بررسی هفت مشکلات رایج در لپ تاپ و راه‌حل آنها
جولای 14, 2019
با ۵ کروم بوک برتر سال ۲۰۱۹ آشنا شوید
جولای 15, 2019
نمایش همه

شوک دادن باتری لپ تاپ+آموزش

آموزش شوک دادن باتری لپ تاپ

شوک دادن باتری لپ تاپ راهکاری برای احیای آن دسته از باتری هایی است که عمر مفید خود را سپری کرده اند و در حال حاضر توانایی حفظ شارژ آنها کاهش یافته است. عموم باتری های لپ تاپ، تنها، یک الی دو سال عمر مفید دارند و با طی این مدت، توانایی حفظ شارژ خود را از دست می دهند. در چنین وضعیتی کاربر ناچار می شود اقدام به خرید باتری جدیدی کند و یا به طور مستقیم دستگاه خود را به برق شهری وصل کند.

روش دیگری که می توان برای رهایی از این وضعیت تجربه کرد شوک دادن باتری لپ تاپ است. شوک دادن باتری لپ تاپ اگر چه باتری مرده را کاملا احیا نمی کند اما تا حدودی آن را کارامدتر ساخته و قدرت می بخشد. احیای باتری لپ تاپ به روشی که در بخش های آتی ذکر خواهد شد تنها مختص باتری های نیکل کادمیوم و یا باتری های نیکل متال هیدرید است و بر باتری های لیتیومی اثری ندارد.

آموزش شوک دادن باتری لپ تاپ

شوک دادن باتری لپ تاپ کار پیچیده ای نیست و نیاز به ابزار خاصی نیز ندارد. کافی است که در صورت عدم حفظ شارژ مراحل زیر را دنبال کنید. توجه داشته باشید که این روش تنها برای باتری های نیکل کادمیوم و یا باتری های نیکل متال هیدرید است و برای باتری های لیتیومی فایده ای ندارد. به علاوه شوک دادن باتری  برای باتری هایی امتحان شود که عمر مفید خود را کرده اند و حدود دو سال از استفاده آنها می گذرد. یا باتری هایی که توانایی حفظ شارژ آنها به شدت کاهش یافته و یا به صفر رسیده است.

  • باتری لپ تاپ خود را در یک پلاستیک فریزر زیپ دار بگذارید و زیپ آن را محکم ببندید.
  • باتری را به مدت ۱۲ ساعت در فریزر بگذارید.
  • پس از ۱۲ ساعت باتری را از فریزر خارج کنید و اجازه دهید که به دمای معمولی اتاق برسد.
  • در صورت مرطوب شدن باتری، با یک پارچه آن را خشک کنید.
  • در این مرحله از شوک دادن باتری لپ تاپ، باتری را به لپ تاپ بزنید و آن را شارژ کنید.
  • پس از شارژ شدن باتری اجازه دهید که شارژ باتری مصرف شود و مجدداً به صورت کامل توسط دستگاه مصرف شود.
  • مراحل ذکر شده در بخش فوق را حدود ۷ مرتبه تکرار کنید.
  • در این مرحله شوک دادن باتری لپ تاپ به پایان می رسد و باتری دستگاه شما می تواند مجدداً ۱ تا ۲ ساعت شارژ خود را حفظ نماید.

شوک دادن باتری لپ تاپ مبنای علمی دارد

شوک دادن باتری لپ تاپ مبنای علمی دارد. با این کار لرزش مولکول ها کاسته شده و عبور جریان برق آسان تر می شود. جریان برق به علت لرزش طبیعی مولکول ها به راحتی از اجسام عبور نمی کند که به دلیل نظم بیشتر مولکول ها این امر در اجسام رسانا کمتر است، زیرا مولکول ها به شکل منظم قرار می گیرند و جریان راحت تر عبور می کند. برای ابر رسانا کردن باید جسم رو سرد نمود تا لرزش مولکول ها کمتر شود (این لرزش هیچ گاه صفر نخواهد شد، مگر در صفر مطلق یعنی ۲۷۳- درجه سانتی گراد که البته تا امروز دست نیافتنی باقی مانده است)، در نتیجه سرعت و کیفیت عبور جریان بهتر خواهد شود. دلیل بهتر کار کردن سی پی یو در دمای پایین نیز همین موضوع است. تمامی این موارد با شوک دادن باتری لپ تاپ به شکلی برای ما میسر می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید