ریست فکتوری لپ تاپ دل
سپتامبر 12, 2018
تعمیر مانیتور آل این وان دل
سپتامبر 12, 2018
نمایش همه

فن لپ تاپ دل

فن لپ تاپ به دلیل نقش مهمی که در خنک‌سازی و تنظیم دمای قطعات لپ تاپ دارد، در صورت خرابی می‌بایست در اسرع وقت تعمیر شود. بی‌توجهی به تعمیر فن لپ تاپ و یا تأخیر در انجام این کار، سبب می‌گردد تا گرمای تولید شده توسط لپ تاپ، به سایر قطعات این دستگاه آسیب زده و خرابی‌های دو چندان را سبب گردد. خرابی فن لپ تاپ، معمولا با علائمی چون صدا دادن فن لپ تاپ ، افزایش دمای لپ تاپ و مواردی از دست همراه خواهد بود. از همین رو توصیه می‌شود در صورت مشاهده چنین علائمی، لپ تاپ خود را جهت بررسی عملکرد فن، به یکی از مراکز استاندارد در حوزه تعمیر لپ تاپ تحویل دهید.

تعمیر فن لپ تاپ دل

  • نخستین راهکار توصیه شده توسط کارشناسان تعمیر فن لپ تاپ دل، جهت رفع صدا دادن فن استفاده از فن خنک کننده مجزا است. این راهکار به ویژه در زمانی که دستگاه به دلیل اجرای برنامه های سنگین (نظیر بازی هایی با گرافیک بالا و…) پردازش های بالاتری را انجام می دهد پیشنهاد می گردد.
  • دومین راهکار جهت رفع صدا دادن و تعمیر فن لپ تاپ دل متوقف کردن پردازش هاست. گرمایی که توسط CPU حین اجرا و باز کردن برنامه ها ایجاد می شود مهم ترین منبع برای افزایش دمای لپ تاپ می باشد. به علاوه پردازش‌هایی که در پس زمینه برنامه های انجام می شوند نیز به این افزایش دما کمک می کنند. با بستن برنامه های غیرضروری و جلوگیری از پردازش آن ها می توان به کاهش دمای لپ تاپ کمک کرد و از کار کردن بیش از حد فن در آن جلوگیری نمود. برای این کار آدرس زیر را دنبال کنید:

System Configuration → Start → Run → msconfig → OK → Startup

در نهایت تب Startup را انتخاب کنید و برنامه‌هایی که می‌خواهید بلافاصله بعد از بوت شدن کامپیوتر پردازش آن‌ها  شروع شود را برگزینید.

  • سومین راهکار جهت رفع صدا دادن فن لپ تاپ دل تمیز کردن فن و گردگیری اصولی آن است. برای این کار نیاز به دقت و ظرافت بالا و آشنایی کامل با قطعات و اجزا لپ تاپ دارید. از این رو توصیه می شود برای انجام این کار به یک مرکز تعمیر فن لپ تاپ مراجعه نمایید.
  • اگر تمایل دارید که فن موجود در دستگاه شما کاملاً بی صدا باشد می توانید از نرم افزار های کنترل سرعت فن استفاده کنید. این نرم افزار سرعت فن صدا را به صورت همزمان تنظیم می کند. با این که این روش بهترین ایده برای کاهش صدای فن لپ تاپ دل نیست اما می توانید نرم افزاری نظیر speed fan را دانلود کنید و سرعت فن لپ تاپ خود را کنترل نمایید.
  • پنجمین راهکار توصیه شده توسط کارشناسان جهت تعمیر فن لپ تاپ دل با صدای نابهنجار استفاده از خمیر سیلیکون است. میدانیم زمانی که دمای سی پی یو بالاست عملکرد فن پایین آمده و فن لپتاپ بیشتر از هر وقت دیگری به صدا در خواهد آمد. بنابراین بهتر است در زمان اجرای بازی های کامپیوتری و یا نرم افزار های رندرینگ و گرافیکی مانند فتوشاپ و CAD از خمیر سیلیکون استفاده کنید. برخی از کارشناسان استفاده از این خمیر اجباری می دانند.

پیش از تعمیر فن لپ تاپ دل به این نکات توجه کنید

نخستین گام در تعمیر و تعویض فن لپ تاپ دل، کسب اطمینان از خرابی آن است! به عبارتی دیگر، بسیاری از اشکالات پیش آمده در فن ها نه به دلیل خرابی این قطعه بلکه به دلیل کثیفی و آلودگی بیش از حد آن است. بنابراین نخستین گام در تعمیر و تعویض  فن لپ تاپ و رفع صدای فن لپ تاپ، آن است که از تمیزی و پاک بودن فن  مطمئن گردید. توصیه آن است که بسته به میزان آلودگی محیط، هر از چندگاهی گردگیری و پاک کردن آن انجام شود (به ویژه اگر CPU لپ تاپ شما از نوع گران قیمتی است). عدم توجه به گردگیری و پاکسازی فن لپ تاپ دل، پایین آمدن دور فن CPU، بالا رفتن دمای CPU و در نهایت کاهش کارایی سیستم را در پی خواهد داشت. خرابی های پیش آمده در فن لپ تاپ عموماً قابل رفع است و کارشناسان می توانند با اندک دستکاری تعمیر و تعویض فن لپ تاپ را به سرانجام برسانند.

 

دیدگاهتان را بنویسید