کاربردی ترین میانبرهای کیبورد لپ تاپ

تنظیم نور نمایشگر لپ تاپ
آموزش تنظیم نور نمایشگر لپ تاپ در تمام ویندوزها
آگوست 18, 2019
تعویض گلس تبلت
گلس تبلت+نکات تعویض گلس
آگوست 18, 2019
نمایش همه

کاربردی ترین میانبرهای کیبورد لپ تاپ

میانبرهای کیبورد لپ تاپ

واقعیت آن است که اکثریت قریب به اتفاق کاربران لپ تاپ استفاده چندانی از میانبرهای لپ تاپ نمی‌کنند. با وجود آنکه طراحی کیبوردهای امروزی بسیار هوشمندانه است و میانبرهای متعددی در این کیبوردها جهت سرعت‌بخشی به کار کاربر و صرفه‌جویی در زمان او لحاظ شده است، اما همانگونه که گفته شد، اکثریت کاربران توجهی به این میانبرها نداشته و به همان شیوه معمول از کیبورد لپ تاپ استفاده می‌کنند.

اگر شما نیز جزو همین گروه از کاربران هستید، توصیه ما به شما آشنایی با میانبرهای کیبورد لپ تاپ و استفاده بهینه از آنهاست. این کار علاوه بر سرعت بخشی به کار شما، سبب صرفه‌جویی در زمان شما نیز خواهد شد. ضمن آنکه لذت کار با کیبورد لپ تاپ را برای شما دوچندان خواهد کرد. در بخش‌های آتی نمونه از برترین میانبرهای کیبورد لپ تاپ، آموزش و شرح داده خواهد شد.

آموزش ۵ مورد از میانبرهای کیبورد لپ تاپ

۱٫ میانبر CTRL + F

میانبر CTRL+F یکی از میانبرهای پرکاربرد کیبورد لپ تاپ است. با استفاده از این میانبر، شما می‌توان یک کلمه یا عبارتی خاص را در متن جستجو کنید. برای مثال اگر شما یک متن در اختیار داشته باشید و بخواهید وجود یا عدم وجود مثلاً کلمه‌ی «آسمان» را در آن بررسی کنید، می‌توانید این مورد از میانبرهای کیبورد لپ تاپ را ایجاد کرده و پس از تایپ کلمه «آسمان» در کادر باز شده، از وجود یا عدم وجود این واژه در متن مطلع شوید.

چنانچه کلمه را در متن برنامه پیدا کردید، با فشردن کلیدهای جهت‌دار می‌توانید تکرار کلمه را در باقی قسمت‌های متن ببینید. برخی از برنامه‌ها، امکان هایلایت کردن کلمه‌ی جستجو شده در متن را نیز دارند. در این شرایط برای پرش به کلمه‌های موجود در متن می‌توانید از کلید F3 استفاده کنید.

۲٫ میانبر ترکیب Shift و کلیک

در صورتی که نیاز به انتخاب چند ردیف در یک برنامه‌‌ی صفحه گسترده دارید و یا در پی انتخاب بخش‌هایی از متن در مایکروسافت word باشید یا بخواهید چند فایل موجود در یک برنامه‌‌ی فایل اکسپلورر را ‌هایلایت کنید، می‌توانید از این میانبر استفاده کنید. در صورتی که گزینه‌های مدنظرتان پشت سر هم باشند، از ترکیب Shift و کلیک استفاده نمایید.

مثلا اگر قصد انتخاب ردیف ۱۰ تا ۳۰ صفحه‌‌ی اکسل را دارید می‌توانید پس از انتخاب نخستین ستون، کلید Shift را فشرده تا آخرین ردیف نیز برای شما انتخاب شود. با این مورد از میانبرهای کیبورد لپ تاپ تمامی ردیف های میانی نیز انتخاب می‌شود. در صورت متوالی نبودن گزینه‌ها می‌توان به‌جای Shift از کلید CTRL استفاده کرد. برای این کار کلید CTRL را نگه‌ داشته و گزینه‌های پراکنده را با کلیک انتخاب می‌نماییم.

۳٫ میانبر CTRL + A

یکی دیگر از میانبرهای کیبورد لپ تاپ میانبر CTRL+A است. استفاده از این کلید سبب می‌گردد تا تمامی محتوای پیش روی شما به یکباره انتخاب و در اختیار شما قرار گیرد. برای مثال در یک صفحه ورد با استفاده از این کلیدهای میانبر می‌توانید تمامی آنچه که تایپ کرده‌اید را انتخاب و جهت کپی و … در اختیار داشته باشید.

تمام محتوای موجود در یک پنجره را انتخاب کنید، کافی است از کلیدهای ترکیبی CTRL+A استفاده کنید. پس از آن می‌توانید از دستورهای Copy ،Paste و دیگر درخواست‌های قالب‌بندی استفاده کنید.

۴٫ میانبر ترکیب Shift و کلیدهای جهت‌دار

اگر شما نیز جزو آن گروه از کاربرانی هستید که برای انتخاب بخشی از یک متن و هایلایت کردن آن همواره به دردسر می‌افتید این مورد از میانبرهای کیبورد لپ تاپ می‌تواند برای شما مناسب باشد. برای‌ هایلایت کردن متن با استفاده از صفحه کلید، به‌سادگی کلید Shift را نگه‌دارید و با کلیدهای جهت‌دار متن را به‌صورت بخش بخش‌ هایلایت کنید.

با نگه‌داشتن کلید CTRL می‌توانید کل کلمه را به‌جای هر کاراکتر با کلیدهای جهت‌دار انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که در اکثر برنامه‌های متنی می‌توان برای ضخیم کردن متن یا ایتالیک کردن آن به ترتیب از کلیدهای ترکیبی CTRL+B و CTRL+I هم استفاده کرد. برای تسلط به این میانبر چند بار آن را تکرار کرده و امتحان کنید.

۵٫ میانبر ترکیب ALT و فلش‌های راست و چپ

اگر از کاربران همیشگی لپ تاپ و کامپیوتر هستید می‌توانید به جای استفاده از دکمه بازگشت در مرورگرها از کلیدهای میانبر ALT و فلش‌های راست و چپ استفاده کنید. با استفاده از این میانبرهای کیبورد لپ تاپ می‌توان عملیات بازگشت به صفحه مورد نظر را انجام داد. ترکیب ALT با فلش راست، ورود به صفحه بعدی و ترکیب ALT با فلش چپ ورود به صفحه قبلی را ممکن می‌کند.

 

بهترین میانبرهایی که شما در کیبورد لپ تاپ میشناسید چی هستن؟ برای ما کامنت کنید تا در آپدیت های بعدی این مقاله قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید