رونمایی اپیسر از هارد درایو جدید ضد ضربه AC731 USB 3.1 Gen 1 با حفاظت سه گانه
ژانویه 27, 2019
علائم خرابی لپ تاپ
فوریه 2, 2019
نمایش همه

نکات استفاده و نگهداری پاوربانک

نکات استفاده و نگهداری پاوربانک

اگر پاوربانک دارید باید با نکات استفاده و نگهداری پاوربانک آشنایی داشته باشید تا بتوانید عمر مفید و بازدهی آن را افزایش دهید و از خرابی های زودهنگام پاوربانک جلوگیری کنید.

چگونه و با چه ابزارهایی پاور بانک را شارژ کنیم:

برای شارژ پاوربانک همیشه سعی کنید از شارژرهای مرغوب که ولتاژ خروجی ۵ ولت و جریان خروجی ۱ یا ۲ آمپر دارند استفاده کنید. هرگز با درگاه یو اس بی کامپیوتر مخصوصا درگاه های جلوی کیس پاوربانک را شارژ نکنید. از آنجایی که این درگاه ها نمی توانند خروجی مناسبی داشته باشند ممکن است مدت زمان شارژ پاوربانک طولانی شود و همین امر باعث گرم شدن زیاد و در نهایت باد کردن سلول داخلی شود. باتری های جدید لیتیوم پلیمر یا لیتیوم یون هستند. در این نوع باتری ها مدار هوشمندی قرار دارد که وظیفه آن قطع جریان پس از فول شارژ شدن باتری هست. پس نگران وصل بودن پاوربانک به شارژر بعد از فول شارژ شدن نباشید.

پاوربانک را در چه شرایطی نگهداری کنیم:

دماهای خیلی بالا (بیش از ۴۵ درجه سانتیگراد) یا خیلی پایین (زیر صفر درجه سانتیگراد) به شدت بر ظرفیت باتری تأثیرگذار بوده و باعث کاهش ظرفیت پاوربانک می شود. برای جلوگیری از کاهش عمر پاوربانک تا جایی که امکان دارد اجازه ندید مقدار شارژ پاوربانک از ۸۰ درصد بیشتر و از ۴۰ درصد کمتر شود.

چه مدت انتظار شارژدهی داشته باشیم:

مدت زمان شارژ شدن پاوربانک بستگی به شارژر و ظرفیت پاوربانک دارد. برای مثال اگر پاوربانکی داشته باشیم که ظرفیت نامی آن ۱۰۰۰۰mAh هست با یک شارژر یک آمپری در بهترین شرایط بین ۱۰ تا ۱۱ ساعت و با یک شارژر دو آمپری بین ۵ تا ۶ ساعت طول میکشد تا پاوربانک فول شارژ شود. روش محاسبه به اینصورت هست: ظرفیت نامی پاوربانک به (میلی آمپر ساعت) تقسیم بر ۱۰۰۰ تقسیم بر خروجی جریان شارژر (به آمپر)

علت اینکه ممکن هست با شارژر یک آمپری تا ۱۱ ساعت زمان شارژ شدن طول بکشد این هست که زمانیکه پاوربانک در آستانه فول شارژ شدن باشد، جریانی کمتر از جریان خروجی شارژر (در این مثال کمتر از یک آمپر) خواهد کشید.

اما در مورد مدت زمان شارژ گوشی توسط پاوربانک موضوع کمی متفاوت هست. ابتدا باید به این نکته اشاره شود که ظرفیت واقعی پاوربانک به دلایلی مثل تبدیل ولتاژ ۳٫۷ به ۵ ولت، اتلاف بدلیل گرما و کابل شارژ و … برابر است با ۶۰ درصد ظرفیت نامی پاوربانک. برای مثال ظرفیت واقعی پاوربانکی با ظرفیت نامی ۱۰۰۰۰mAh برابر است با ۶۰۰۰mAh. حال فرض کنید با این پاوربانک میخواهیم گوشی با باتری به ظرفیت ۲۰۰۰mAh را شارژ کنیم. در اینجا با دو مسئله روبرو هستیم: اول مدت زمانیکه گوشی توسط این پاوربانک شارژ می شود و دوم تعداد دفعاتی که این پاوربانک می تواند گوشی را شارژ کند.

در مورد مسئله اول باید دقت کنید که جریان خروجی پاوربانک شما چه مقدار هست. اگر فرض کنیم پاوربانک مثال ما می تواند یک آمپر خروجی دهد بنابراین باتری گوشی بین ۲ تا ۳ ساعت زمان می برد تا فول شارژ شود:ظرفیت باتری گوشی به (میلی آمپر ساعت) تقسیم بر ۱۰۰۰ تقسیم بر خروجی جریان پاوربانک (به آمپر)

در مورد مسئله دوم با یک تقسیم ساده به اینصورت که ظرفیت واقعی پاوربانک (در این مثال ۶۰۰۰) را باید بر ظرفیت باتری گوشی (در این مثال ۲۰۰۰) تقسیم کنیم. بنابراین با پاوربانکی با ظرفیت نامی ۱۰۰۰۰mAh که ظرفیت واقعی آن ۶۰۰۰mAh هست می توان گوشی با باتری به ظرفیت ۲۰۰۰mAh را ۳ بار بصورت کامل شارژ کرد.

البته نتایج دو مورد بالا در صورتی صحت دارد که گوشی شما خاموش باشد و هیچ مصرفی مثل استندبای بودن یا اتصال به اینترنت و مصارف دیگر را نداشته باشد.

طول عمر مفید پاوربانک به چه عواملی بستگی دارد:

از آنجایی که باتری های پاوربانک مواد شیمیایی هستند حتی اگر از پاوربانک خود استفاده نکنید باتری داخلی فاسد شده و حداکثر از لحظه تولید می توان ۳ سال باتری را نگه داشت. شارژ و دشارژ شدن های متوالی هم در طول عمر باتری موثر است. هر چه قدر شارژ و دشارژ بیشتری انجام شود عمر باتری نیز کمتر می شود.

چه شرایطی شامل گارانتی پاوربانک می شود:

هرگونه آسیب فیزیکی به دستگاه و یا عدم تطابق شماره سریال مندرج بر روی دستگاه و بسته بندی محصول و همچنین مخدوش شدن اطلاعاتی مثل شماره سریال، تاریخ اتمام گارانتی و هولوگرام گارانتی، کالا را از گارانتی خارج می کند.

اگر دستگاه شما مواردی مثل عدم شارژ شدن یا عدم شارژ کردن، عدم روشن شدن و مواردی اینچنین را دارد با رعایت شرایط گارانتی شامل گارانتی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید