فن لپ تاپ و راه حل مشکلات احتمالی آن

نشانه خراب شدن باتری لپ تاپ و تعمیر یا تعویض آن
جولای 26, 2021
دلایل احتمالی خرابی آداپتور و راه حل برای آن
آگوست 1, 2021
نمایش همه

فن لپ تاپ و راه حل مشکلات احتمالی آن

فن لپ تاپ و حل مشکلات آن

لپ تاپ ها که نسخه کوچکتر و قابل حمل شده کامپیوتر های خانگی هستند مانند ان ها از اجزا های مشترکی تشکیل شده اند و در زمانی که فشار به CPU وارد می شود و دمای آن بالا می رود نیزا به خنک کردن دارد که این وظیفه مهم را فن به عهده دارد.

فن لپ تاپ و نحوه کار کرد آن

فن لپ تاپ در واقع یک سیستم خنک کننده است که از اجزای مختلفی تشکیل شده تا دمای سیستم شما را در حالت بهینه نگهدارد و از افزایش بیش از اندازه دمای اجزا مهم جلوگیری کند.

در حالت خیلی ساده فن به این صورت کار می کند که گرما توسط خمیر سیلیکون از CPU به سینک منتقل می شود و پس از آن سینک نیز گرما را به فن انتقال داده و فن نیز با توجه به نوع آن که می تواند مکنده یا دمنده باشد گرما را از دریچه های هوا به بیرون  از لپ تاپ انتقال می دهد و به این صورت دمای لپ تاپ کاهش میابد.

این تعریف کوتاهی از نحوه کار فن یا سیستم خنک کننده لپ تاپ بود اما خود فن لپ تاپ نیز نیاز به نگهداری دارد و بایستی هر از چند گاهی سرویس شده و سالم بودن آن چگ شود زیرا فن به دلیل استهلاک بالا و به دلیل اینکه با گرد و غبار در ارتباط است ممکن است از کار بیافتد.

از نشانه های خراب شدن لپ تاپ نیز می توان گرمای بیش از اندازه لپ تاپ هنگامی که از برنامه های سنگینی نظیر فوتوشاپ یا بازی هایی با گرافیک بالا استفاده نمی کنید یا صدا هایی از فن لپ تاپ که به سادگی شنیده می شوند زیرا فن لپ تاپ در حالتی که سالم باشد صدای خیلی کمی دارد و به سختی می توان آن را شنید.

روش هایی برای مقابله با خرابی یا حل مشکلات فن لپ تاپ

·         ۱ : خوب اولین مورد که حتما باید اجرا شود استفاده از خمیر سیلیکون است تا حرارت CPU به بهترین شکل از آن خارج شود و هر از چند گاهی نیز دوباره چک شود که خمیر سیلیکون خشک شده یا نه.

·         ۲ : دومین مورد تمیز کردن یا سرویس کردن فن لپ تاپ است زیرا باید کثیفی ها یا همان گرد و غبار هایی که بر روی پره های فن نشسته است تمیز شود تا عملکرد فن دچار مشکل نشود.

·         ۳ : سومین مورد نیز استفاده از کول پد است . کول پد هوای تازه و سرد تر نسبت به هوای خروجی از لپ تاپ را به سمت اجزای داخلی لپ تاپ هدایت می کند و به خنک تر شدن لپ تاپ کمک می کند.

در کل برای اینکه لپ تاپ و فن لپ تاپ دچار مشکل نشود بهتر است هر چند دمت یکبار لپ تاپ سرویس و به آن رسیدگی شود تا لپ تاپ بهترین بازدهی و عملکرد را از خود نشان داده و به درستی کار کند.

برای سرویس کردن لپ تاپ خود یکی از بهترین مراکز الکترو تاپ است که در زمینه تعمیرات تخصصی لپ تاپ فعالیت می کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید