فرایند محاسبه ی باتری در سیستم عامل اندروید

آشنایی با انواع موس و کیبرد
اکتبر 8, 2018
روش تست کردن تاچ و صفحه نمایش (LCD ) تبلت اندرویدی
اکتبر 8, 2018
نمایش همه

فرایند محاسبه ی باتری در سیستم عامل اندروید

به گفته کارشناسان گارانتی گرین (GREEN) یکی از عمده مشکلاتی که کاربران تبلت ها و گوشی های هوشمند با آن مواجه هستند مشکل تخلیه سریع باتری است . در سیستم عامل اندروید نیز کنترل بخش های عمده سخت افزار از فرامین نرم افزاری صورت می گیرد. در این سیستم عامل محاسبه مصرف باتری و همچنین تعیین مقدار ولتاژ دهی به پردازنده دستگاه و دیگر قسمت های آن توسط بخشی از کرنل آن صورت می گیرد. پس علاوه بر ظرفیت باتری از دیگر عوامل مهم در مصرف باتری کرنل دستگاه است که در صورت طراحی نامناسب آن توسط شرکت ارائه دهنده فریمور دستگاه مصرف بهینه ایی نخواهد داشت.همچنین بخش محاسبه باتری توسط سیستم عامل بوده که در این بخش نیز در صورت عدم طراحی دقیق دستگاه و همچنین عدم هم خوانی آن با چیپست کنترل شارژ باتری باعث می شود تا مقادیر درستی در حین استفاده از تبلت به کاربر نشان داده نشود. این محاسبه در سیستم عامل اندروید معمولا توسط فایلی به نام Batterystats.bin محاسبه می شود و بر حسب مدت زمان استفاده از سخت افزار و تمام مصرف کننده های جانبی مانند WIFI , BLUETOOTH , 3G و … عددی را تحت عنوان درصد شارژ به شما نمایش می دهد. لازم به ذکر است که در این محاسبه نرم افزاری ، چندان دقتی وجود ندارد و تمام مصرف یک سخت افزار بر اساس مدت زمان استفاده در قالب عددی تحت عنوان درصد شارژ نمایش داده می شود.

حال دو عامل ممکن است در محاسبات فایل Batterystats.bin اختلالاتی را به وجود آورد.

اولین عاملی که در محاسبه درصد باتری تاثیر گذار است عدم هماهنگی و سازگاری خوب فریمور دستگاه با سخت افزار مربوطه است. سیستم عامل اندروید متن باز بوده و می توان آن را برای سخت افزار های گوناگونی شبیه سازی و همچنین شخصی سازی نمود. همان طور که پیشتر نیز ذکر شد، علاوه بر سخت افزار از دیگر عوامل مهم در یک تبلت هوشمند سازگاری سیستم عامل و طراحی بهینه آن است. برخی از شرکت های تولید کننده این تبلت ها تمرکز خود را تنها بر روی سخت افزار معطوف کرده و در طراحی سیستم عامل و شخصی سازی آن دقت و اهمیت چندانی قائل نمی شوند و همین عامل باعث می شود تا تبلت در کارکرد های خود با مشکلاتی نظیر محاسبه درصد شارژ توسط این واحد مواجه شود.

عامل دوم تلرانس شارژ اولیه ی باتری ها می باشد و ممکن است درصد شارژ در باتری ها با هم متفاوت باشد. در این صورت ممکن است زمان ماندگاری شارژ دو دستگاه مشابه هم، با یکدیگر متفاوت باشد. در این حالت نگران خرابی باتری و تبلت نباشید، زیرا فقط دستگاه شما نیاز به کالیبره شدن باتری و تطبیق دادن محاسبات فایل محاسبه گر با مقدار توان واقعی باتری را دارد که این کار فقط به مرور زمان و با شارژ و تخلیه کردن باتری انجام می پذیرد. پس کمی صبور باشید و دستگاه خود را به خوبی کالیبره کنید.

چند نکته ی مهم :

  • ۱-در صورتی که دستگاه شما به بالا ترین میزان ماندگاری باتری رسید به طوری که با شارژ و دشارژ کردن تغییر چندانی در زمان نگهداری باتری حاصل نشد ، به این معنی است که باتری دستگاه با فایل محاسبه گر تطبیق یافته است. در این شرایط به یاد داشته باشید که دیگرشارژ باتری دستگاه به مرز کمتر از ۲۰ درصد نرسد و در صورت رویت هشدار برای شارژ، دستگاه را به شارژر متصل نمایید و از رسیدن شارژ دستگاه به مرز ۰ و خاموش شدن جلوگیری نمایید، زیرا این کار ممکن است باعث آسیب رسانی به دستگاه شما شده و همچنین باعث ایجاد مداخله در تنظیمات فایل مداخله گر می شود.
  • ۲- دستگاه را فقط با شارژر خود آن شارژ کنید. در صورت استفاده از شارژر های غیر متناسب ، باتری و یا حتی خود دستگاه دچار آسیب های جدی می شود .
  • ۳-از گرم شدن دستگاه هنگام شارژ هراسی نداشته باشید. هر گونه اتلاف انرژی در مورد لوازم الکترونیکی باعث تولید گرما می شود. در موقع شارژ شدن تمامی باتری های لیتیوم ، لیتیوم یون ، نیکل کادمیوم ، سربی اسیدی و … این اتلاف انرژی و تولید گرما طبیعی است .
  • ۴-به منظور بهبود راندمان باتری بهتر است به محض رویت پیغام مبنی بر شارژ ، آنرا به شارژر متصل کنید و هیچگاه نگذارید شارژ باتری از مرز تعیین شده پایین تر بیاید.
  • ۵-بهتر است در هنگامی که دستگاه به شارژر متصل است از آن استفاده نکنید و اجازه دهید تا دستگاه به درستی و کامل شارژ شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید