سیکل باتری لپ تاپ چیست و چگونه آن را پیدا کنیم

هیت سینک و دلیل استفاده آن در لپ تاپ ها
سپتامبر 2, 2021
منبع تغذیه لپ تاپ و روشن نشدن لپ تاپ
سپتامبر 6, 2021
نمایش همه

سیکل باتری لپ تاپ چیست و چگونه آن را پیدا کنیم

معنی سیکل باتری لپ تاپ

لپ تاپ های اپل که به طور کلی شامل مدل های مک بوک  ، مک بوک پرو و مک بوک ایر در اندازه های متفاوت است و هر کدام  از این مدل ها دارای مشخصات سخت افزاری متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند و سیکل باتری لپ تاپ ها هم نیز با یک دیگر تفاوت دارد .

سیکل باتری یعنی دوره مصرف کامل شارژ باتری به ظور کامل (۱۰۰ درصد) یعنی به این صورت که اگر شما امروز از ۱۰۰ درصد شارژتان ۳۰ درصد مصرف کنید و فردا نیز ۷۰ درصد آن را استفاده کنید یک سیکل باتری لپ تاپ کامل شده است.

سیکل باتری لپ تاپ بیشتر در مورد لپ تاپ های اپل استفاده می شود اما می توان آن را در لپ تاپ های ویندوزی نیز یافت.

در صورتی که سیکل باتری شما بر فرض مثال ۱۰۰۰ بار باشد طمانی که باتری ۱۰۰۰ سکیل را انجام دهد باتری لپ تاپ همچنان کار خواهد کرد و نکته اینجاست که باتری دیگر توان ذخیره کردن انرژی را در خود مثل روز های اول نخواهد داشت.

و بهتر است به دنبال خرید باتری جدید باشید و یا باتری را خارج کرده و به صورت مستقیم با آداپتور لپ تاپ از آن استفاده کنید .

سیکل باتری لپ تاپ ویندوزی

در ویندوز ابتدا یک پنجره کامندر (CMD) باز می کنیم و سپس کافیست دستور

Powercfg / batteryreport را وارد کنیم بعد از آن سیستم اطلاعات را در یک فایل Html   ذخیره می کند و آدرس آن نیز در همان صفحه به شم داده می شود و می توانید

با باز کردن فایل تاریخچه باتری را بدانید.

برای باز کردن CMD  نیز کافیست دکمه ویندوز و R را باهم بگیرید تا یک پنچره باز شود و در آن کلمه CMD را تایپ کنید صفحه کامندر برای شما باز خواهد شد.

راه دیگر نیز این است که روی استارت ویندوز راست کلیک کنید و به بخش Windows Powershell (Admin) وارد شوید صفحه کامندر باز خواهد شد.

سیکل باتری در لپ تاپ اپل

برای مشاهده سیکل های باتری و اطلاعات دیگر در لپ تاپ مک کافیست مراحل زیر را طی کنید.

دکمه Option  را بزنید و سپس به قسمت System Information  وارد شوید پس از آن در این قسمت از بخش Hardware به قسمت Power وارد شوید.

اگر در جلوی بخش Condition کلمه Normal نوشته شده بود یعنی باتری شرایط عادی دارد و جای نگرانی نیست . اما اگر به جای Normal  ، Replace Soon را نوشته بود باید نگران شد زیرا دیگر عمر باتری رو به پایان است.

البته خودتان این مورد را زمای که از لپ تاپ استفاده می کنید حس خواهید کرد که باتری لپ تاپ دیگر بازدهی و کارایی قبل را ندارد .

نکته مهمی که باید بدانید این است که هر کدام از باتری لپ تاپ های اپل و سایر دستگاه ها سیکل باتری متفاوتی دارند و بایستی با سرچ کردن مدل دستگاه یا باتری خود سیکل باتری آن را بدانید.

برای لپ تاپ های مک خود شرکت اپل در سایت خود اطلاعات و راهنمایی هایی در مورد سیکل باتری لپ تاپ های مختلفش قرار داده است که می توانید از این لینک به آنها دسترسی داشته باشید.

چگونه عمر باتری لپ تاپ را افزایش بدهیم ؟

برای افزایش عمر و بازدهی  باتری لپ تاپ بهترین راه کالیبره کردن آن است . کالیبره کردن یعنی ایتدا لپ تاپ را به آداپتور خود متصل کنید سپس اجازه دهید باتری به صورت کامل پر شود (۱۰۰%)

پس از شارژ کامل اجازه دهید لپ تاپ در این حالت به مدت ۱٫۵ تا ۲٫۵ ساعت بماند می توانید شارژر را نیز متصل نگه دارید.

پس از انجام موارد بالا آداپتور لپ تاپ را جدا کنید و به استفاده از لپ تاپ بپردازید این کار را تازمانی ادامه دهید که لپ تاپ به صورت خودکار پس از اخطار های کمبود شارژ باتری خاموش شود بعد از خاموش شدن لپ تاپ شارژر را به آن متصل نکنید .

بگذارید در همان حالت با شارژ خالی برای ۴٫۵ ساعت و یا بیشتر در حالت خاموش بماند.

بعد از حداقل ۴٫۵ ساعت آداپتور لپ تاپ را به آن متصل کنید و اجازه دهید باتری لپ تاپ به صورت کامل شارژ شود.  کارکالیبره کرده به اتمام رسید .

بعد از روشن کردن لپ تاپ و ستفده از ان متوجه خواهید شده که مدت زمانی که می توانید از لپ تاپ استفاده کنید بیشتر از قبل شده است.

حداقل مقدار توصیه شده برای کالیبره کردن باتری لپ تاپ این کار هر ماه یکبار است تا باتری در بهترین حالت خود کار کنده و بازدهی خوبی داشته باشد.

اپل و سایر شرکت ها توصیه نمی کنند که از لپ تاپ ها و مک بوک ها در حالتی که به آداپتور متصل هستند برای مدت های طولانی استفاده شود زیرا روی عمر باتری اثر منفی دارد. به همین دلیل بهتر است لپ تاپ را از برق جدا کرده و سپس استفاده کنید و اجازه ندهید که لپ تاپ در زمان استفاده به شارژرش متصل باشد.

برای استفاده بهینه تر از باتری نی می توانید نور صفحه نمایش را کمتر کنید . سیستم عامل را بروز نگه دارید و یا برنامه ها یا امکاناتی که استفاده نمی کنید را غیر فعال کنید. در حالت Energy Saver ازنوت بوک استفاده کنید .

در لپ تاپ های مک می توانید در قسمت Firewall Options فعالیت های پس زمینه برخی برنامه ها را غیر فعال کنید تا شارژ کمتری مصرف شود و دوام باتری افزایش یابد .

برای این کار ابتدا از قسمت System Preferences وارد بخش Security & Privacy شوید پس از آن وارد بخش Firewall و بعد از آن نیز وارد قسمت Firewall Options  شوید از این بخش میتوانید برنامه های مورد نظرتان را محدود کنید تا شارژ کمتری از باتری مصرف شود .

 

دیدگاهتان را بنویسید