نکاتی که از اسپیکر لپ تاپ باید بدانید+آموزش تعمیر

میانبرهای آیپد
۲۰ میانبر کیبورد آیپد+میانبرهای ویرایش متن و سافاری
آگوست 18, 2019
تنظیم نور نمایشگر لپ تاپ
آموزش تنظیم نور نمایشگر لپ تاپ در تمام ویندوزها
آگوست 18, 2019
نمایش همه

نکاتی که از اسپیکر لپ تاپ باید بدانید+آموزش تعمیر

اسپیکر لپ تاپ

اسپیکر یکی از صدها قطعات ریز و درشت بکاررفته در لپ تاپ است که وظیفه آن پخش صدای فایل های صوتی و تصویری است. در صورتی که این قطعه دچار مشکل شود و یا بر روی لپ تاپ قرار نداشته باشد، از لپ تاپ صدایی شنیده نخواهد شد.

خوشبختانه در صورت خرابی اسپیکر لپ تاپ هم امکان تعمیر و هم امکان تعویض آن وجود دارد. تشخیص این مسئله که آیا امکان تعمیر یا تعویض اسپیکر لپ تاپ وجود دارد یا خیر، بستگی به نوع اشکال پیش آمده در این قطعه دارد و پس از طی مراحل عیب‌یابی مشخص می‌گردد. تعمیرات انجام شده جهت رفع اشکالات اسپیکر نیز بسته به نوع اشکال پیش آمده گاه نرم افزاری و گاه سخت افزاری خواهد بود.

به طور کلی در صورتی که تنها یکی از اسپیکرهای لپ تاپ کار نمی‌کند، باید بخش تنظیمات صدای لپ تاپ بررسی گردد. چرا که این اتفاق می‌تواند به دلیل به هم‌ریختگی تنظیمات صدای لپ تاپ باشد. برای این کار به بخش تنظیمات صدا رفته و از وصل بودن هر دو اسپیکر لپ تاپ مطمئن شوید. همچنین زبانه توازن صدا را بررسی کنید. ممکن است زبانه به سمت یکی از اسپیکرها متمایل شده و سبب قطع اسپیکر دیگر شده باشد. توصیه دیگر در این شرایط آن است که در حین پخش یک فایل صوتی، یک هدفون استریو به آن وصل کنید. اگر صدا از هر دو گوشی هدفون دریافت شود به احتمال زیاد یکی از اسپیکرهای لپ تاپ می‌بایست به دلیل خرابی تعویض گردد.

روش های تعمیر لپ تاپ

اگر صدای شنیده شده از اسپیکر لپ تاپ و یا هدفون وصل شده به لپ تاپ دچار اشکال بود احتمال اینکه اختلالاتی در نرم افزار مربوط به کارت صدا وجود داشته باشد، بالاست. در این شرایط برای تعمیر اسپیکر لپتاپ می‌توانید نرم افزار راه انداز کارت صدا را پاک کرده و مجدداً نصب نمایید. در صورتی که با وجود نصب نرم افزار راه انداز، همچنان شاهد وجود اشکال در دستگاه بودید، می‌توانید سیستم عامل قبلی را حذف و مجدداً آن را نصب کنید. در صورت تداوم اشکال می‌توانید موارد درج شده در بخش زیر را بررسی کرده و وجود یا عدم وجود آنها را چک نمایید:

آیا کارت صدا لپ تاپ شما سالم است؟

یکی از عللی که می‌تواند خرابی صدای اسپیکر لپ تاپ را موجب شود، خرابی کارت صدا است. اگر نصب مجدد نرم افزار ها مشکل صدای اسپیکر را حل نکرد احتمالا کارت صدا خراب شده است. از آنجایی که کارت صدای اغلب لپ تاپ ها آنبرد است دو گزینه پیش رو خواهید داشت: اگر لپ تاپ شما دارای شکاف آزاد Mini PCI باشد میتوانید یک کارت صدای مجزا برروی این شکاف نصب کنید. روش دیگر برای حل این مشکل آن است که از یک کارت صدای خارجی استفاده نمایید.

آیا اسپیکر لپ تاپ خراب شده است؟

در صورتی که صدای پخش شده از اسپیکرهای لپ تاپ خش دار و همراه با ترق ترق است، احتمالا اسپیکر لپ تاپ دچار خرابی سخت افزاری شده و نیازمند تعویض است. به ویژه اگر نصب مجدد نرم افزار راه انداز کارت صدا و سیستم عامل ویندوز مشکل پیش آمده در صدای لپ تاپ را برطرف نکرده باشد. برای اطمینان از خرابی اسپیکر، صدای لپ تاپ را با یک هدفون استریو تست نمایید. در صورتی که تنها یکی از دو گوشی دارای صدای طبیعی بود، احتمالاً برد صوتی سالم است و مشکل پیش آمده مربوط به یکی از اسپیکرها است. در این شرایط می‌بایست اسپیکر خراب را شناسایی و جهت تعویض یا تعمیر آن اقدام کرد.

بایدها و نبایدهای تعویض اسپیکر لپ تاپ

در صورتی که کارشناسان تعمیر لپ تاپ به این نتیجه برسند که امکان تعمیر اسپیکر لپ تاپ وجود نداشته باشد، اسپیکر معیوب با یک نمونه اورجینال و شرکتی تعویض می‌گردد. خوشبختانه خدمات مرتبط با تعمیر و تعویض اسپیکر لپتاپ هزینه بالایی ندارند و در صورت نیاز با صرف میزان هزینه اندک می‌توان آنها را انجام داد. پیش از اقدام به تعویض اسپیکر لپ تاپ، توصیه می شود بخش نرم افزاری مرتبط با اسپیکر به دقت بررسی شود.

چه بسا اشکال پیش آمده مربوط به بخش نرم افزاری دستگاه باشد و با اندک تنظیم و دستکاری مرتفع شود. برای این کار نخست درایور صدای سیستم را از سایت پشتیبانی لپ تاپ پیدا و مجدداً نصب کنید. در صورتی که با نصب مجدد درایو اشکال پیش آمده در اسپیکر رفع نشد، بهتر است سیستم عامل قبلی را حذف و از نو نصب کنید. سایر اختلالات نرم افزاری اسپیکر ممکن است مربوط به معیوب بودن کارت صدا و یا تنظیم نبودن صدای لپ تاپ باشد که با حضور در یک مرکز تعمیر لپ تاپ امکان رفع آنها وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید