صفحه نمایش، خاموش می باشد. اگر برنامه ای ذخیره نشده باشد و اتفاقی برای لپ‌تاپ رخ دهد، برنامه ذخیره شده از دست خواهد رفت. هنگامی که لپ‌تاپ را در حالت (Sleep) قرار می دهید در کارکردن مجدد با لپ‌تاپ راحت تر خواهید بود. چون سرعت شروع کار مجدد لپ‌تاپ ۱۰ برابر سریع‎تر از زمانی خواهد بود که لپ‌تاپ را مجدد روشن می کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید