مزایا و معایب لپ تاپ های مجهز به صفحه نمایش لمسی

چگونه بفهمیم بهترین زمان برای تعویض باتری لپ‌تاپ است؟
سپتامبر 10, 2018
گیمینگ های با پرستیژ ایسوس: ROG Strix Scar II Edition و ROG Strix Hero II Edition
سپتامبر 11, 2018
نمایش همه

مزایا و معایب لپ تاپ های مجهز به صفحه نمایش لمسی

تا چند سال پیش کمتر تولید کننده ای به صفحه نمایش لمسی برای لپ تاپ فکر می کرد و شاید تعداد انگشت شماری از آن در دنیا وجود داشت؛ اما در حال حاضر هر شرکتی حداقل یک لپ تاپ لمسی روانه بازار کرده است.
حال سؤال اینجاست که آیا واقعاً صفحه نمایش لمسی خوب است؟ آیا ارزش آن را دارد که پول بیشتری بابت آن بپردازیم؟ آیا شما واقعاً نیاز به یک لپ تاپ با صفحه نمایش لمسی دارید؟

قبل از هر چیز باید بگوییم که برای خرید یک لپ تاپ لمسی ابتدا به نوع استفاده از آن توجه کنید اینکه برای چه کاری می خواهید لپ تاپ بخرید خیلی مهم است. به عنوان مثال اگر یک طراح گرافیک هستید صفحه نمایش لمسی برای شما مناسب است چرا که موجب می شود کنترل بیشتری روی کار داشته باشید و شاید مطالب ذکر شده در ادامه خیلی در مورد شما صدق نکند.
اما اگر یک تاجر، دانش آموز یا یک خانم خانه دار هستید که در حال برنامه ریزی برای خرید یک لپ تاپ هستید بهتر است ادامه مطلب را بخوانید.
اگر شما به عنوان یک کاربر عادی برای ارائه و ویرایش اسناد، گشت و گذار در وب، چک کردن ایمیل و کارهایی از این قبیل می خواهید از آن استفاده کنید با وجود یک سری مزایا اما نکات منفی بزرگی هم در آن وجود دارد.

ما ابتدا مزایای آن را برای شما مطرح می کنیم تا با کاربردهای یک لپ تاپ لمسی آشنا شوید و در مرحله بعد معایب آن را مطرح می کنیم.

مزایای صفحه نمایش لمسی

-یک لپ تاپ با صفحه نمایش لمسی برای بازی های مثل Candy Crush خیلی خوب است.
-اگر از برنامه های مبتنی بر گرافیک مثل CAD بر روی لپ تاپ استفاده می کنید نیز استفاده از صفحه نمایش لمسی خیلی عالی است.
-استفاده از صفحه نمایش لمسی برای کنترل بهتر بر روی ویرایش عکس ها نیز فوق العاده است.
-مایکروسافت تمام سیستم عامل های خود را از ویندوز ۸ به بعد در دو حالت لمسی و غیر لمسی ارائه داده است؛ بنابراین با داشتن یک لپ تاپ با صفحه نمایش لمسی نیز می توانید از آخرین قابلیت های سیستم عامل بهره ببرید.
تمام موارد ذکر شده در بالا از جنبه های مثبت صفحه نمایش های لمسی لپ تاپ بودند اما معایبی نیز دارد که احتمالاً موجب می شود یک کاربر عادی از خرید آن صرف نظر کند.

معایب صفحه نمایش لمسی

-یک لپ تاپ با صفحه نمایش لمسی جهت پاسخگویی به ورودی های لمسی دارای مکانیزم هایی اضافه‌تر از صفحه نمایش های معمولی است. پانل صفحه نمایش لمسی با یک سری سنسورهای اضافی پر شده که موجب می شود لپ تاپ های حاوی این پانل سنگین تر و ضخیم تر از مدل های معمولی شوند که حمل آن را دشوار می کند.
-پانل های صفحه نمایش لمسی نسبت به نمایشگرهای معمولی باتری بیشتری استفاده می کند و در نتیجه برای مدت طولانی نمی توانید از باتری آن استفاده کنید.
-قیمت لپ تاپ هایی که صفحه نمایش لمسی دارند معمولاً خیلی بیشتر از لپ تاپ های معمولی است.
-یک مسئله بسیار مهم در مورد لپ‌تاپ‌ها با صفحه نمایش لمسی زاویه دید و روشنایی آن است. تعداد زیادی از کاربران از نور کم و مشکل زاویه دید محدود این لپ تاپ ها شکایت دارند.
-درنهایت اینکه بسیاری از محققان بر این عقیده‌اند که استفاده از دستگاه‌های لمسی مانند تبلت و لپ تاپ اگر به ‌درستی صورت نگیرد موجب آسیب به شانه و کمر می شود.

توجه کنید لپ تاپ هایی با صفحه نمایش لمسی وجود دارند که با وزن بسیار سبک و عمر باتری طولانی برخی از معایب بالا را رفع کرده اند اما به علت قیمت بالا هرکسی توانایی خرید آن را ندارد به علاوه این که ضررهای جسمانی آن کماکان بر جای خود باقی است. بنابراین اگر شما یک طراح نیستید خرید لپ تاپ لمسی را به هیچ عنوان به شما توصیه نمی کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید