شناخت ابتدایی مشکلات لپ تاپ ها

آموزش بازگشت به تنظیمات کارخانه در لپ تاپ ایسوس
اکتبر 7, 2018
چگونگی انتخاب موس مناسب
اکتبر 8, 2018
نمایش همه

شناخت ابتدایی مشکلات لپ تاپ ها

هر روزه تعداد زیادی از کاربران سراغ لپ تاپ ها می روند، چرا که آسان بودن استفاده از این ابزار توجه آن ها را جلب می کند.

بسیاری از کاربران به محض مواجه با مشکل با متخصصین این امر تماس می گیرند که البته، در بسیاری ازموارد مجبور نیستید چنین کاری انجام دهید. معمولی ترین مشکلی که در استفاده از لپ تاپ ها رخ می دهد و حتی آن دسته از مشکلاتی که به نظر می رسد تنها توسط کارخانه سازنده قابل حل است، ممکن است توسط خود شما نیز حل شود، اما باید بدانیم از کجا شروع کنیم . در این قسمت ، نحوه برخورد با مشکلات رایج در لپ تاپ ها بررسی می شوند تا بتوانید این گونه مشکلات را با کمترین دشواری شناسایی و برطرف کنید. همچنین با راهنمایی کارشناسان گارانتی گرین (GREEN) به نکته هایی اشاره می کنیم که مانع بروز مشکلات شده و باعث می شود تا لپ تاپ شما برای مدت طولانی بدون مشکل کار کند.

  • دانستنی های ضروری درباره هارد دیسک کامپیوتر: یکی از مشکلات سخت افزاری لپ تاپ ها مربوط به بروز مشکل در هارددیسک آنها است و معمولا این مشکل اولین بار، زمانی خود را نشان می دهد که می خواهید سیستم را روشن کنید، اما با پیام خطایی مواجه می شوید که به طور کلی نشانگر عدم امکان راه اندازی سیستم از هارددیسک است: Disk boot failure. Insert system disk and press Enter. در این گونه موارد احتمال آن که هارددیسک شما خراب شده باشد، وجود دارد. آخرین باری که از فایل های خود کپی تهیه کردید، چه زمانی بود؟ آیا تاکنون از دیسک خود نسخه پشتیبان تهیه کرده اید؟اولین کاری که در این مواقع باید انجام دهید این است که وارد محیط Bios لپ تاپ شوید. آیا هنوز درایو مذکور توسط بایوس شناسایی می شود؟ اگر این طور باشد، به احتمال Boot Loader ویندوز خراب شده است. البته، اگر بایوس سیستم هارد مورد نظر را نشان ندهد، به احتمال زیاد تخته مدار آسیب دیده است. در این حالت بسیاری از کاربران لپ تاپ خود را در اختیار مراکز تعمیراتی قرار می دهند.
  • گذر از مرحله بوت: هارددیسک تنها مانع راه اندازی شدن سیستم نیست. ولی اگر کاملا مطمئن هستید که هارددیسک شما توسط بایوس سیستم شناسایی شده، در این صورت ممکن است برنامه راه انداز ویندوز دچار مشکل شده باشد. مهم ترین و محتمل ترین دلیل برای آن خاموش کردن نادرست سیستم است که به علت نواقص تصادفی یا خالی شدن باتری لپ تاپ رخ می دهد. نصب یک سیستم عامل دیگر نیز می تواند وضعیت را آشفته سازد. این مشکل می تواند با استفاده از دیسک نصب ویندوز برطرف شود .

توجه : هارد لپ تاپ های دارای ویندوز اصلی را نباید به هیچ عنوان فرمت و یا پارتیشن بندی نمود . زیرا در این صورت اطلاعات و برنامه های اصلی لپ تاپ از بین رفته و به هیچ عنوان قابل بازیابی نمی باشد و شرکت گارانتی کننده دستگاه ، در صورت از بین رفتن اطلاعات موجود در هارد دیسک اینگونه لپ تاپ ها ، هیچ مسئولیتی نخواهد داشت . در لپ تاپ هایی با ویندوز اصلی عموما یک نسخه پشتیبانی در هارد دیسک شما (تحت عنوان Recovery Drive و معمولا به صورت مخفی ) ذخیره شده است تا در صورت بروز هر گونه مشکلی به راحتی سیستم عامل خود را بازیابی نمایید .

  • مشکلات ناشی از باتری: هر چه از عمر لپ تاپ بیشتر و بیشتر بگذرد، احتمال سالم بودن باتری، کاهش می یابد. وقتی که سیستم را به تازگی تهیه کرده اید، ممکن است باتری سیستم بین دو تا سه ساعت کار کند، اما در عرض چند سال ممکن است عمر آن تنها به اندازه ای باشد که فقط بتوانید سیستم را بوت کرده و وارد محیط ویندوز شوید . از طرف دیگر ممکن است که شارژر لپ تاپ با مشکل مواجه شود.در این صورت پیشنهاد ما ، خریداری یک باتری یا شارژر نو بر حسب نوع خرابی برای لپ تاپ خود است .

همچنین استفاده از برخی عملیات در لپ تاپ ، می تواند زمان استفاده از باتری را کاهش دهد مانند برنامه های مالتی مدیا و بازی ، بالا بودن نور تصویر صفحه نمایش ، استفاده از پورت های USB و سایر پورت های ورودی و خروجی ، استفاده از حداکثر ظرفیت لپ تاپ و اجرای برنامه های سنگین محاسباتی.

توجه : به هیچ عنوان از آداپتور متفرقه برای شارژ لپ تاپ خود استفاده ننمایید .این عمل آسیب شدید مادر برد را به همراه خواهد داشت .

توجه : در اتصال فیش آداپتور به لپ تاپ نهایت دقت را بفرمایید و فیش را پس از نصب تحت فشار قرار ندهید .

توجه :از اتصال طولانی مدت آداپتور به لپ تاپ خودداری فرمایید . در صورتی که لپ تاپ شما به صورت طولانی مدت در این حالت قرار گیرد طول عمر باتری کاهش می یابد .

توجه : پیشنهاد می گردد در هنگام رایت دیسک ، لپ تاپ به برق شهر متصل گردد .

توجه :باتری در برابر ضربه بسیار آسیب پذیر است و کار در محیط های فوق العاده گرم و یا سرد از عمر آن می کاهد .

  • فن دستگاه: لپ تاپ ها نیز همانند کامپیوترهای شخصی در برابر گرد و خاک، مانند آهن ربا عمل می کنند. اگر سیستم شما به طور ناخودآگاه دوباره راه اندازی می شود یا به طور دائم صفحه ای آبی رنگ را که نشانه با مشکل مواجه شدن سیستم عامل است، مشاهده می کنید، در این صورت زمان آن فرا رسیده تا پره های فن های دستگاه را تمیز کنید. موارد فوق نشانه های گرم شدن بیش از حد سیستم است، به ویژه اگر در طول فصول گرم اتفاق بیفتد. محفظه کوچک داخل لپ تاپ و کوچک بودن رابط تهویه هوا، باعث می شود، لپ تاپ ها به شدت در برابر گرما حساس و آسیب پذیر باشند و بسته شدن دریچه تهویه یا گرد و خاک اطراف فن به آن معنی است که هوای گرم نمی تواند از داخل فن بیرون بیاید و هوای سرد نیز نمی تواند وارد شود. در این صورت با شرکت پشتیبانی لپ تاپ خود تماس بگیرید .

برای تهویه مناسب تر لپ تاپ خود میتوانید از cool pad های موجود در بازار استفاده کنید .

  • صفحه لمسی لپ تاپ: آیا ماوس متصل به لپ تاپ به طور ناگهانی باعث پرش اشارگر ماوس می شود؟این مسئله درباره بسیاری از لپ تاپ ها رخ می دهد و اگر شما به طور دائم از صفحه لمسی استفاده می کنید، در این صورت راه حلی برای آن وجود ندارد. فشار مچ دست شما روی صفحه لمسی در اغلب موارد باعث می شود تا این صفحه دچار حالت نامتعادلی شود.در صورت استفاده از یک ماوس سنتی که از طریق USB به سیستم متصل شود، می توانید صفحه لمسی را غیر فعال کنید.
  • مشکل مربوط به تصویر: اگر تصویر نمایشگر در لپ تاپ شما می لرزد، مشکل از نور زمینه است. این نقیصه نشانه ای از مشکلات بزرگ تر است و ممکن است به زودی خروجی صفحه به قدری تاریک شود که نتوانید هیچ چیز را مشاهده کنید. در این مورد گزینه مناسب تعویض صفحه نمایش است .برای تعویض صفحه نمایش با شرکت پشتیبانی لپ تاپ خود تماس بگیرید .

 

دیدگاهتان را بنویسید