معرفی و آشنایی با انواع درایو های مورد استفاده در لپ تاپ ها

خنک نگه داشتن مک‌بوک پرو
اکتبر 7, 2018
آموزش ردیابی لپ تاپ سرقت شده
اکتبر 7, 2018
نمایش همه

معرفی و آشنایی با انواع درایو های مورد استفاده در لپ تاپ ها

لپ تاپ ها عموما دارای یک انباره ذخیره سازی (بیشتر در قالب هارد دیسک) و یک درایو اپتیکال هستند. گاهی اوقات ممکن است در هنگام مطالعه مشخصات یک لپ تاپ یا آگهی های تبلیغاتی با اشاره ای به سرعت چرخش هارد دیسک یک لپ تاپ مواجه شوید. از سوی دیگر، بعضی از لپ تاپ ها به درایوهای SSD مجهز هستند و مدل های معینی از نت بوک ها نیز از حافظه Flash به عنوان انباره ذخیره سازی استفاده می کنند. حال اجازه بدهید جنبه های مختلف هر یک از این درایوها را بررسی کنیم:

هارد دیسک ها:
گذشته از ظرفیت ذخیره سازی، اولین و مهمترین عاملی که درباره یک هارد دیسک باید به آن توجه داشته باشید، سرعت است. در اکثر موارد، هارد دیسک های مورد استفاده در لپ تاپ ها با سرعت ۵۴۰۰ دور در دقیقه می چرخند. از سوی دیگر، بعضی از سیستم هایی که عملکرد بالاتری را ارایه می کنند یا مدل های جایگزین لپ تاپ به درایوهایی با سرعت چرخش ۷۲۰۰ مجهز هستند. سرعت چرخش بالا امکان دستیابی به عملکرد بهتر را فراهم می کند، اما در عین حال توان باتری ابزار شما را با سرعت بیشتری مصرف می کند. به همین دلیل، گروهی از لپ تاپ ها از درایوهایی با سرعت ۴۲۰۰ دور در دقیقه استفاده می کنند که عملکرد پایین تری دارند اما مصرف باتری را کاهش داده و در عین حال ارزان تر نیزمی باشند.

لپ تاپ ها عموما از درایوهای ۲,۵ اینچی با ظرفیت هایی مابین ۸۰ تا ۷۵۰ گیگابایت برای ذخیره اطلاعات  استفاده می کنند. با این حال، اکثر سیستم های موجود در بازار به هاردهایی با ظرفیت ۲۵۰ تا ۵۰۰ گیگابایت مجهز هستند که بیشتر از حد نیاز کاربردهای استاندارد است. اگر به دنبال یک لپ تاپ در کلاس جایگزین دسکتاپ هستید و می خواهید آن را به سیستم اصلی خود تبدیل کنید، بهتر است مدلی با یک هارد دیسک ۳۲۰ گیگابایتی یا بیشتر را انتخاب کنید. بعضی از سیستم های Ultraportable از هارد دیسک های ۱,۸ اینچی سبک PC Card استفاده می کنند. ظرفیت این نوع درایوها عموما بین ۴۰ تا ۳۰۰ گیگابایت متغیر است.

● SSD:
درایوهای SSD م (Solid State Drive) به تدریج در بعضی از لپ تاپ ها جایگزین هارددیسک ها می شوند. این درایوها به جای صفحات مغناطیسی از یک مجموعه تراشه های حافظه Flash برای ذخیره سازی داده ها استفاده می کنند. تفاوت اصلی درایوهای SSD با سیستم هایی که از حافظه Flash به عنوان انباره ذخیره سازی استفاده می کنند این است که درایوهای SSD از یک اینترفیس استاندارد مانند SATA استفاده می کنند. درایوهای SSD زمان دسترسی سریع تر، مصرف برق پایین و اعتمادپذیری بالاتری را فراهم می کنند. از سوی دیگر، مشکل اصلی درایوهای مذکور این است که ظرفیت ذخیره سازی بسیار کمتری نسبت به هارد دیسک های استاندارد داشته و در عین حال بسیار گران تر از آن ها هستند. قابلیت دسترسی به درایو زمانی اهمیت پیدا می کند که بخواهید هارد دیسک خود را ارتقا داده یا یک درایو آسیب دیده را تعویض کنید. بسیاری از لپ تاپ هایی که در بازار مشاهده می کنید دارای هارد دیسک هایی هستند که به طور داخلی تعبیه شده اند. به عبارت ساده تر، تنها یک تکنیسین کارآزموده و مجاز می تواند کامپیوتر مورد نظر را برای تعمیر یا تعویض یک هارد دیسک آسیب دیده باز کند. این موضوع به طور کلی برای بسیاری از کاربران مشکل ساز نخواهد بود، اما در محیط های شرکتی می تواند باعث افزایش زمان Down Time کاربر شود. از سوی دیگر، بعضی از لپ تاپ ها دارای یک مقر هارد دیسک هستند که به آسانی از خارج قابل دسترسی بوده و مزیت ارتقا یا تعویض سریع درایو را فراهم می کند.

درایو اپتیکال
درایوهای اپتیکال، یکی از گزینه های کلیدی در هنگام انتخاب و  خرید یک لپ تاپ به شمار می آیند. این که قرار است یک سیستم چطور مورد استفاده قرار گیرد، در انتخاب درایو اپتیکال مناسب برای آن نقش تعیین کننده ای خواهد داشت. امروزه در اختیار داشتن یک درایو اپتیکال چه به صورت داخلی و چه به عنوان یک ابزار اکسترنال، یک ضرورت به شمار می آید. نصب نرم افزارهای جدید روی سیستم بدون وجود یک داریو اپتیکال بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین، اگر به دنبال یک سیستم Ultrportable هستید، احتمالا به یک درایو اکسترنال یا پایه Docking با یک درایو اپتیکال نیاز خواهید داشت.

اما باید به دنبال چه نوع درایوی روی لپ تاپ خود باشید؟ صرف نظر از نوع لپ تاپی که انتخاب می کنید، درایو اپتیکال آن باید با DVDها سازگار باشد. یکی از مزایای عالی لپ تاپ ها، توانایی آن ها برای تبدیل شدن به DVD Playerهای قابل حمل است. یک درایو CD ROM ابتدایی می توانند برای اجرای برنامه ها و پخش CDهای صوتی کافی باشد، اما چرا باید عملکرد یک پخش کننده تمام عیار را از دست بدهید؟ این روزها بسیاری از برنامه ها روی دیسک های DVD توزیع می شوند که باز هم برای ابزارهایی با یک درایو CD ROM مشکل ساز خواهد بود.

امروزه به خاطر کاهش چشمگیر قیمت DVD Burnerها، درایوهای CD RW چندان متداول نیستند. البته درایو های CD RW Combo علاوه بر پخش و ضبط CDها از قابلیت پخش دیسک های DVD نیز برخوردارند.می توان گفت که درایو های DVD Burner در بازار فعلی به یک استاندارد تبدیل شده اند. این درایوها به طور کامل از قابلیت نوشتن و خواندن هر دو فرمت دیسک CD و DVD برخوردارند. همین ویژگی باعث می شود که درایوهای مذکور برای اکثر قریب به اتفاق کاربران فوق العاده مفید باشند. درایوهای DLم (Dual Layer) تقریبا از دو برابر ظرفیت ذخیره سازی رسانه DVD استاندارد پشتیبانی می کنند. بعضی از درایو ها همچنین از حک مستقیم برچسب روی رسانه های سازگار (با فناوری های Labelflash و LightScribe) پشتیبانی می کنند.

حالا که Blu ray به یک استاندارد غیررسمی High Definition تبدیل شده است، بعضی از لپ تاپ ها به همراه درایوهای سازگار با آن ارایه می شوند. درایوهای Blu ray Combo به یک DVD Burner سنتی با قابلیت پخش فیلم های Blu ray مجهز هستند. درایوهای Blu ray Writer توانایی ضبط انبوهی از اطلاعات یا ویدیو روی رسانه های BD R و BD RE را در اختیار شما قرار می دهند.

با یک نگاه اجمالی به گزینه های موجود در رابطه با درایوهای اپتیکال و مناسب ترین کاربردهای آن ها، می توان تقسیم بندی زیر را انجام داد:

DVD ROM: کارهای ابتدای به همراه پخش DVD

CD RW/DVD Combo: ضبط CD و پخش DVD

DVD Writer: ضبط DVD

Blu ray Combo: پخش Blu ray

Blu ray Writer: ضبط Blu ray

با توجه به هزینه فعلی قطعات، تقریبا هیچ دلیلی وجود ندارد که یک لپ تاپ به درایو DVD Burner مجهز نباشد. حتی اکثر لپ تاپ های ارزان قیمت در بازار امروزی نیز دارای چنین درایوهایی هستند. همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که درایوهای لپ تاپ عموما کندتر از درایوهای مشابهی هستند که در سیستم های دسکتاپ مورد استفاده قرار می گیرند.

 

دیدگاهتان را بنویسید