منبع تغذیه لپ تاپ و روشن نشدن لپ تاپ

سیکل باتری لپ تاپ چیست و چگونه آن را پیدا کنیم
سپتامبر 4, 2021
اخطار وبکم لپ تاپ شناسایی نمی شود و راه حل آن
سپتامبر 8, 2021
نمایش همه

منبع تغذیه لپ تاپ و روشن نشدن لپ تاپ

روشن نشدن لپ تاپ و ارتباط آن با منبع تغذیه لپ تاپ

روشن نشدن لپ تاپ می تواند دلیل های بسیار مختلفی داشته باشد و برای تشخیص دقیق آن باید به یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید تا یک کارشناس تعمیرات آن را مورد بررسی قرار دهد اما امروز می خواهیم یکی از دلایل آن را بررسی کنیم.

برق های شهری برخلاف نیاز های لپ تاپ ها متناوب است یعنی این که در دو جهت مثبت و منفی تغییر مسیر دارد و به طور پی در پی در تغییر است اما وسایل الکترونیکی مانند لپ تاپ ها ، تبلت ها ، کامپیوتر ها ، تلویزیون ها و … به جریان برق مستقیم نیاز دارند.

برای همین ما به وسیله ای نیاز داریم تا برق متناوب شهری را به برق مستقیم مورد نیاز لپ تاپ تبدیل کند به همین خاطر ما به منبع تغذیه نیاز داریم تا برق شهری را به برق مورد نیاز لپ تاپ تبدیل کند و دستگاه ما بتواند به درستی کار کند.

اگر پاور یا همان تغذیه دچار اختتلال شود و یا خراب شود قطعا لپ تاپ روشن نخواهد شد و بهتر است لپ تاپ را هر چه سریع تر از اتصالات جدا کنید و به یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ ببرید تا مورد بررسی و تعمیر قرار بگیرد.

خرابی پاور لپ تاپ نشانه های متفاوتی دارد که از شایع ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • سیستم بلو پیج می دهد و بسیار کند شده است
 • از لپ تاپ بویی شبیه سوختی قابل احساس
 • لپ تاپ به صورت ناگهانی خاموش یا ریستارت می شود
 • فن مربوط به پاور صدای غیر عادی دارد

این که علائم خرابی چیست را توضیح دادیم اما برسیم به یک موضوع مهم چرا و به چه دلیل منبع تغذیه لپ تاپ خراب می شود.

دلایل احتمالی ککه می تواند باعث خرابی پاور لپ تاپ شود می تواند نوسانات برق ، ایجاد شوک های برقی در زمان استفاده از لپ تاپ باشد بهترین کار این است که در زملن شارژ شدن و یا استفاده ار لپ تاپ آن را به یک محافظ متصل کنیم.

 

در مورد تعمیرات لپ تاپ و هزینه تعمیر منبع تغذیه لپ تاپ هزینه می تواند بسیار متفاوت باشد زیرا ابتدا به این بستگی دارد که پاور چقدر آسیب دیده و پس از آن به این بستگی دارد که این نوسانات به جز منبع تغذیه به چه قسمت های دیگری آسیب زده است.

به همین خاطر بهتر است برای تعیین هزینه دقیق لپ تاپ خود را به یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ ببرید تا مورد بررسی قرار بگیرد.

تعمیر یا تعویض پاور

اگر قطعات لپ تاپ تان به سختی پیدا می شود بهتر است با مراجعه به یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ ، تعمیر پاور را اجام دهید اما در غیر این صورت تعویض بهترین گزینه است زیرا ممکن است در صورت تعمیر ، کارشناس تنواند به خوبی تعمیر را انجام دهد .

در صورتی که نوسانات برق ادامه یابد و یا به صورت شدیدی باشد ممکن است علاوه بر منبع تغذیه به مادربرد اسیب بزند که هزینه تعویض مادربرد بسیار بیشتر از هزینه یک محافط و یا یک منبع تغذیه است.

علائم و موارد زیر می تواند از دلایل خرابی منبع تغذیه لپ تاپ باشد .

 •  اگر پاور جریان برق را سوئیچ نمی کند می تواند از IC7500  و یا از ترانزیستور هیت سینک نیز باشد و اگر پاوور برق را سوئیچ نکند لپ تاپ نیز روشن نمی شود.
 • اگر ولتاژ ورودی به لپ تاپ بیشتر شود ممکن است ماسفت ها را بسوزاند و کافیست یک ماسفت که برق را سوئیچ می کند دچار خرابی شود تا کل قطعات دستگاه دچار مشکل شود . برای اینکه بقهمیم کدام ماسفت خراب شده قطعا خودمان نمی توانیم اقدامی کنیم.
 • و باید به یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ  مراجعه کرده تا به بهترین شکل با دستگاه های مخصوص قطعات داخلی لپ تاپ را مرود بررسی قرار دهند و قطعه معیوب را پیدا کنند .
 • اگر در هنگام کار با دستگاه ، لپ تاپ به صورت ناگهانی و به صورت غیر منتظره خاموش می شود و آمپر آن به شدت افت می کند می تواند دلیلی بر این باشد که تغذیه لپ تاپ رو به خرابی می رود و باید در اولین فرصت به مراجعه به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ ، دستگاه را مورد بررسی قرار دهید .
 •  اگر مدار سری روشن می ماند و اصلاً خاموش نمی شود باید به منبع تغذیه لپ تاپ شک کرد البته که دچار اختلال شدن ترانس های لپ تاپ ، خراب شدن دیود ها از مواردی است که می تواند باعث این مشکل شود  .
 • و اگر مشکل از این قطعات باشد با تعویض کردن این قطعه های معیوب لپ تاپ مانند قبل کار می کند و مشکل ان بر طرف می شود البته برای این کار بهتر است به یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید تا در حین تعمیر مشکلی برای لپ تاپ پیش نیاید.
 • این نکته را نیز باید بگویم که اگر منبع تغذیه برق را به صورت مناسب به قطعه های داخلی نرساند ممکن است لپ تاپ هنگ کند و نسبت به قبل کند تر شده باشد البته که کند شدن لپ تاپ به فاکتور های بسیار زیادی بستگی دارد و می تواند به مقدار رم  لپ تاپ ، پر بودن حافظه داخلی ، سی پی یو و… بستگی دارد .
 • اگر لپ تاپ به صورت ناگهانی خاموش می شود یکی از دلایلش به خرابی منبع تغذیه لپ تاپ بر می گردد ولی می تواند به آلوده شدن نوت بوک به ویروس ، داغ شدن دستگاه به هر علتی و…  نیز باشد  و این مورد باید مورد بررسی بسیار تخصصی قرار بگیرد .

برای بررسی های سخت افزاری دستگاه تان همیشه به یک نمایندگی تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید