نکات مهم در خرید باطری‌ برای لپ تاپ

آیا تبلت می تواند جایگزین لپ تاپ برای شما باشد؟
سپتامبر 2, 2018
آموزش حل مشکلات تاچ پد لپ تاپ
سپتامبر 2, 2018
نمایش همه

نکات مهم در خرید باطری‌ برای لپ تاپ

باطری دل n4010 ins

باطری اصلی

اختصاصی بیست ستون:

این نوع باطری برای تأمین انرژی موردنیاز لپ‌تاپ استفاده می‌شود. اگر قصد خرید باطری اصلی به‌صورت جداگانه دارید، حتما باید مشخصات فنی باطری موردنیاز را در نظر داشته باشید. برای آگاهی از این اطلاعات می‌توانید برچسب پشت باطری را مطالعه کنید و یا به وب‌سایت سازنده لپ‌تاپ خود مراجعه کرده و نوع باطری مناسب را جستجو کنید.
گزینه‌های مهم در انتخاب باطری عبارت‌اند از:

نوع: باطری‌های استاندارد در انواع nicad (نیکل کادمیوم)، nimh (نیکل هیدرید فلز) و li-ion (یون لیتیوم) تولید می‌شوند.

تولیدکننده: بعضی از دستگاه‌های الکترونیکی قابل‌حمل صرفا از باطری‌های یک تولیدکننده خاص استفاده می‌کنند. قبل از خرید حتما در مورد این مسئله تحقیق کنید و همین‌طور مطمئن شوید که باطری موردنظر شما در انحصار شرکت سازنده لپ‌تاپ نبوده و به صوت جداگانه قابل خریداری است.

ولتاژ: این ویژگی در باطری‌های مختلف بسیار متنوع است و دقت در انتخاب باطری با ولتاژ مناسب، اهمیت زیادی دارد.

توان الکتریکی: این ویژگی با واحد میلی‌آمپر سنجیده می‌شود و بسته به نوع باطری و لپ‌تاپ مقادیر متنوعی دارد.

ضمانت و خدمات پس از فروش
در هنگام خرید باطری حتما از بین انواعی که دارای ضمانت معتبر و قابل‌اطمینان هستند، انتخاب کنید. در صورت داشتن چندین گزینه، خرید باطری‌هایی با ضمانت طولانی‌تر ارجحیت دارد. به‌این‌ترتیب اگر بعد از خرید باطری با مشکلی روبرو شوید می‌توانید به‌راحتی آن را تعویض کرده یا مرجوع کنید.

قیمت: با توجه به تنوع زیاد باطری و عواملی مثل تعداد موردنیاز، اندازه و سال تولید لپ‌تاپ، قیمت آن نیز بسیار متغیر است، ولی قیمت تقریبی پرمصرف‌ترین باطری‌ها در بازار به شرح زیر است:
نیکل کادمیوم، بین ۸۰ تا ۱۵۰ دلار
نیکل هیدرید فلز، بین ۱۰۰ تا ۱۶۰ دلار
یون لیتیوم، ۱۰۰ تا ۱۸۰ دلار

شارژ اولیه
بعد از خرید باطری جدید در صورت وجود دستورالعملی برای شارژ اولیه آن در دفترچه راهنمای محصول، به‌دقت مراحل پیشنهادی را دنبال کنید. در غیر این صورت بهتر است باطری را به مدت ۲۴ ساعت زیر شارژ بگذارید.

بازیافت باطری قدیمی
باطری‌های قابل شارژ حاوی مواد سمی و خطرناکی هستند. به همین دلیل از انداختن باطری کهنه در زباله‌های خانگی و یا نگه‌داشتن آن در منزل خودداری کرده و آن را بر اساس دستورات تولیدکننده بازیافت نمایید.

باطری سیماس (cmos)
این باطری که بیشتر با نام باطری بایاس (bios) شناخته می‌شود، انرژی موردنیاز برای تنظیمات سیستمی کامپیوتر مثل زمان و تاریخ را تأمین می‌کند. وقتی‌که با خطای سیستمی (system battery dead) روبر می‌شوید، باید باطری سیماس را تعویض کنید. اگر کامپیوتر نتواند به زمان و تاریخ دقیق دسترسی داشته باشد، در کارکرد سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای آن اختلال ایجاد می‌شود.
قبل از تعویض باطری سیماس باید حتما نوع باطری مورداستفاده در کامپیوتر را تعیین کنید. می‌توانید این کار را باز کردن کیس و بررسی مستقیم باطری و یا به کمک دفترچه راهنمای مادربورد یا کامپیوتر انجام دهید. اگر قادر به شناسایی نوع باطری نیستید، از افراد خبره کمک بگیرید.

قیمت:
قیمت باطری سیماس بسته به عوامل مختلف تغییر می‌کند. قیمت باطری سیماس سکه‌ای بین ۱ تا ۱۰ دلار و قیمت نوع سوکتی ۲ تا ۲۰ دلار است.

باطری پل (bridge)
پل یک باطری کوچک است که در حین جابه‌جایی سریع باطری اصلی لپ‌تاپ، به مدت کوتاهی شارژ لازم برای ادامه کار سیستم را تأمین می‌کند. این نوع باطری به‌صورت مستقل تولید نمی‌شود و در صورت بروز مشکل در آن، باید برای تعویض به نمایندگی‌های رسمی تعمیر لپ‌تاپ مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید