سونی سریعترین هاب USB-C جهان با نام MRW-S3 را معرفی کرد
آگوست 11, 2019
آموزش نصب رم روی مادربرد
آموزش نصب رم روی مادربرد رایانه
آگوست 11, 2019
نمایش همه

دلایل بروز اشکال در مادربردها

مشکلات مادربرد

در این مقاله به رایج ترین مشکلات مادربردها و دلایل بروز اشکال در مادربردها خواهیم پرداخت؛

هر وسیله جانبی که به مادربردها متصل شده و نیاز به توانی بیش از اندازه استاندارد ارائه شده توسط درگاه اتصال را داشته باشد و یا وجود اختلال در وسیله جانبی ازمادربرد جریان بیش از حد مجاز کشیده و موجب بوجود آمدن این مشکل می شود. به عنوان مثال: فن، حافظه ها و کارت های جانبی  غیر استاندارد ….

مشکلات رایج در مادربردها و دلایل بروز آنها

علت جریان کشیدگی :

هر وسیله جانبی که به مادربردها متصل شده و نیاز به توانی بیش از اندازه استاندارد ارائه شده توسط درگاه اتصال را داشته باشد و یا وجود اختلال در وسیله جانبی ازمادربرد جریان بیش از حد مجاز کشیده و موجب بوجود آمدن این مشکل می شود. به عنوان مثال: فن، حافظه ها و کارت های جانبی  غیر استاندارد .

قطعه سوختگی :

سوختگی Chipset: یکی از دلایل اصلی این مشکل، استفاده از منابع تغذیه غیر استاندارد و یا غیر متناسب با کامپیوتر می باشد. همچنین وسایل جانبی به درگاه های IEE1394,USB و شیارهای گسترش میتوانند به چیپست اصلی صدمه وارد کنند.
سوختگی I/O: وسایل جانبی متصل ب درگاه های COM,LPT,PS2می توانند به چیپ I/O  صدمه  وارد کنند.

سوختگی قطعات مدارهای تغذیه پردازنده، حافظه و…:

استفاده از قطعات آسیب دیده ، و یا آسیب دیدن قطعات در حین کار دستگاه به مدارهای تغذیه صدمه وارد می نماید.

قطعه پریدگی :

یکی از عواملی که موجب آسیب دیدن کالا میباشد ، این مورد علاوه بر اینکه کالا را از شرایط گارانتی خارج مینمایند میتواند موجب بوجود آمدن مشکلاتی از قبیل از کار افتادن کامل کالا و یا قسمتی از آن گردد، معمولا قطعه پریدگی بر اثر عدم دقت در اسمبل کردن سیستم ، باز کردن سیستم ((Disassemble ، حمل و نقل و مواردی نظیر آن که کالا در برابر ضربات اجسام دیگر مخافظت نمیشود بوجود می آید . لازم به ذکر است که در برخی موارد قطعه پریدگی بصورتی است که علاوه برقطعه جداشده از کالا، به محل قرارگیری  قطعه بر روی برد مدار چاپی (PCB) نیز آسیب کلی وارد شده و در نتیجه کالا قابل تعمیر نمی باشد.

ترکیدگی ، نشت و تغییر حالت خازن

این مشکل مربوط به خازن های الکترولیت می باشد و معمولا ناشی از نوسانات جریان برق و یا نوسانات جریان برق و یا نوسانات خروجی منابع تغذیه است. علامت مشخصه آن پدید آمدن برآمدگیهایی در پوسته خارجی خازن می باشد که بعضا با نشست مواد داخل خازن به صورت سولفاته شدن همراه است .

سوختگی SLOT  های حافظه

این مشکل می توان به علت استفاده از ماژول های حافظه غیر استاندارد و یا نصب اشتباه ماژول ها در شکاف حافظه پیش آید.

ایرادات صوتی

استفاده از اسپیکرها و هدست های غیر استاندارد می تواند موجب صدمه زدن به مدار صدا شود. برخی از مادربرد ها دارای صدای HD High  Definition Audio System هستند .

ایرادات شیارهای گسترش گرافیک (PCI-ESlot ,AGT Slot)

استفاده زا کارت های گرافیک غیر استاندارد و عدم نصب صحیح این کارت ها درون شکاف AGP یا PCI-Eبه آنها صدمه وارد می کند.

ایرادات شیارهای گسترش PCI

در برخی موارد هنگامی که به طور اشتباهی سوکت مودم به پریز برق متصل شده باشد این موضوع باعث سوختگی کارت مودم و شیار PCIمیشود . همچنین نصب غیر صحیح کارت PCI و یا جا به جا نمودن کارت در هنگام روشن بودن سیستم می تواند موجب بوجود آمدن این مشکل شود.

 

در صورت بروز هر کدام ازمشکلات گفته شده در مادربرد، باید برای تعمیر رایانه خود اقدام نمایید؛ نمایندگی تعمیرات لپ تاپ الکتروتاپ آماده سرویس دهی به شما عزیزان میباشد.

شما میتوانید آدرس و مشخصات تماس را در صفحه تماس با ما مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید