نکته های مهم در مورد خرید رم لپ تاپ !

تعمیر شارژر لپ تاپ + نکته های خرید آداپتور لپ تاپ
می 11, 2022
Laptop Fan
خاموش کردن فن لپ تاپ و تنظیم سرعت فن لپ تاپ
می 30, 2022
نمایش همه

نکته های مهم در مورد خرید رم لپ تاپ !

نکته های خرید رم لپ تاپ

رم یک حافظه موقت برای ذخیره سازی اطلاعات رایانه ما می باشد. به زبان ساده وقتی یک برنامه را اجرا می کنیم ، اطلاعات آن به مراتب سریع روی رم ذخیره می شود تا هارد دیسک در نتیجه داشتن رم بالاتر به افزایش سرعت لپ تاپ ما کمک بسیاری می کند و باید در خرید رم لپ تاپ دقت زیادی کرد.

برای فهمیدن مقدار رم سیستم خود کافی است از روی دسکتاپ خود ‌روی آیکون  ‌This PC کلیک راست کنیم و گزینه Properties  را انتخاب کنید، اکنون پنجره ای در مقابل ما باز می شود که تمامی اطلاعات سیستمی از جمله رم را به ما نمایش می دهد. که رمی که در این صفحه به ما نشان میدهد مجموع رم یا رم هایی است که سیستم ما دارد .

راه دوم براب فهمیدن مقدار رم این است که پشت لپ تاپ را باز کنیم و رم را از روی مادربرد جدا کنیم و مشخصات درج شده روی آن را بخوانیم اما در بعضی مدل های لپ تاپ قاب زیرین اجازه دسترسی را نمیدهد و تنها باید تمامی پیچ ها را باز کرده و کیبورد باز شود و آن موقع است که به مادربرد دسترسی داریم و میتوانیم رم ها را مشاهده یا تعویض کنیم البته باید توجه داشته باشیم که در چنین مواردی حتما باطری لپ تاپ را جدا کنیم چون ممکن است آسیب بسیار جدی به برد وارد شود بهتر است در این موارد لپ تاپ را در اختیار متخصص این کار قرار دهیم.

در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر میتوانید در قسمت تماس با ما ، با متخصصین ما مشکل خود را در میان بگذارید.

انواع رم لپ تاپ

انواع رم لپ تاپ

انواع بسیاری از رم وجود دارند که میتوان به صورت مختصر به SIMM  ، DIMM  ، DDR RAM ، SD RAM  و … اشاره کرد . اشاره و توضیح تمامی این موارد کمی گیج کننده است اما تمامی این دسته ها بر اساس مشخصات فیزیکی با یکدیگر متفاوتند .  به طور کلی ماژول‌های رم در دو دسته قرار می‌گیرند:

SIMM (Single In-line Memory Module)  ماژول حافظه تکی

DIMM (Dual In-line Memory Module)    ماژول حافظه دوتایی

 

ماژول های حافظه DIMM و SIMM برای موارد مختلف حافظه کامپیوتر طراحی شده اند

SIMMدارای ۳۲ بیتی حافظه هستند و اما  DIMM  دو برابر بوده و ۶۴ بیتی هستند. دو ماژول SIMM را می توان برای ارتقا حافظه سیستم های ۶۴ بیتی جفت کرد. همچنین، دو ماژول DIMM نیز می توانند برای ارتقا حافظه سیستم ۱۲۸ بیتی به یکدیگر متصل شوند. اگر چه SIMM ها، بر خلاف DIMM ها، قدیمی هستند اما هنوز هم برای ارتقاء حافظه در لپ تاپ های ۳۲ بیتی قدیمی، PC ها، سرور ها، غیره استفاده می شوند.

اهمیت ظرفیت رم لپ تاپ

  • حجم رم

یکی از مهمترین پارامترها در هنگام خرید رم لپ تاپ میزان ظرفیت رم می باشد. به عبارت دیگر هر سیستم عامی و برنامه و بازی به یک مقدار حداقلی رم احتیاج داریم ، حجم رم ها با گیگابایت اندازه گیری میشود و مقدار ۱ تا ۱۶ گیگابایت را شامل میشود.

 

  • فرکانس رم

بدهی است که استفاده از رم ها با فرکانس بالاتر ، سرعت بیشتری را در اختیار ما میگذارد. به خاطر داشته باشید که مقدار حداقل و حداکثری این فرکانس در مشخصات دستگاه شما به صورت یک عدد با واحد مگابایت بر ثانیه یا مگاهرتز ثبت شده است .

  • تایمینگ رم

مدت زمانی که رم احتیاج دارد که اطلاعات را بخواند یا بنویسد ، بیشتر افراد هنگام خرید رم لپ تاپ تنها به ظرفیت و فرکانس آن توجه میکنند که این باعث بروز مشکلاتی میگردد. این ویژگی به صورت چند عدد پشت سر هم به طور مثلا ۲۴-۷-۷-۷ ذکر شده یا به صورت اختصاری  CL3  یا CL6  که هر کدام این عبارت ها معانی خاصی دارند که در مقاله های آینده به تشریح کامل آن ها میپردازیم.

 

برای کار های اداری و یا کارهای روزمره به رمی از ۲ تا ۳۲ گیگابایت احتیاج است ، اما اگر کار سنگین شود حداقل رم باید ۸ گیگابایت باشد . افرادی که قصد وبگردی ساده دارند رم ۴ گیگابایت و در مقیاس سنگین تر که قصد باز کردن ۲۵ پنجره مختلف را دارند رم ۸ گیگابایت حدقل رم مورد نیازی است که باید برای لپ تاپ خورد خریداری کنند. در رابطه با بحث گیمینگ هم نباید از تاثیر بسزای رم در اجرایه روان بازی چشم پوشی کرد . امروزه بازی ها حداقل رم ۱۶ گیگابایتی را برای اجرای خوب می خواهند اما میتوان بازی هایی هم یافت که با رم ۸ گیگاباتی هم اجرا شود.

نکته مهم در خرید رم لپ تاپ

یک نکته بسیار مهم در خرید رم لپ تاپ

همواره مقداری از رم را سیستم عامل درگیر میکند به طور مثال اگر شما ویندوز ۱۰ روی دستگاه خود داشته باشید با ۴ گیگابایت رم میتوانید تمامی کار های خود را انجام دهید اما در صورتی که بازی یا فایل سنگین اجرا کنید دچار مشکل میشود . هنگامی که در مشخصات یک بازی یا برنامه به حداقل رم ۴ گیگابایت اشاره شده باید توجه داشته باشید که ۴ گیگابت رم شما به اجرای سیستم عامل و برنامه های زمینه ای اختصاص داده شده پس قطعا رایانه شما به صورت روان آن بازی را اجرا نمیکند. پس باید به هنگام خرید رم لپ تاپ به مقدار حجم اشغالی توسط سیستم عامل توجه کرد تا بتوان حساب کرد دقیقا چه مقدار از رم قابل استفاده است .

برای خرید رم لپ تاپ می توانید از قسمت فروشگاه و بخش رم انواع مختلف رم با قیمت آن ها را مشاهده کنید .

به طور خلاصه میتوان گفت قبل از خرید رم لپ تاپ باید دانست که فرد میخواهد چه کاری با سیستم خود انجام دهد و انتظارات وی از آن سیستم چیست و بعد از توجه به نکات مهم ذکر شده در این مقاله به خرید رم لپ تاپ مورد نیاز اقدام کند و همه این موارد را میتوان با  کمک یک کارشناس مجرب به نتیجه رساند .

اگر هرگونه سوال در زمینه خرید قطعات لپ تاپ  دارید می توانید با تماس با شماره های ۸۸۲۲۶۳۷۰ – ۸۸۲۲۸۳۲۷ (۰۲۱) تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید